Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 01 18

Populiaraus rašytojo Paulo Coelho biografijoje – psichiatrijos ligoninė ir elektros šokas

Paulo Coelho – vienas žinomiausių šių laikų rašytojų pasaulyje, išleidęs daugiau nei 150 milijonų knygų kopijų. Rašytojo kūriniai išversti į aštuoniasdešimt kalbų ir publikuoti daugiau nei pusantro šimto šalių.
Paulo Coelho
Paulo Coelho / „Scanpix“ / AP nuotr.
Temos: 1 Paulo Coelho

Populiariausias kūrinys

Tiek Lietuvos, tiek kitų pasaulio šalių skaitytojams Paulo Coelho geriausiai žinomas kaip knygos „Alchemikas“ autorius. 1988 m. išleistoje novelėje pasakojama apie ispanų piemens gyvenimo kelionę, prasidėjusią kaip materialių dalykų paieška, o pasibaigusią vidinių turtų atradimu.

Paulo Coelho knyga „Alchemikas“
Paulo Coelho knyga „Alchemikas“

Kūrinys ne tik tapo perkamiausias rašytojo gimtojoje šalyje Brazijoje, bet pateko tarp populiariausių visame pasaulyje. „Alchemikas“ įtrauktas į Guinnesso rekordų knygą – jokio kito autoriaus knyga nebuvo tokia populiari jam dar esant gyvam. Parduota per keliasdešimt milijonų kūrinio egzempliorių įvairiose pasaulio šalyse.

Nemažai pramogų pasaulio atstovų, įskaitant aktorių Willą Smithą, dainininkus Pharellį Williamsą ir Madonną, „Alchemiką“ laiko mėgstamiausia knyga. Kūrinio magnetizmui taip pat neatsilaikė garsūs politikai. Žurnalistai kartą aptiko buvusį Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentą Billą Clintoną skaitantį šią novelę.

Knygai neliko abejinga ir Pakistano didvyrė, išgyvenusi talibų grupuotės šūvį į galvą, mergaičių švietimo aktyvistė ir Nobelio premijos laureatė Malala Yousafzai. Jaunoji žmogaus teisių gynėja teigia, kad ši knyga yra jos mėgstamiausia. Siekdama prisidėti prie didžiausio Europos knygyno Birmingeme, Anglijoje, turtinimo, M. Yousafzai nutarė turimą knygą paaukoti minėtai įstaigai. Apie tai sužinojęs rašytojas pareiškė esąs labai sujaudintas tokio jaunosios aktyvistės elgesio.

„Scanpix“ / AP nuotr./Paulo Coelho
„Scanpix“ / AP nuotr./Paulo Coelho

Kur slypi neįtikėtinas „Alchemiko“ fenomenas? Kūrinio populiarumą galima paaiškinti gana paprastai. Tikriausiai kiekvienas mūsų turi bent po vieną tikrai didelę svajonę. Knygos herojus taip pat tokią turi ir nutaria jos aktyviai siekti. „Alchemikas“ – savotiškas daugelio skaitytojų įkvėpimo šaltinis palikti pramintą gyvenimo taką ir leistis į nežinomus potyrius, galbūt nušvitimą garantuojantį naują kelią.

Jaunystės vargai

P. Coelho gimė 1947 m. Brazilijoje namų šeimininkės ir inžinieriaus šeimoje. Dar būdamas paauglys būsimasis rašytojas suprato, kad nori siekti karjeros kūryboje. Apie tai prasitaręs tėvams, sulaukė ne itin palankios reakcijos. Motina bandė įtikinti sūnų, kad iš kūrybos Brazilijoje dar niekam nėra pavykę susikurti gero gyvenimo.

Visgi jaunuolis atkakliai laikėsi savo, todėl tėvai jį išsiuntė į psichiatrijos ligoninę. Būsimasis  rašytojas net kelis kartus iš jos pabėgo, tačiau vėl buvo sugrąžintas. Baimindamiesi dėl sūnaus emocinės būklės, tėvai netgi davė leidimą taikyti elektros šoko terapiją.

Taip pat skaitykite: Gyvenimo prasmės beieškant: 30 Paulo Coelho įžvalgų

Paklaustas, kaip vertina tokį tėvų elgesį, P. Coelho pripažįsta, kad atleido jiems už patirtus nemalonumus. Vyras teigia, kad nors iš šalies tokie gimdytojų veiksmai gali atrodyti žiaurūs ir nepamatuoti, jie pagrįsti meile ir noru padėti šeimos nariui. Net jei geri norai žlugdytų gelbėjamojo asmenybę.

Sulaukęs dvidešimties jaunas vyras buvo paleistas iš ligoninės. Norėdamas nuraminti besijaudinančius tėvus, pradėjo studijuoti teisę ir visiškai palaidojo siekius tapti rašytoju. Tačiau jau po metų metė mokslus ir leidosi į kelionę po pasaulį. Vyras pasidavė tuo metu populiariai hipių kultūrai ir mėgavosi neribotais kūniškais malonumais bei narkotikais.

Ateities bestselerių autorius blaškėsi imdamasis įvairių kūrybinių darbų: dirbo ir žurnalistu, ir aktoriumi, ir dainų kūrėju. Dėl pastarojo darbo netgi buvo patekęs į tuo metu šalį valdžiusios karinės grupuotės nemalonę. Dainose P. Coelho kritikavo valdžią, todėl buvo suimtas ir netgi kankintas.

Po įkalinimo grįžęs į normalų gyvenimą, vyras prisiminė seną norą rašyti knygas.

Plačiau apie pirmuosius rašytojo bandymus kurti, jo pomėgius ir keistenybes skaitykite 3-iajame savaitraščio „Ji“ numeryje.

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (3) nr.
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (3) nr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais