„Daugumos mūsų atmintis iš tiesų nėra prasta, tačiau mes dažnai nemokame pasinaudoti jos galimybėmis. Po vasaros atostogų sugrįžus į mokyklų klases ir biurus, vėl prasidės tikras darbymetis – mokysimės naujų dalykų, nersime į naujus projektus, todėl ištreniruota atmintis mums bus vėl labai naudinga. Įvaldžius kelis triukus ir metodus, informaciją galima susikrauti į galvą daug greičiau ir efektyviau“, – pranešime spaudai cituojama „Samsung“ konkurso ir programos „Solve for Tomorrow“ vadovė Baltijos šalyse Eglė Tamelytė.
Štai keli patarimai, kaip atsiminti faktus ar detales greitai ir efektyviai. Kai kurie jų labai paprasti ir galite pradėti naudotis išsyk, kitus įvaldyti reikia šiek tiek laiko ir treniruočių, tačiau vėliau tai su kaupu atsiperka.
Suteikite informacijai prasmę
Ar esate pabandę išmokti eilėraštį, nemokėdami kalbos? Sutikite, labai sunku įsiminti beprasmį žodžių skambesį. Lygiai tas pats ir su bet kuria kita informacija. Jei jos nesuprantate arba suprantate tik iš dalies, atsiminti labai nelengva. Todėl prieš įsimindami, turime išsiaiškinti ir suprasti, ką bandome atsiminti.
Tvarkykite
Juk nemanote, kad knygos bibliotekų lentynose sukrautos atsitiktine tvarka? Įsivaizduokite, kad norite rasti vieną knygą tarp tūkstančių bet kaip į lentynas sumestų. Kiek laiko užtruktumėte ir ar tikrai pavyktų? Jūsų atmintis yra biblioteka. Kuo daugiau ten tvarkos, tuo lengviau rasti reikiamą informaciją. Kai mokotės, nesiblaškykite tarp skirtingų dalykų. Geriau skirkite vieną dieną vienam, kitą – kitam, nei po pusvalandį kasdien kiekvienam.
Sujunkite
Nedėkite informacijos į galvą bet kaip, pabandykite rasti jungtį tarp naujų dalykų ir to, ką jau seniai žinote. Pavyzdžiui, visi žinome, kad druska ir cukrus tirpsta vandenyje. O dabar reikia atsiminti, kad soda ir actas irgi tirpsta. Pabandykime sukurti jungtį: cukrus – actas, druska – soda. Atsiminkime, kad su cukrumi žodį „actas“ sugrupavome todėl, kad jis irgi turi raidę „C“, o su druska sodą, nes ši turi raidę „D“. Kai reikės prisiminti, užteks atgaminti galvoje sąsają ir žodžiai patys iššoks.
Vizualizuokite
Vaizdus daug lengviau įsiminti nei žodžius. Tarkime, kad mokotės apie istorinį mūšį. Pabandykite jo aprašą galvoje paversti filmu. Galite net su mylimais aktoriais ir jų dialogais. Pamatysite, kad kartą tai padarę, vaizdą atmintyje iššauksite greičiau ir lengviau.
Susikaupkite
Kiek kartų esate sutikę naują pažįstamą, kurio vardą pamiršote tą pačią sekundę, kai tik jums jį pasakė? Taip atsitinka todėl, kad nekreipiate dėmesio. Jei naujas pažįstamas jus bent kažkuo sudomino, galime lažintis – jo vardą prisiminsite. Jei norite išmokti, turite susikaupti, jei norite susikaupti, turite susidomėti. Pavyzdžiui, reikia pasirengti prancūzų kalbos testui ir išmokti dvidešimt žodžių, apibūdinančių žmogaus charakterį. Neįdomu. Tačiau pagalvokite apie galimybę ateityje studijuoti Prancūzijoje, susirasti prancūzą vaikiną ar merginą ir susidomėjimas iškart išaugs.
Junkite atminties technikas
Jei jau mintis apie studijas Paryžiuje jus šiek tiek motyvavo, nesustokite. Pasinaudokite kitomis aukščiau aprašytomis atminties technikomis. Vizualizuokite ir sujunkite. Pavyzdžiui, įsivaizduokite save vakarėlyje Prancūzijoje, jame dalyvauja žmonės. Jie pasakoja apie save. Draugas Erikas yra 3 E – énergique (energingas), enjoué (žaismingas), extraverti (ekstravertas). O štai ateina jūsų jaunesnis brolis. Jis irgi „E“ – ennuyeux (įkyrus), kaip visada. Nesudėtinga, tiesa?
Beprotiška istorija
O dabar pereikime prie technikų, kurios reikalauja šiokių tokių treniruočių. Jei pavyks jas įvaldyti, galbūt visus galėsite tiesiog priblokšti savo neįtikėtina atmintimi. Ar esate matę žmones, kurie atsimena begalines skaičių sekas arba visas kortas paeiliui? Kaip gi jie tai padaro? Retas kuris turi išties neįprastai tobulą atmintį iš prigimties. Dauguma ją ištreniravo.
Tarkime, reikia atsiminti skaičių seką 5317380100694. Galite bandyti tiesiog kartoti. Padės penkioms minutėms
Vienas įdomesnių būdų atsiminti daug skaičių – sukurti istoriją, kurioje dalyvautų visa jums reikalinga informacija. Istorija turi būti keista, beprotiška. Tarkime, reikia atsiminti skaičių seką 5317380100694. Galite bandyti tiesiog kartoti. Padės penkioms minutėms. Jei norite įsiminti jį ilgam, štai būdas: „Paskutinės darbo dienos name, Šv. Trejybės gatvėje, 1 kambario bute, gyveno seserų savaitė, 3-ia buvo kvailelė, kaip įprasta pasakose, ji nutarė pralenkti savo mamą ir pagimdė 8 dukras, žinoma dėl to gyveno skurdžiai ir turėjo 0 santaupų. O gyveno ilgai – 100 metų, nors ne meluoju, iki to jai pritrūko vieno velnio skaičiaus, taigi mirė 94-erių“. Galbūt jums skamba keistokai, bet sukūrę ir užrašę tokio tipo istoriją, skaičių prisiminsite ir po valandos, net nesimokę.
Atminties rūmai
Dar vienas atminties lavinimo būdas, labai padedantis, jei reikia sakyti kalbą arba išmokti pristatyti temą žodžiu – atminties rūmai. Parengtą kalbą ar temos pristatymą padalinkite į 5– 7 dalis pagal prasmę -pastraipas. Kiekvienai pastraipai sugalvokite vaizdinius. Pavyzdžiui, tema „Šimtamečio karo pasekmės“.
Šimtametį karą gali simbolizuoti 100 eurų kupiūra. Jei viena pasekmių – ekonominė krizė, ją gali simbolizuoti deganti kupiūra, jei ekonominis suklestėjimas – daug kupiūrų. Tada įsivaizduokite patalpą ir visą informaciją sukurtais simboliais tvarkingai sudėliokite joje. Tarkime, pradedame nuo lubų: ten kabo kupiūra, tada einame per kampus iš kairės į dešinę – ten vaizdai su pasekmėmis, tada grindys – ten vaizdai su išvadomis.
Šis būdas reikalauja treniruočių ir praktikos. Iš pirmo žvilgsnio jis nėra lengvas. Bet jei skirsite tam laiko ir pasipraktikuosite, gana greitai jis taps jums įprastu. O tuomet savo atminties galimybėmis nustebinsite ne tik kitus, bet ir pats save.