Prekybos tinklo „IKI“ kulinarai pataria eksperimentuoti ir ieškoti naujų skonių, kad naujametė vakarienė būtų išskirtinė.
„Net ir namuose galima sukurti tokią nuotaiką, tarsi būtumėte prabangiame restorane. Tereikia svečius nustebinti paruoštais išskirtiniais patiekalais ir prie jų priderintais gėrimais. Nebijokite eksperimentuoti, naujametį vakarą leiskite savo fantazijai diktuoti sąlygas, išbandykite dar neragautus patiekalus ir į naujus metus įženkite kupini naujų pojūčių“, – pataria prekybos tinklo „IKI“ kulinarijos centro vadovė Aistė Rasmussen.
Kaip papuošti naujametį stalą?
Visame pasaulyje populiari tradicija Naujųjų metų vakarą puošti tam tikromis ateinantiems metams būdingomis spalvomis. Pagal kinų kalendorių 2016 metai priklauso Ugninei Beždžionei. Jai artimos spalvos yra raudona, geltona, oranžinė, rausva, žalia ir ruda. Šias spalvas raginama naudoti ne tik aprangoje, bet ir dekoruojant naujametį stalą. Raudona spalva puikiai tiks staltiesei ar servetėlėms. Žvakes rinkitės žalias ar kelių spalvų: žalias, oranžines ir sidabrines.
Taip pat pagal kinų kalendorių išskiriamos ir spalvos, kurių šį naujametį vakarą derėtų vengti, jei norite prisišaukti naujiems metams sėkmę: tai vandens elementų ir žemiškos spalvos – visi mėlyni atspalviai bei juoda.
Stalo įrankius ir indus rinkitės tuos, kurių nenaudojate kasdien. Jei turite – valgykite su sidabriniais įrankiais – tikima, jog tuomet kitais metais jūsų namuose niekada netruks maisto.
Ką patiekti ant naujamečio stalo?
A. Rasmussen šiam vakarui rekomenduoja patiekti vištienos patiekalus, tradicija tapusias juodąsias pupeles, kukurūzų duoną, avinžirnių salotas ar iš jų pagamintą humuso užtepėlę bei sūrio rinkinius ir įvairius paštetus, kurie gali būti pagardinti pistacijomis, figomis ar kriaušėmis (receptų pasiūlymus rasite teksto gale). Ji taip pat siūlo ir išskirtinius receptus pagrindiniam patiekalui bei desertui, kurių skonis tikrai nustebins jūsų svečius.
Keptas kalakutas su riešutų ir figų įdaru
Šio patiekalo ingredientai – plačiai vartojami produktai, tačiau toks jų išraiškingas derinys tikrai nustebins kiekvieno gomurį.
Jums reikės:
- kalakuto (jo svoris turėtų būti apie 6 kg),
- 50 g ir 100 g sviesto,
- vienos citrinos ir svogūno,
- 2 skiltelių česnako,
- 3 šakelių rozmarino,
- 2 valg. š. alyvuogių aliejaus,
- 280 g džiūvėsėlių,
- 90 g džiovintų figų,
- 20 g petražolių,
- 45 g riešutų,
- 1 valg. š. tarkuotos citrinos žievelės.
Gaminimas:
- Keptuvėje ištirpinkite įdarui skirtą sviestą. Sudėkite susmulkintą svogūną ir apkepkite 5 minutes, kol suminkštės.
- Sudėkite susmulkintą česnaką ir kepkite dar 1 minutę. Viską sudėkite į dubenį.
- Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir sudėkite džiūvėsėlius. Maišydami kepkite, kol jie įgaus auksinį atspalvį.
- Išimkite ir į tą pačią keptuvę sudėkite susmulkintas figas, petražoles, sukapotus riešutus ir sutarkuotą citrinos žievelę.
- Sudėkite į dubenį su svogūnais ir česnakais. Viską gerai išmaišykite.
- Orkaitę iš anksto įkaitinkite iki 180 laipsnių.
- Kalakutą nusausinkite ir prikimškite įdaro. Po krūtinėlės oda suformuokite kišenę ir į ją sudėkite citrinos griežinėlius.
- Aptepkite kalakutą sviestu ir padėkite į kepimo skardą su 250 ml vandens.
- Sudėkite rozmarino šakeles ir uždenkite folija ar kepimo popieriumi. Kas 30 minučių apšlakstykite tirpintu sviestu.
- Kepkite nuo pusantros iki dviejų valandų. Nuimkite foliją ir kepkite dar 45 minutes, kad kalakutas gražiai apskrustų.
Kavos skonio „Panna Cotta“ su šokolado ir romo padažu
Pasak „IKI“ konditerių, Naujiesiems metams sutikti reikia ir svaiginančio deserto – tam puikiai tiks kavos skonio „Panna Cotta“ su šokolado ir romo padažu. Jis neapsunkins – lengva jo tekstūra tiesiog tirpsta burnoje, o padažas su trupučiu romo skoniui suteikia sodrumo.
Jums reikės:
- 600 ml grietinėlės (30 proc. riebumo),
- 1 stiklinės rudojo cukraus,
- 2 valg. š. tirpios kavos,
- 400 ml kokosų pieno,
- 2 arb. š. vanilės esencijos,
- 400 g grietinės (30 proc. riebumo),
- 400 g juodojo kartaus šokolado,
- 4 arb. š. želatinos,
- 100 ml tamsaus romo,
- 2 mėtos šakelių.
Gaminimas:
- Želatiną sumaišykite su romu ir palikite penkioms minutėms išbrinkti.
- Sumaišykite 300 ml grietinėlės, rudąjį cukrų, kavą ir truputį pakaitinkite ant nedidelės ugnies, kol cukrus ištirps. Įmaišykite į masę želatiną su romu.
- Supilkite kokosų pieną, vanilės ekstraktą ir grietinę – gerai išmaišykite. Gautą masę sudėkite į indelius ir leiskite jai sustingti.
- 50 ml grietinėlės pakaitinkite ant nedidelės ugnies. Nukelkite nuo ugnies ir įmaišykite susmulkintą šokoladą. Maišykite, kol jis ištirps, o padažas taps vientisos konsistencijos. Pabaigoje įmaišykite šaukštelį romo.
- Indelius su desertu pamerkite trumpam į šiltą vandenį, tada lengviau bus išversti jį į serviravimui skirtą lėkštę. Patiekite su šokoladiniu padažu ir mėtos lapeliais.
Tai tik keletas receptų, kuriuos galite pagaminti naujametei vakarienei. Naujiesiems nebijokite ruošti sudėtingesnių, ištaigingesnių patiekalų, eksperimentuokite, ieškokite naujų skonių. Juk sakoma – kaip sutiksi Naujus metus, tokie jie ir bus. Tad tegul jie būna sotūs, gardūs ir kupini naujų vėjų!
Paštetai ir avinžirnių patiekalai:
1. Vištieną nuplaukite, įdėkite į puodą su šaltu vandeniu, įmeskite kelis juoduosius pipirus, lauro lapelį, įberkite šaukštelį druskos, užvirkite ir palikite ant silpnos ugnies apie 20 min.
2. Į puodą sumeskite smulkintą saliero gumbą ir dar 15 min. virkite. Tada sumeskite smulkintas kepenėles ir virkite apie 10 min. Galiausiai sultinį perkoškite, bet neišpilkite, o mėsą susmulkinkite.
3. Svogūną nulupkite, susmulkinkite, kartu su figomis ir šviežiais čiobreliais pakepinkite svieste. Kai viskas dailiai apskrus, sumeskite smulkintą mėsą, apie 8 min. pakepinkite, pagardinkite muskatais.
4. Bandelę užpilkite grietinėle, kai suminkštės, įmaišykite į paruoštą pašteto masę. Ją pagal skonį pasūdykite ir viską iki vientisumo išplakite elektriniu plakikliu. Jeigu masė labai tiršta ir sunkiai plakasi, įpilkite šiek tiek sultinio.
5. Paštetą krėskite į sandariai uždaromą indą, per naktį palaikykite šaldytuve, tada sudėkite į dailius indelius ir tiekite su mėgstama itališka duona ir figomis.
Pagaminsite per 1 val. (neskaičiuojant šaldymo laiko).
1. Avinžirnius iš vakaro pamerkite.
2. Išmirkusius išvirkite ir sutrinkite trintuve kartu su vandeniu, kuriame virė. Suberkite smulkintą svogūną, kapotus krapus, tarkuotą sūrį, burnočių sėklas, miltus, karį, pagal skonį pasūdykite. Masę gerai išmaišykite. Ji turi būti tokia, kad suformuoti maltinukai nebyrėtų. Jei prastai limpa, įpilkite šiek tiek vandens, įberkite miltų. Sudrėkinkite delnus ir suformuokite maltinukus. Kepkite įkaitusiame aliejuje, kol gražiai apskrus. Iškeptus gerai nusausinkite.
3. Tiekite su mėgstamu padažu.
1. Žaliuosius lęšius užpilkite vandeniu, kad apsemtų, įpilkite šaukštą aliejaus ir virkite 12–15 minučių. Juoduosius lęšius virkite taip pat vandenyje su aliejumi, bet ilgiau – apie 25 minutes.
2. Supjaustykite salierus, svogūnus ir česnakus. Trumpai apkepkite juos keptuvėje su trupučiu aliejaus ant mažos ugnies.
3. Papriką iškepkite orkaitėje. Įdėkite į maišelį ir užriškite. Palikite 15–20 minučių – lengviau nulupsite odelę.
4. Į smulkintuvą sudėkite išvirtus žaliuosius lęšius, iškeptas ir nuvalytas paprikas, smulkintus graikinius riešutus, čiobrelius. Pagal skonį įberkite druskos. Viską susmulkinkite iki vientisos masės.
5. Dubenėlyje sumaišykite žaliųjų lęšių mišinį, išvirtus juoduosius lęšius, smulkiai supjaustytas petražoles ir šaukštelį saldžiųjų paprikų miltelių, įmaišykite kiaušinio trynį.
6. Kepimo indelį patepkite sviestu ir pabarstykite smulkintais graikiniais riešutais.
7. Į paruoštą indelį sukrėskite pašteto masę, viršų galite apibarstyti paprikų milteliais ir papuoškite petražolėmis, riešutais. Kepkite 20–25 minutes iki 175 laipsnių įkaitintoje orkaitėje.
Svarbu!
• Lukštentus graikinius riešutus prieš naudojant būtina atidžiai perrinkti, nes dažnai pasitaiko mažų lukštų gabaliukų, kurie nepatiks nei jūsų dantims, nei smulkintuvo ašmenims.
• Lęšius virkite vandenyje su trupučiu aliejaus – taip nesusidarys putos ir pagerės lęšių tekstūra – jie taps glotnūs lyg šilkiniai.
1. Kepenėles nuplaukite ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Keptuvėje įkaitinkite 2 šaukštus aliejaus ir maišydama apie minutę kepinkite smulkintus svogūnus. Uždenkite ir patroškinkite apie 5 min. Atidenkite ir kepkite dar 5 min. Svogūnus sukrėskite į virtuvinį kombainą.
2. Į keptuvę įpilkite šaukštą aliejaus ir jame trumpai pakepinkite smulkintus česnakus. Sudėkite kepenėles ir kepkite 2–3 min. iš kiekvienos pusės. Jei kepsite ilgiau, kepenėlės taps kietos ir sausos.
3. Supilkite vyną ir kelias minutes pakaitinkite (kol susigers skystis). Leiskite šiek tiek atvėsti.
4. Į virtuvinį kombainą sudėkite kepenėles, suberkite šalavijus ir sutrinkite. Masę pagardinkite pipirais, pasūdykite.
5. Keptuvėje storu dugnu įkaitinkite aliejų, dėkite griežinėliais pjaustytus svogūnus ir maišydama kepkite, kol svogūnai taps perregimi – maždaug 8 min. Suberkite cukrų, druską ir čiobrelius, supilkite vyną. Užvirinkite, sumažinkite ugnį ir kaitinkite, kol skystis sutirštės, maždaug valandą. Kelis kartus pamaišykite. Pasūdykite, pagardinkite pipirais.
6. Svogūnų džemą sukrėskite į stiklinį indą ir palikite atvėsti. Laikykite šaldytuve. Iš nurodyto kiekio paruošite maždaug pusę litro svogūnų džemo.
7. Batoną supjaustykite riekelėmis ir 10 min. paskrudinkite įkaitintoje orkaitėje. Kai šiek tiek atvės, aptepkite kepenėlių paštetu ir uždėkite po šaukštelį svogūnų džemo.
Avinžirnius galima naudoti ir nevirtus, o gerai pamirkytus. Daiginti avinžirniai yra minkšti lyg virti, o jų skonis daug turtingesnis.
- Supjaustykite arba sutarkuokite morkas, susmulkinkite datules, petražoles.
- Pakepinkite ir susmulkinkite riešutus.
- Paruoškite padažą sumaišydami visus ingredientus.
- Viską sumaišykite su avinžirniais, prieskoniais ir užpilkite padažu.
- Kepenėles smulkiai supjaustykite.
- Į puodą supilkite aliejų, sudėkite sviestą ir įpjaustykite svogūną.
- Kelias minutes jį pakepinkite ant vidutinės kaitros, tada sudėkite pjaustytas kepenis ir temperatūrą padidinkite.
- Kai mėsa gražiai apskrunda, viską suverskite į dubenį, įmaišykite lydytą sūrelį, grietinėlę ir prieskonius.
- Gautą masę sukrėskite į kepimo formą ir pašaukite į orkaitę, įkaitintą iki 200 laipsnių.
- Kepkite, kol paviršius gražiai apskrunda.
- Apkepėlę malkite iki norimos tekstūros pašteto. Pastatykite į šaldytuvą sutirštėti.
Receptas iš: g-blogas.lt
1. Dubenėlyje sumaišykite portveiną, konjaką ir tarkuotą apelsino žievelę. Gautu mišiniu apliekite nuplautas, nusausintas kepenėles ir palikite valandai pastovėti.
2. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir gabalėlį sviesto. Sudėkite smulkintus svogūnus bei česnakus, įberkite žiupsnelį cukraus, išmaišykite ir kepkite, kol svogūnai gražiai pagels.
3. Sudėkite iš marinato išgriebtas, nuspaustas, susmulkintas kepenėles ir maišydama kepkite 5–7 minutes. Išgriebkite kepenėles ir svogūnus iš keptuvės, sudėkite į gilų indą ir sutrinkite elektriniu plakikliu.
4. Į keptuvę, kurioje kepė kepenėlės, supilkite brendį, suberkite muskatus, paprikas ir minutę pakaitinkite. Sudėkite sviestą ir kaitinkite, kol jis išsilydys. Atvėsusią masę sumaišykite su kepenėlių mase. Pagal skonį įberkite maltų juodųjų pipirų, pasūdykite ir dar kartą gerai išmaišykite.
5. Sudėkite masę į pailgą indą aukštomis sienelėmis ir pastatykite į šaldytuvą.
6. Tiekite supjaustytą griežinėliais, paskanintą mėgstamu šaltu vaisių (pavyzdžiui, figų ir mangų) padažu.
Pagaminsite per 30 minučių (neskaičiuojant kepenėlių marinavimo ir masės šaldymo laiko).
1. Avinžirnius nuvarvinkite, labai gerai nusausinkite virtuviniu rankšluosčiu, suberkite į plakti skirtą indą.
2. Ten pat suberkite kapotus česnakus, prieskonius, supilkite aliejų ir citrinos sultis. Viską iki vientisos masės išplakite elektriniu plakikliu – turi išeiti tiršta masė.
3. Iš gautos masės karščiui atsparioje kepimo skardoje formuokite bokštelius. Juos kepkite apie 10–12 min. iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Tinka su mėsos, daržovių, žuvies patiekalais.
1. Kepenėles nuplaukite, nusausinkite, išpjaustykite plėves ir susmulkinkite.
2. Ančių krūtinėles taip pat šiek tiek pasmulkinkite. Kepenėles ir smulkintas krūtinėles pamerkite į marinatą, paruoštą iš nutarkuotų apelsino žievelių, pusės apelsino sulčių, portveino ir brendžio, ir palaikykite per naktį.
3. Keptuvėje išlydykite trečdalį sviesto ir apie 10 min. pakepinkite jame kepenėles – jos turi apkepti, bet neperkepti.
4. Keptas kepenėles sumalkite mėsmale, įmaišykite kiaušinį, supilkite lydytą sviestą, masę pasūdykite, pagardinkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais, supilkite į stačiakampę platoką skardą ir kepkite orkaitėje apie 40 min.
5. Paštetą atvėsinkite ir palaikykite šaldytuve.
6. Tiekite supjaustytą griežinėliais su skrudinta baltos duonos riekele ir figomis.
Pagaminsite per 1 val. (neskaičiuojant marinavimo laiko).
1. Vištienos kepenėles sumalkite ar supjaustykite ir apkepkite su smulkintu svogūnu ir tarkuota morka.
2. Kepdami paskaninkite prieskoniais, įmeskite laurų lapelių, pabarstykite pipirais, druska ir uždengę troškinkite 15–20 minučių. Jei reikia, troškindami įpilkite šiek tiek vandens, tik labai nedaug (kepenėlės neturi būti apsemtos, bet svarbu, kad neprisviltų).
3. Iškeptą karštą kepenėlių ir daržovių masę (tik išimkite laurų lapelius) sudėkite į elektrinį trintuvą, sudėkite gabalėliais pjaustytą sviestą ir gerai sutrinkite. Paruoštą paštetą per naktį laikykite šaldytuve, kad sustingtų.
Knyga „Viskas iš faršo“ |
Receptas iš knygos „Viskas iš faršo“, kulinarė Asta Žvikienė
- Avinžirnius užmerkite ir palikite per naktį, kad išmirktų.
- Nuvarvinkite, perplaukite po tekančiu vandeniu ir išvirkite, kaip nurodyta ant pakuotės.
- Nukoškite ir suberkite į virtuvinį kombainą. Svogūną ir česnako skilteles sukapokite, paskrudinkite šaukšte aliejaus ir taip pat sumeskite į kombainą.
- Suberkite visus prieskonius, nutarkuotas citrinos žieveles ir viską sumalkite, kad gautumėte vientisą košę.
- Iš avinžirnių masės drėgnomis rankomis formuokite rutuliukus. Juos sudėkite ant plastikinės lentelės ir palaikykite šaldytuve, kad sukietėtų.
- Atvėsintus avinžirnių rutuliukus kepkite karštame aliejuje, kol iš visų pusių dailiai apskrus. Išdėliokite ant popierinio rankšluosčio, kad nuvarvėtų riebalai.
- Tiekite su sezamų pasta arba kitokiu mėgstamu padažu.
1. Avinžirnius išvirkite, kaip nurodyta ant pakuotės, nukoškite ir atvėsinkite.
2. Saulėje džiovintus pomidorus labai gerai nuvarvinkite, nusausinkite popieriniu rankšluosčiu ir susmulkinkite.
3. Avinžirnius ir smulkintus saulėje džiovintus pomidorus suberkite į plakimo indą. Ten pat sukrėskite traiškytus česnakus, suberkite kmynus, kapotas petražoles.
4. Kanapių sėklas sugrūskite, paskrudinkite sausoje keptuvėje ir suberkite į tą patį indą.
5. Galiausiai supilkite aliejų, įspauskite citrinų sulčių, viską pagal skonį pasūdykite ir iki vientisumo išplakite elektriniu plakikliu arba kelis kartus permalkite mėsmale. Šaldytuve atvėsintą pagardą tiekite su skrudinta mėgstamos baltos duonos riekele.
Kulinaro patarimas. Jeigu turite mažai laiko, šią užtepėlę galite gaminti iš konservuotų avinžirnių.
1. Lašišą susmulkinkite, varškės sūrį sutrupinkite šakute ir sumeskite į plakti skirtą indą.
2. Svogūną nulupkite, sukapokite, suberkite į dubenį su žuvimi ir sūriu.
3. Suberkite žalumynus, supilkite citrinų sultis, pagal skonį krėskite krienų, berkite druskos, pipirų.
4. Viską iki vientisos masės išplakite elektriniu plakikliu, krėskite į stačiakampį negilų indą ir uždenkite jį maistine plėvele.
5. Paštetą per naktį laikykite šaldytuve.
6. Tiekite supjaustytą nestorais griežinėliais su sausoje keptuvėje skrudintu baltos duonos skrebučiu ir daržovių salotomis.
Pagaminsite per 20 min. (neskaičiuojant šaldymo laiko).
1. Pirmiausia paruoškite tešlą: miltus persijokite į gilų dubenį, sumeskite kubeliais pjaustytą šaltą sviestą ir pirštais trinkite, kol išeis trupiniai.
2. Tada į trupinius suberkite sūrį, pagal skonį druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų, įpilkite 2–3 šaukštus šalto vandens ir užminkykite tešlą. Ją įsukite į maistinę plėvelę, kad nesudžiūtų, ir trumpai palaikykite šaldytuve.
3. Tešlą iškočiokite ant miltais pabarstyto stalo, stiklinaite ar puodeliu išspauskite apskritimus, juos klokite į kepimo formeles ir kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 15–20 min.
4. Paruoškite įdarą: kepenėles nuplaukite, nusausinkite, išpjaustykite plėves ir susmulkinkite. Svogūnus susmulkinkite, pakepinkite keptuvėje su sviestu. Kai svogūnai pagels ir pakvips, sumeskite kepenėles, suberkite čiobrelius ir rozmarinus, trumpai pakepinkite.
5. Kai pasikeis kepenėlių spalva, į keptuvę supilkite brendį, suberkite pinijas ir džiovintas spanguoles, viską pagal skonį pasūdykite, pagardinkite pipirais ir toliau kaitinkite, kol kepenėlės iškeps – jos turi būti be kraujo, bet minkštos.
6. Kai įdaras bus paruoštas, nukelkite keptuvę nuo ugnies. Šiek tiek atvėsusią masę iki vientisumo sutrinkite smulkintuvu. Krėskite į tešlos krepšelius, puoškite šviežiomis spanguolėmis. Prieš tiekdama krepšelius, juos gerai atvėsinkite šaldytuve.
1. Daigintus avinžirnius, kmynus ir petražoles suberkite į trintuvą ir sutrinkite iki vientisos masės.
2. Į masę įkrėskite tahini pastą, supilkite aliejų, citrinų sultis, pasūdykite ir gerai išmaišykite.
1. Kepenėles nuplaukite, nusausinkite, pašalinkite plėves, gyslas ir sumalkite. Svogūną nulupkite, susmulkinkite ir kartu su smulkintu česnaku pakepinkite svieste.
2. Atvėsinusi masę dar kartą permalkite, sumaišykite su kepenėlėmis, sūriu, įmuškite kiaušinį, pagardinkite druska, šviežiai maltais kelių rūšių pipirais, gerai išmaišykite, supilkite į stačiakampę skardą.
3. Kepkite vidutinio karštumo orkaitėje apie 30 min.
1. Kepenis sumalkite, sumaišykite su vištienos faršu, įmuškite kiaušinį, pagardinkite pipirais, druska ir žolelėmis. Batono pluteles nupjaukite, o minkštimą išmirkykite piene, gerai nuspauskite ir sudėkite į kepenų masę, smulkiai įtarkuokite svogūną. Viską labai gerai išmaišykite.
2. Pailgą kepimo formą pašlakstykite aliejumi. Pievagrybius nuplaukite, supjaustykite griežinėliais ir sudėkite į formos dugną, ant viršaus supilkite kepenų masę. Formą statykite į didesnį kepimo indą, pripiltą iki pusės vandens.
3. Paštetą kepkite 160 laipsnių orkaitėje 1–1,5 valandos. Ar paštetas iškepęs, galite patikrinti įbedę medinį pagaliuką: jei ištrauktas yra švarus, neaplipęs, galite imti iš orkaitės. Paštetą atvėsinkite formoje ir tik tuomet išimkite.
Knyga „Viskas iš faršo“ |
Receptas iš knygos „Viskas iš faršo“, kulinarė Asta Žvikienė
1. Žuvį apšlakstykite citrinų sultimis ir palikite 30 min. Ant bandelių sukrėskite grietinę ir palikite 10 min.
2. Žuvį ir bandeles sumalkite, sudėkite trynius, sūrį, krienus, petražoles, pasūdykite, pagardinkite pipirais ir gerai išmaišykite.
3. Masę sukrėskite į sviestu pateptą bei džiūvėsėliais pabarstytą kepimo indą ir 30–40 min. kepkite 200ºC karštumo orkaitėje.
1. Saulėgrąžas užmerkite ir sudaiginkite (nebūtinai).
2. Kai pasirodys daigeliai, berkite jas kartu su kitais nurodytais produktais į smulkintuvą ir trinkite, kol gausite vientisą masę.
3. Šį paštetą labai gardu valgyti užteptą ant sėmenų paplotėlių ar duoniukų.
Humusas - populiarus Vidurio Azijos patiekalas iš virtų avinžirnių (nuto, vok. kichererbsen, angl. chickpeas, taip pat žinomi kaip Bengal gram, garbanzos ir kt.), sumaltų į paštetą ir pagardintu citrinos sultimis, Tahini (sezamo sėklų pasta) alyvuogių aliejumi ir kmyniniu kuminu. Valgomas su duonos gaminiais, traškučiais ir šviežiomis daržovėmis, arba kaip padažas ar priedas prie kitų patiekalų. Humusas - puikus vegetarinis valgis, turtingas baltymais, geležimi, kalciu ir cinku. Humusas skaniausias išlaikytas šaldytuve per naktį. Uždarame inde šaldytuve humusas puikiai išsilaikys net savaitę. Į humusą galite įmaišyti skrudintų kedro riešutų, o vietoje virtų avinžirnių galite naudoti 500 ml konservuotų (nupylus skystį žirnių liks apie 300-350 g). Taip pat tiks ir kiti ankštiniai, tačiau tai pakeis klasikinio humuso skonį. Skysčiu galite reguliuoti užtepo tirštumą.
1. Nupilkite vandenį, kuriame mirko avinžirniai, avinžirnius perplaukite. Sudėkite juos į greitpuodį, užpilkite vandeniu, kad apsemtų, pasūdykite, įdėkite gabaliuką žalios bulvės arba ¼ pomidoro ir virkite nuo greitpuodžio šnypštimo pradžios apie 25 minutes. Bulvė ar pomidoras padeda suvirti avinžirnių odelei.
2. Jei neturite greitpuodžio, virkite puode, tačiau tuomet tai užtruks apie 1 valandą. Išvirusius avinžirnius nukoškite ir ataušinkite, tačiau nuoviro neišpilkite, jo reikės reguliuojant pašteto konsistenciją.
3. Sudėkite visus išvardintus produktus į virtuvinį kombainą ir sutrinkite iki vientisos masės. Patiekite inde, paštetą pabarstytą raudonosios paprikos milteliais ir kedro riešutais, aplietą alyvuogių aliejumi ir papuoštą pomidoro skiltelėmis ar žalumynais. Skanaukite su plokščiosiomis rytietiškomis duonomis, skrudinta balta duona, „falafel“, traškučiais, šviežiomis daržovėmis ar salotų lapais.
Receptas iš tinklaraščio „Jogos mityba“