Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 03 11

Pavasario tvarka drabužinėje

Beprasidedąs pavasaris mums siunčia žinią, kad metas padaryti reviziją drabužių spintoje: atidžiau patyrinėti lengvesnių drabužių repertuarą, o šaltojo sezono apdarus paruošti užtarnautam „poilsiui“.
Tvarkant drabužius
Tvarkant drabužius / Fotolia nuotr.

Pirmiausia atrinkite drabužius, kurių seniai nebedėvite. Pasiūlykite juos draugei, giminaitei ar atiduokite vargingiau gyvenantiems žmonėms – drabužinėje iškart atsiras vietos naujiems madingiems apdarams.

Spintos ar sienines lentynas kruopščiai išvalykite drėgnu skudurėliu, dėl jaukumo prie vienos ar kitos šono prikabinkite po kvapųjį maišelį arba ant kelių lentynų padėkite uoslei malonaus aromato muiliuką ar specialų kvapųjį akmenėlį. Lentynose, į kurias dėsite vilnonius drabužius, padėkite kandis atbaidantį preparatą.   

Medinius drabužių pakabus nuvalykite muiluotu skudurėliu ir sausai nušluostykite, aptrauktus aksomu, velvetu ar kitu audiniu, kaip ir kartonines drabužių dėžes ar pintus krepšius, išsiurbkite dulkių siurbliu. Specialius medžiaginius drabužių maišus gerai išpurtykite, išskalbkite ir išdžiovinkite.

 

Verta žinoti

♦ Lentynų pernelyg neperpildykite – tarp drabužių turi cirkuliuoti oras.

♦ Jei ketinate ilgesniam laikui drabužį įdėti į polietileno maišelį, subadykite jį smailiu daiktu, kad patektų oro.

 

Pūkų striukė. Tikriausiai neabejojate, kad laikas ją padėti į atokesnį kampą iki kito sezono. Prieš tai, jei galite, pūkų striukę nuneškite į valyklą, kad išvalytų chemiškai. Jei turite automatinę skalbyklę su džiovykle, drąsiai galite skalbti (vanduo negali būti karštesnis nei 30 °C) – džiovykloje plunksnos kaipmat išdžius. Tik skalbdama tokią striukę nepamirškite įmesti į skalbyklę bent kelių teniso kamuoliukų. Švarią striukę sulankstykite, įkiškite maišą su skylutėmis ir... iki kito sezono!

 

Kailiniai. Jeigu manote, kad jų valyti chemiškai nereikia, prieš kabindama į spintą, gerai išpurtykite ir kelias dienas palaikykite šiltame kambaryje arba gryname ore (jokiu būdu ne saulėkaitoje).  

Nestipriai suteptus nedažytus natūralius kailinukus galite pavalyti švelnaus plaukų šampūno ar skysto vilnos skalbiklio ir vandens mišiniu (šaukštelis preparato stiklinei vandens). Palikite šiltoje patalpoje, kad gerai išdžiūtų.

Kasdien nešioti kailiniai susivėlė? Pabraukykite tankiu drėgnu šepečiu, kad sudrėktų visi plaukeliai, paskui atsargiai iššukuokite, išpurtykite ir palikite džiūti.   

Natūralius švarius kailinukus įvilkite į lininį maišą, sintetinius išskalbkite, gerai išdžiovinkite ir pakabinkite ant pakabo.       

 

Vilnoniai ir pusvilnoniai drabužiai. Švarkus, kelnes ir kitus storesnius apdarus, prieš ilgesniam laikui kabindama į spintą, išvalykite chemiškai. Pasivėlusias vilnonių drabužių vietas (pavyzdžiui, apykaklę) patrinkite šiltame acte suvilgytu marliniu tamponėliu.

Vilnos, moherio megztinius išskalbkite rankomis su specialiu skalbikliu (galite skalbti ir su švelniu plaukų šampūnu) ne karštesniame nei 30 °C temperatūros vandenyje. Jokiu būdu jų netrinkite, tik švelniai pagniaužykite, nuspauskite ir ištieskite džiūti ant kilpinio rankšluosčio. Prieš dėdama į spintą, purius ilgaplaukius mezginius pakedenkite vėsia srove veikiančiu plaukų džiovintuvu.

 

Natūrali oda. Suteptų odinių drabužių jokiu būdu nepalikite iki kito sezono (nešvarumai įsigers į odą, todėl ją bus sunkiau išvalyti), neškite cheminę valyklą.

Susitepė tik odinio drabužio apykaklė, rankogaliai? Patrinkite juos muiluotu švelniu šepetėliu, nuvalykite švariu drėgnu skudurėliu ir palikite, kad išdžiūtų. Nuo dėvėjimo susitepė tik drabužio pamušalas? Atsargiai jį sudrėkinkite ir vėlgi patrinkite muiluotu šepetėliu. Šlapiu skudurėliu išplovusi muilą, pakabinkite džiūti.

Švarius odinius drabužius pakabinkite ant pakabų ir apsiauskite medvilniniu audeklu – nedulkės, būsite tikra, kad nesusibraižys.     

 

Dėmės – nė šešėlio!

Dėmes iš drabužių paprasčiausia pašalinti specialiu cheminiu valikliu, tačiau neretai veiksmingi būna ir močiučių receptai. Juos itin verta išbandyti alergiškiems žmonėms.

Kavos ir šokolado. Šviežią dėmę sudrėkinkite, užberkite druskos, kelias minutes palaikykite, paskui išskalbkite apdarą šiltu muiluotu vandeniu. Iš šviesių dažytų vilnonių ir natūralaus šilko drabužių tokią dėmę pamėginkite pašalinti pašildytu gliceroliu (įsigysite vaistinėje): patepkite juo dėmę, po 15 minučių nuplaukite šiltu vandeniu.

Žolių. Šviežias sudrėkinkite amoniako tirpalu ir gerai išplaukite, sausas suvilgykite citrinų sultimis arba patrinkite muilu su tulžimi ir 15 minučių dėmėtą drabužio dalį pamerkite į rūgpienį. Išskalbkite šiltu vandeniu su muilu.

Raudonojo vyno. Šviežią dėmę patrinkite vandeniu skiestu amoniaku suvilgytu skudurėliu, paskui iškalbkite drabužį šiltu vandeniu. Ant dėmės galite užberti druskos ir kiek palaikiusi išplauti šiltu vandeniu. Įsisenėjusią raudonojo vyno dėmę suvilgykite citrinų rūgšties tirpalu (2 g rūgšties stiklinei vandens), po penkių minučių išplaukite šiltu vandeniu.

Daržovių ar vaisių sulčių. Jei sulčių ant drabužio ką tik užtiško, skubėkite išplauti šaltu vandeniu. Sausą dėmę iš pradžių patrinkite citrinų sultimis, po kelių minučių – degtine ir iškalbkite šiltu vandeniu. Pomidorų sulčių dėmę nedelsdama valykite šiltomis pamuilėmis.

Kiaušinio. Neleiskite kiaušinio dėmėms išdžiūti! Valykite sūriu vandeniu, paskui išplaukite šiltu. Kad pašalintumėte įsisenėjusią kiaušinio dėmę, dėmėtą drabužio dalį pusvalandžiui pamerkite į vandenį su gliceroliu, paskui dėmę patrinkite švelniu šepetėliu ir išskalaukite šiltu vandeniu.

Ledų. Dėmę įtrinkite spiritinio tirpalo ir amoniako mišiniu (lygiomis dalimis), po 15 minučių kruopščiai išplaukite muiluotu vandeniu. Iš natūralaus šviesaus audinio drabužio ledų dėmę valykite benzinu suvilgytu vatos tamponėliu.   

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos