„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 04 17

Pavasarį padidėja augintinių platinamų ligų grėsmė: kaip jos išvengti?

Pavasarį padidėja šunų ir kačių platinamų ligų – toksokarozės, toksoplazmozės ir echinokokozės grėsmė, teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Pernai iš viso buvo užregistruotas 151 šių ligų atvejis (49 – toksokarozės, 49 – toksoplazmozės ir 53 – echinokokozės).
Šuo ir katė
Šuo ir katė / Shutterstock nuotr.

Toksokaroze, ULAC teigimu, dažniausiai užsikrečia ir serga 7–9 metų amžiaus vaikai (15,5 atv./100 tūkst. gyv.), nes jie neturi gerų higienos įgūdžių, dažnai deda į burną įvairius daiktus. Sergamumui taip pat sudaro sąlygas vaikų nesusiformavusi imuninė sistema, užteršta aplinka, dažnas ir netinkamas bendravimas su savo augintiniais.

„Echinokokoze ir toksoplazmoze dažniau užsikrečia ir serga suaugę žmonės: didžiausias sergamumo echinokokoze rodiklis buvo 65–74 m. amžiaus žmonių grupėje (5,8 atv./100 tūkst. gyv.), sergamumas toksoplazmoze – 25–34 m. (5,3 atv./100 tūkst. gyv.)“, – rašoma ULAC svetainėje.

Visų šių ligų infekcijos šaltinis, kaip tikina medikai, yra užsikrėtę gyvūnai (šunys, katės, lapės, vilkai), kurie su išmatomis išskiria ligos sukėlėjus (kiaušinėlius ar oocistas). Pakliuvę į vandenį, ant dirvožemio jie ilgai išsilaiko gyvybingi (iki metų ir ilgiau).

Vida Press nuotr./ Žaidžia su katinu
Vida Press nuotr./ Žaidžia su katinu

Anot ULAC, užsikrečiama, kai ligų sukėlėjai per burną patenka į žarnyną. Dažniausiai jie patenka nuo nešvarių rankų, valgant neplautas uogas, vaisius, daržoves. Vaikai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų. Maisto produktai ar kiti paviršiai kirmėlių kiaušinėliais gali būti užteršti su dulkėmis, juos gali pernešti tarakonai, musės. Užsikrėsti galima ir per užterštą atvirų telkinių vandenį.

Medikai primena, norint išvengti šių ligų labai svarbu:

  • nusiplauti rankas grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgant, pažaidus su šuniuku, kačiuku;
  • nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių;
  • negerti ir nevartoti maisto gamybai, daržovėms, vaisiams, uogoms plauti atvirų telkinių vandens;
  • mūvėti pirštines dirbant sode, darže. Neliesti nešvariomis rankomis akių, nosies ir burnos;
  • prižiūrėti naminius gyvūnus, juos reguliariai kas tris mėnesius gydyti nuo kirminų, neleisti laižyti veido, indų, kuriuos naudoja žmonės. Surinkti augintinių išmatas, kad jomis nebūtų teršiama aplinka;
  • smėlio dėžes įrengti saulėtose vietose, smėlį pakeisti kiekvienais metais ir nuolat jį perkasti. Nenaudojamas smėlio dėžes – uždengti;
  • iškylaujant lauke, nukritusio ant žemės maisto geriau nevartoti, jeigu jo negalima nuplauti. Maistą geriausiai laikyti sandariuose induose, apsaugančiuose nuo dulkių, musių ir kitų vabzdžių, kurie gali pernešti ligų sukėlėjus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs