2016 07 20

Profesijų labirintuose: kaip išsirinkti tinkamiausią specialybę?

Kiekvienas nori turėti išsvajotą profesiją. Vieni renkasi prestižiškiausią, kiti – populiariausią ar tiesiog pelningą. Specialistai perspėja, kad populiari specialybė gali būti visai nepaklausi ar neperspektyvi.
Programuotojas
Programuotojas / 123rf nuotr.
Temos: 1 Profesija

Nors visi trokšta turėti gerai mokamą darbą, svarbu ne tik atlygis. Renkantis profesiją patartina atsakyti sau į šiuos pagrindinius klausimus: Ko aš noriu ir ką sugebu? Ar darbas teiks malonumą ir galėsiu pasiekti geriausius rezultatus ir išreikšti save? Ar ši profesija, specialybė perspektyvi?

Nemažai žmonių pasirenka pelningą profesiją, dirba nemėgstamą darbą, nes mano, kad tai – vienintelis būdas gauti pajamų.

Darbo rinkos tyrinėtojai sako, kad jei įsėdai į savo roges, tuomet pinigai patys pas tave ateis, nes savo srityje būsi nepakeičiamas profesionalas. Geriau tapti geriausiu kepėju nei prastu teisininku. Laimi tie, kurie paklauso savo pašaukimo ir pasirenka širdžiai mielą veiklą.

Tėvai, giminės, mokytojai ir draugai mielai patarinėja, kokią profesiją rinktis. Daugelis labai geranoriškai, remdamiesi savo patirtimi, siekia padėti jaunam nepatyrusiam žmogui pasirinkti gyvenimo kelią. Tačiau jie dažnai pamiršta, kad kiekvienas žmogus yra unikalus, nepakartojamas. Tai, kas tinka vienam, galbūt – visai ne jo kelias.

Visgi neretai kai kurie renkasi arba lengviausią kelią, kad tik įstotų ir įgytų bet kokią profesiją aukštojoje mokykloje. Kitaip tariant, siekia diplomo negalvodami, kad teks jį ateityje įdėti į stalčių, nes pasirinko nemielą arba neperspektyvią specialybę. Daugelis verslininkų, išradėjų, klestinčių vadovų, milijonierių yra nebaigę universiteto. O tai rodo, kad taip trokštamas „popierėlis“ su aukštosios mokyklos vardu ir dailyraščiu įrašyta garbinga profesija nėra visa lemiantis dalykas.

Nesirinkite nemėgstamos veiklos

Atlikti tyrimai rodo, kad nemielas darbas daro neigiamą įtaką žmogaus sveikatai, santykiams ir jo laimei. Karjeros konsultantas Laurence G. Boldtas, parašęs knygą apie mėgstamo darbo paieškas, sako, kad didžiausias infarkto rizikos veiksnys yra ne rūkymas, ne nesveika mityba ar netinkama gyvensena, bet širdžiai nemiela veikla.

Pasvarstykite, ar darbas, į kurį kasdien eitumėte (o gal ir einate) tarsi į katorgą, yra verti jūsų kančių?.. Kai kurie žmonės sugeba nemėgstamo darbo keliamą įtampą kompensuoti siekdami karjeros ir didelių profesinių tikslų, guosdamiesi, kad bent jau gerai uždirba, kiti po darbo pasineria į papildomą širdžiai mielą veiklą. Tačiau daugeliui nemielas darbas tampa nepakeliama našta, o tai trukdo gerai jaustis, alina nervų ir imuninę sistemą, mažina kūrybingumą ir griauna santykius. Toks žmogus patiria daugiau nesėkmių, liūdesio ir nusivylimų.

Psichologė Marsha Sinetar tvirtina: „Daryk tai, ką mėgsti, bus ir pinigų.“ Dalis žmonių nekeistų mėgstamo darbo net ir tuo atveju, jei jiems būtų pasiūlytas dešimt kartų didesnis atlyginimas. Šie žmonėms puikiai sekasi ir jie jaučiasi laimingi. Tačiau nemažai žmonių pasirenka pelningą profesiją, dirba nemėgstamą darbą, nes mano, kad tai – vienintelis būdas gauti pajamų, kad išlaikytų šeimą, įsigytų būstą ar automobilį.

Deja, tokie žmonės nesiryžta keisti veiklos ir vargsta visą gyvenimą, svajodami apie kitokį darbą. Ir nieko nedaro, kad ką nors pakeistų. Tad rinkdamiesi nemielą profesiją pagalvokite, ar jūs sutverti tokiam gyvenimui.

Paklausiausios darbo sritys

Pastaruoju metu pasaulis keliasi į virtualią rinką. Nenuostabu, kad labai trūksta IT srities specialistų – programuotojų, todėl su informacinėmis technologijomis susijusios specialybės yra vienos perspektyviausių. Taip pat ateityje didės moderniųjų, aukštųjų technologijų specialistų, inžinierių paklausa. Tarp perspektyviųjų specialybių išlieka ir medicina.

Didelę paklausą darbo rinkoje turi ir aukštos kvalifikacijos, patirties turintys technologai inžinieriai, kvalifikuoti gamybos darbininkai (baldų pramonės, tekstilės, metalų apdirbimo ir kt.) bei specialistai (mechanikai, suvirintojai, šaltkalviai, taip pat įvairių sričių pardavimo vadybininkai, transporto ir logistikos, statybos specialistai, kvalifikuoti darbininkai, finansininkai, administratoriai, su rinkodara, žmogiškaisiais ištekliais, reklama ir viešaisiais ryšiais dirbantys specialistai.

Pasak specialistų, tie, kuriems rūpi ateitis, turėtų rinktis tiksliuosius mokslus, technologijų, fizinių ir gamtos mokslų studijas.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, didesnė tikimybė įsidarbinti yra ir gydytojams specialistams, ikimokyklinio ugdymo darbuotojams, sistemų analitikams ir administratoriams, taip pat kepėjams ir konditeriams, mėsininkams ir kt.

Na, o didžiausiais atlyginimais mūsų šalyje gali pasigirti aukščiausio lygio vadovai, skrydžių vadovai, lėktuvų pilotai, teisėjai, teisės aktų leidėjai, laivų kapitonai, finansinių ir draudimo paslaugų padalinių vadovai, informacinių technologijų ir ryšių paslaugų srities vadovai. Taip pat daug uždirba IT, valdymo srities ir technologijų bei plėtros specialistai, farmacijos pramonės darbuotojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai