Pomėgiai – svarbi mūsų gyvenimo namuose dalis, dar aktualesne tapusi pandemijos laikotarpiu. Deja, ne visi namuose galime skirti jiems vietos, o jei ir turime kokią nenaudojamą erdvę – dažnai ji neatrodo tvarkinga. Nors funkcionalumas – būtina sąlyga bet kokiame interjere, norisi, kad pomėgiams skirta erdvė būtų ir įkvepianti.
„Tokie namų kampeliai kaip rūsys, sandėliukas ar palėpė dažnai neišnaudojami, arba tarnauja tik daiktų laikymui. Tačiau, jei turite tokią erdvę namuose ir kartu svajonę apie privatų kampelį sau ir savo hobiams, patarčiau į situaciją pažvelgti iš naujo. Tokioje vietoje įsirengti galima nuo sporto salės iki kompiuterinių žaidimų kampelio, namų kino ar rankdarbių erdvės, ir tai tik kelios idėjos“, – sako Ikea Interjero dizaino skyriaus vadovė Eimantė Nemanė. Ji pataria, ką reikėtų apsvarstyti prieš imantis nestandartinės namų erdvės pertvarkos.
- Vieta daiktams. Maksimaliai išnaudokite erdvę – knygų lentynas ar spinteles įsirenkite iki pat lubų. Dalį daiktų galite laikyti spintelėse už durų – tai padės sukurti vientisą, tolygų interjerą, o brangius ir mielus širdžiai daiktus eksponuokite atvirose lentynose. Smulkius daiktus laikykite dėžutėse, nes laikomos palaidos jos dažnai sukelia netvarkos įspūdį ir dar užima daugiau vietos. Be to, tvarkingai sudėtas jas paprasčiau susirasti.
- Šviesa. Tokiose erdvėse kaip rūsys, paprastai daug natūralios dienos šviesos nepatenka, o esamas apšvietimas būna gana menkas. Todėl verta įsirengti papildomų apšvietimo šaltinių: be pagrindinio lubinio apšvietimo patartina naudoti funkcinį, pavyzdžiui, reikalingą darbo vietai apšviesti, ir blausų nuotaiką kuriantį apšvietimą.
- Drėgmė. Įsitikinkite, ar planuojamoje įrengti erdvėje galėsite, pavyzdžiui, laikyti knygas. Jei patalpos vėsesnės, palyginti su tuo, kokios jos yra kituose kambariuose, patartina rinktis drėgmei atsparius baldus ir priedus – tokie paprastai yra skirti lauko reikmėms, virtuvei ir vonios kambariui.
- Temperatūra. Ar patalpoje nėra pernelyg šalta ar karšta? Įvertinkite, ar sąlygos užsiimti planuojama veikla bus tinkamos įvairiu paros metu, taip pat pasikeitus sezonui. Galbūt padėtų papildomas kilimas ar užuolaidos, kurie sulaikys šilumą.
- Ventiliacija. Grynas oras yra būtinybė. Pasirūpinkite gera ventiliacija ir galimybe lengvai pasiekti ir atidaryti langą, o jei nėra tam sąlygų – oro valytuvu.
- Triukšmas. Užsiimti hobiais, pavyzdžiui, muzika, lengviau, kai žinote, kad Jūsų skleidžiami grasai netrukdys kitiems namiškiams. Lygiai taip pat svarbu, kad triukšmas iš šalies netrukdytų susikaupti ir jums. Tad verta žinoti, jog triukšmą gerai sugeria tekstilė – kilimai, užuolaidos, tekstilinės sienelės.
- Valymas. Įvertinkite, ar patalpą bus lengva prižiūrėti, rūpintis jos švara. Pavyzdžiui, jei svajojate užsiimti medžio apdirbimu ar kitais rankdarbiais, rinkitės tokius sprendimus, kuriuos būtų galima lengvai nuvalyti, ir dalį erdvės skirkite papildomų valymo priemonių laikymui ir atliekų rūšiavimui.
- Ergonomika. Įsirengiant pomėgių erdvę reikėtų atkreipti dėmesį į sprendimų ergonomiškumą. Patogus reguliuojamo aukščio rašomasis stalas pravers ne vienai veiklai.
Pasak interjero dizainerės, apsvarsčius praktinius aspektus ir funkcionalumą, galima nerti į stiliaus paieškas ir eksperimentuoti: „Drąsiai žaiskite su spalvomis, dekoratyviais elementais ir pomėgių atributais. Neįprastos erdvės reikalauja neįprastų sprendimų, pavyzdžiui, virtuvės bėgeliai gali pasitarnauti popieriaus lapams su natomis laikyti, o kabliukai – laidams ir būgnų lazdelėms sukabinti“.