Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2017 12 28

Po 18 valandos jūsų piniginei – jokių gerų žinių

Pasportuoti ar ilgiau pamiegoti? Pusryčius pavalgyti namuose ar nusipirkti kažką pakeliui į darbą? Po darbo susitikti su draugais ar eiti namo?
Pinigai
Pinigai / Fotolia nuotr.

Kasdien priimame tūkstančius sprendimų – vien maistui skiriame dagiau nei 200., rašo „Businessinsider“. Ir pasak tyrimų, kiekvienas sprendimas – rimtas ar paprastas – paveikia mūsų gebėjimą tinkamai vertinti.

Tai vadinama sprendimų nuovargiu, ir tai kilo iš teorijos, kad mūsų valia yra ribotas išteklius, kuris silpsta kiekvieną kartą mums jį naudojant. „Sprendimai sumažina mūsų savikontrolę, tad kuo daugiau sprendimų priimamame per duotą laikotarpį, tuo mažiau energijos turime blaiviai ir racionaliai pamąstyti apie kitus sprendimus“, – sako elgesio ekonomistė Zoe Chance, Yale'io Vadybos mokyklos docentė.

Lygiai kaip kūnas pavargsta, nubėgęs 20 kilometrų, taip ir mūsų valia po sunkios dienos yra nusilpusi. Kai susilpniname protą, aktyvumas smegenų dalyje, atsakingoje už savikontrolę, sumažėja, dėl to priimame nekokius sprendimus (pvz., prisivalgome ledų arba iki ryto žiūrime kokį nors serialą).

Dabar naujas tyrimas parodė, kaip šis fenomenas veikia mūsų finansus.

Tyrime mokslininkai atskleidė, kad dalyviai, atlikę sudėtingas kognityvines užduotis, patyrė protinį nuovargį, kuris „padidino polinkį priimti impulsyvius [ekonominius] sprendimus [ir] pirmenybę teikti greitam atlygiui“.

Taigi, po ilgų plušėjimo darbe valandų esame labiau linkę apsipirkinėti internetu, „išleisti per daug, kai naktį einame linksmintis, arba bandyti sukčiauti deklaruojant pajamas“, – sako Z.Chance.

Evanas Polmanas, Viskonsino Verslo mokyklos universiteto rinkodaros profesorius papildo, kad žmonės yra linkę atidėlioti finansinius sprendimus, kai yra protiškai išsunkti. Ir, žinoma, kuo ilgiau kažką atidėliosite – pavyzdžiui, sugalvoti, kaip išmokėti skolą, arba kada pradėti investuoti, tuo mažiau pinigų turėsite.

Kaip galime tai pakeisti?

Iš lygties, kada tik įmanoma, pašalinkite valią. „Nustatykite save „geriems“ sprendimams, pavyzdžiui, automatiniai mokėjimai į investicinius fondus arba skolos padengimui, kad nereikėtų kaskart spręsti, kiek ir ar atsidėti“, – sako Z.Chance.

Situacijose, kai negalite pasikliauti automatizacija, nustatykite pagrindinius pinigų parametrus – tarkim, per dieną išleisti ne daugiau kaip 30 eurų. Nusistačius gaires, pagal kurias veikti, nebereikės priiminėti tiek daug sprendimų.

Gyvenimo rutinizacija taip pat gali padėti – pavyzdžiui, kaitalioti kelis pusryčių patiekalus, sporto salėje naudoti kelis treniruoklius arba pasekti Marko Zuckerbergo pavyzdžiu ir pradėti dėvėti darbinę uniformą.

Kalbant apie vienkartines finansines užduotis ar sprendimus, strategiškai pasirinkite laiką. Šventėms apsipirkite internetu savaitgalio rytais, kai esate pailsėję. O jei tenka priimti sprendimą vėlesniu dienos metu, pasistenkite prieš tai šiek tiek pailsėti – pasnauskite ar paskaitykite knygą, pasivaikščiokite. Arba pavalgykite – užkandis taip pat pagerina jūsų vertinimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos