Muilui „Milžinui“ – per 20 kg aliejaus
Praėjusių metų pradžioje žolininkė, lektorė, natūralios kosmetikos gamintoja K.Šilinskienė nustebino pristačiusi didžiausią kada nors Lietuvoje pagamintą natūralų muilą, kurį pavadino „Milžinu“. Muilas išties tokio dydžio – 52 X 40 X 15 cm, kad tiktų praustis milžinams.
Paklausta, kodėl jį skyrė būtent jiems, Kristina papasakojo, kad kilus minčiai apie milžinus daug tuo domėjosi.
„Šia tema kalbėjausi su draugu etnologu, istoriku, kraštotyrininke, menininku iš Akmenės, kuris ir savo mene yra sukūręs milžinų istoriją. Padavimų, legendų, kad gyveno milžinai, yra kiekviename Lietuvos rajone. Yra išlikusių ir milžinkapių. Anksčiau buvo tikėta, kad milžinai ir kalvas supylė, ir upes priverkė, ir t. t.
Man atrodė žavu, kad paprastas muilo gabalas gali sukurti tokią didingą istoriją ir galbūt kiekvieną žmogų įkvėpti stengtis tapti tuo milžinu.
Pasvarsčiau, kad milžinas – tai ne tik didelės fizinės galios žmogus, bet ir didžios dvasios simbolis. Pasikonsultavau ir su gerbiamu profesoriumi Libertu Klimka. Jis pritarė mano minčiai, kad sakmių milžinas yra tautos dvasinės stiprybės ir didybės įvaizdis. Milžinais gali būti vadinami ir mūsų tautos karžygiai, istorinės asmenybės, mūsų didvyriai, kurie gynė kraštą, išsaugojo mūsų kalbą.
Taip ir nutariau, kad šis muilas turi būti dedikuotas milžinams. Man atrodė žavu, kad paprastas muilo gabalas gali sukurti tokią didingą istoriją ir galbūt kiekvieną žmogų įkvėpti stengtis tapti tuo milžinu“, – pasakojo pašnekovė.
Muilą „Milžiną“ moteris gamino šaltuoju būdu. Tam buvo sunaudota 14 kg alyvuogių ir 7 kg kokosų aliejų, 7890 gramų distiliuoto vandens ir 3100 gramų NaOH (natrio hidroksido). Spalvai suteikti Kristina panaudojo 100 gramų dilgėlių lapų miltelių.
Muilo masė buvo supilta į dėžę ir palikta stingti. Po keleto dienų muilas buvo išimtas, išmatuotas, pasvertas ir vėliau pripažintas Lietuvos rekordininku. Dabar jis eksponuojamas Kražių M.K.Sarbievijaus kultūros centre.
Ekologija susidomėjo prieš aštuonerius metus
Pas K.Šilinskienę užsukome lankydamiesi Kelmės krašte. Moteris papasakojo apie valgomus laukinius augalus (apie tai – kitame straipsnyje) ir kaip patiems namuose pasigaminti „milžinukų“ ar kitų natūralių muiliukų.
Pašnekovės teigimu, kosmetikos gamintojai visada labai saugo savo receptus ir jais nesidalija. „Ko nepasakysi apie žolininkus, – juokdamasi sakė Kristina. – Žinote, kaip atskirti gerą žolininką? Jis myli visus žmones ir dalijasi savo receptais nieko neslėpdamas.“
K.Šilinskienė dalyvauja įvairiuose renginiuose, veda seminarus, užsiėmimus, pasakoja apie laukinius valgomus augalus, moko, kaip pasigaminti natūralios kosmetikos.
Paklausta, kada pradėjo domėtis augalais, ekologija, pašnekovė sakė, kad tai nutiko prieš aštuonerius metus, kai padėjusi į šalį savo dėstytojos karjerą – Šiaulių universitete dėstė verslo administravimą, su mažais vaikais atsikėlė gyventi į kaimą. Tuo pačiu ėmė gilinti žinias ir kaip pasigaminti natūralios kosmetikos.
Mes Lietuvoje turime nuostabių augalų, tad patiems pasigaminti natūralios kosmetikos yra visai nesudėtinga.
„Mes Lietuvoje turime nuostabių augalų, tad patiems pasigaminti natūralios kosmetikos yra visai nesudėtinga, – sakė žolininkė. – Darydama pati sutaupai daug gamtos išteklių, gali kontroliuoti ingredientų kokybę, pavyzdžiui, ar linų sėmenų aliejų perki iš prekybos centro, ar žinai ūkininką, kuris pats Lietuvoje augina linus, kanapes ir spaudžia šviežią aliejų.
Ekologija mane labai žavi ir veda į priekį, noriu kuo daugiau moterų parodyti, kad daug dalykų galima pasidaryti pačioms.“
Kaip pasigaminti natūralų muilą namuose?
Žolininkė pasidalijo, kaip kiekvienas namuose galėtų pasigaminti „Milžino“ muilo „vaikiukų“, kurie tinka ir rankoms, ir kūno odai bei plaukams plauti, nuotekose suyra į gamtai nepavojingus junginius, juos galima naudoti maudantis natūraliuose vandens telkiniuose.
„Muilo kokybė labai priklauso nuo naudojamų aliejų. Tarkime, iš kiaulės taukų gero muilo nepadarysi. Geras muilas yra tas, kuris gerai putoja, o iš kur tas putojimas? Šampūnuose yra SLS (Sodium Lauryl Sulfate), naudojant tokius ingredientus kosmetiką gali gaminti iš bet kokių aliejų – ji putos. Tačiau natūralūs aliejai, kurie sukelia putojimą, yra kokosų ir ricinų.
Kokosų aliejų naudoju, kad muilas būtų kietas, neištižtų ir putotų.
Kokosų aliejų naudoju, kad muilas būtų kietas, neištižtų ir putotų. Alyvuogių aliejus muilui suteikia ypatingas savybes: drėkina, puoselėja odą ir gerai plauna. Jei pagaminčiau muilą vien iš linų sėmenų ar kanapių aliejaus, jis neputotų, neplautų, ištižtų.“
Šarmui padaryti, pasak Kristinos, galima naudoti ir pelenus – tik procesas jau taptų sudėtingesnis. Pati Kristina šarmui naudoja distiliuotą vandenį ir natrio hidroksidą:
„Aliejams susijungus su šarmu gauname muilą. Tačiau jau pagamintame muile šarmo nebelieka, nes jis visas sureaguoja.“
Paklausta, kokiomis proporcijomis reikėtų skirstyti sudedamąsias dalis muilui gaminti, pašnekovė sakė, kad priklauso nuo to, kokius aliejus pasirinksite. Jos teigimu, internete galima rasti tam skirtų skaičiuoklių, kuriose įrašius naudojamus aliejus galima apsiskaičiuoti, kiek reikėtų distiliuoto vandens ir natrio hidroksido.
Kristina mažąją muilo „Milžino“ versiją gamino stačiakampėje formoje, paskui, kai muilas sustings, moteris jį supjaustys mažesniais gabaliukais.
Muilui naudojo:
- 600 g alyvuogių aliejaus;
- 300 g kokosų aliejaus;
- 340 g distiliuoto vandens ir 126 g NaOH;
- ½ arbat. š. dilgėlių miltelių.
Kaip gamino? Visų pirma pasiruošė šarmo tirpalą, kuris gaunamas distiliuotą vandenį sumaišius su natrio hidroksido granulėmis.
„Nerūdijančio plieno arba plastiko, pažymėto Nr. 5, indelyje (nes tam tinka ne visi, pavyzdžiui, stiklinis netinka) reikia pasisverti reikiamą kiekį distiliuoto vandens, kitame indelyje (čia jau nesvarbu kokiame) pasisverti reikiamą kiekį natrio hidroksido granulių.
Tada maišant į distiliuotą vandenį pilti granules. Tuo kartu tirpalas labai užkaista, gali pasiekti ir 80 laipsnių. Skiriasi garai, kurių nereikėtų įkvėpti, tą procesą būtų galima atlikti ten, kur yra ištraukiamoji ventiliacija. Reikėtų palikti tirpalą atvėsti. Svarbu, kad maišant aliejus su šiuo tirpalu abi masės būtų tos pačios temperatūros – ji gali svyruoti nuo kambario iki 45 laipsnių, bet svarbiausia, kad būtų vienoda“, – pasakojo pašnekovė.
Pastaba: Ruošiant šarmo tirpalą, kaip sakė K.Šilinskienė, labai svarbu apsaugos priemonės. Prieš imantis šio darbo, reikia apsimauti ilgas gumines pirštines, vilkėti drabužį ilgomis rankovėmis, galima užsidėti apsauginius plastikinius akinius:
„Šarmas yra dirginanti medžiaga. Jei apsitaškote odą, reikia tuoj pat nuplauti tekančiu vandeniu. Jei tirpalu aptaškote paviršius, galima naudoti actą kaip neutralizatorių, bet geriausia nuplauti vandeniu. Maišant tirpalą niekada niekas nesprogsta, bet reikia elgtis atsargiai ir atsakingai.“
Tada nerūdijančio plieno puode (netinka aliuminiai, stikliniai, emaliuoti įtrūkę indai) sumaišė alyvuogių ir kokosų aliejus ir į jų mišinį supylė šarmo tirpalą. Kaip pati sakė, galima ilgai ir nuobodžiai šią masę maišyti rankiniu plakikliu arba sutaupyti laiko ir tam panaudoti elektrinį plakiklį.
Paskui didžiąją dalį masės supylė į pasirinktą formą – ji liks balta, o likusią dalį sumaišė su dilgėlių milteliais – kad būtų žalsva. Dilgėlių miltelių naudojo pusę šaukštelio, tačiau galima naudoti ir daugiau – šaukštelį su kaupu, kad spalva būtų ryškesnė. Svarbiausia, kaip sakė Kristina, nepadauginti augalų miltelių keletą kartų, nes tada muilas bus minkštesnis, nei planuota.
„Jei norisi daugiau spalvų, muilo masės galima nusipilti į keletą indelių: į vieną įdėti, tarkime, dilgėlių miltelių, į kitą įpilti šaltalankių aliejaus ir paskui tas mases supilti į formą. Jūsų muilas bus keleto spalvų“, – paaiškino žolininkė.
Kada bus galima naudoti? Supylus visą muilo masę į formą, reikia leisti jai sustingti (stingsta dieną dvi), tada muilą galima supjaustyti gabaliukais, palikti džiūti ir brandintis sausoje patalpoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje.
Muilas džiūsta apie mėnesį, per tą laiką išgaruoja perteklinė drėgmė, muilas tampa kietesnis, su aliejais sureaguoja visas šarmas, muilas tampa tinkamas naudoti. Bet, pasak pašnekovės, džiūvimo laikotarpis gali būti ir trumpesnis: „Aš muilo tinkamumą naudoti tikrinu pH juostele, jūs namuose galite po savaitės dviejų muilą priliesti liežuviu – jei nebedilgina, jaučiasi muilo skonis, vadinasi, jis jau tinkamas naudoti.“
Spalvai – ir prieskoniai, kvapui – eteriniai aliejai
Gaminant natūralų muilą, pašnekovės teigimu, taip pat galima naudoti kakavos sviestą, sviestmedžių, ricinų aliejus, įvairius kitus augalinės ir gyvulinės kilmės riebalus, bičių vašką.
Spalvai išgauti galima naudoti augalų ar prieskonių miltelius. Tačiau žolininkė pabrėžė, kad ne visi augalai yra tinkami, nes reaguodami su šarmu gali keisti spalvą:
„Įdėsite rožės žiedlapių arba įpilsite burokėlių sulčių – paruduos. Šarmą tikrai atlaiko dilgėlės, medetkų žiedlapiai.
Spalvai išgauti vietoj augalų galima dėti ir kavos, cinamono, ciberžolės, kosmetinio molio – žalio, rožinio.“
Geriausiai išsilaiko cinamono eterinis aliejus, o citrusiniai labai greit išgaruoja.
Norint suteikti muilui daugiau kvapų, galima naudoti eterinius aliejus. Tačiau ne visi jie, K.Šilinskienės teigimu, muile išsilaiko, ne visi muilui ir tinkami.
„Geriausiai išsilaiko cinamono eterinis aliejus. Bet yra nustatyta riba, kiek jo galima dėti, – 3 proc. nuo aliejų masės, nes cinamono eterinis aliejus gali dirginti odą. Gerai muile išsilaiko levandų, mėtų, kvapiųjų kanangų eteriniai aliejai, o citrusiniai labai greit išgaruoja“, – sakė pašnekovė.