2018 02 05

Psichologas T.Lagūnavičius. Kodėl svarbu lavinti įvairius vaiko intelektus?

„Puiku, kad šiuo metu yra skiriamas didelis dėmesys socialiniam emociniam vaiko intelekto lavinimui. Tai šiandien labai aktualu. Tačiau turime nepamiršti ir kitų intelektų lavinimo svarbos“, – sako psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavičius.
Intelektas
Intelektas / Vida Press nuotr.

Yra dar 9 intelektai, apie kuriuos turime išmanyti. Ir, be abejo, lavinti. O kokie jūsų vaiko intelektai dominuoja?

1. Kalbinis. Kaip funkcionuoja vaiko kalba? Ar jis sugeba raiškiai papasakoti ilgesnį tekstą? Atkreipkite dėmesį į jo kalbos turinį. O gal jis tik kalba taip, lyg rašytų sms žinutes?

2. Matematinis. Gyvename ne tik glamūro, bet ir informacinėje visuomenėje. Jei neišvystytas vaiko matematinis mąstymas (simboliais), tai negalės studijuoti tiksliųjų mokslų. O šiais laikais tokios studijos labai praverčia.

3. Erdvinis. Jį turintis žmogus suvokia ir supranta įvairiausias formas. Užpildo jas turiniu. Dizainerių, architektų, sportininkų ir pan. erdvinis intelektas puikiai išlavintas.

123RF.com nuotr./Mėlyni akcentai interjere
123RF.com nuotr./Mėlyni akcentai interjere

4. Asmeninis vidinis. Išmokite (ir mokykite vaiką) daryti pauzes tarp informacijos „valgymo“ ir jos apmąstymo. Išmokite būti pačiu savimi, reflektuoti. Kasdien nors trumpam išjunkite visus informacijos šaltinius. Pabūkite tyloje pats su savimi.

5. Kūrybinis. Neužtenka gražiai ir mandagiai bendrauti. Lavinkite vaiko kūrybinį intelektą, nes reikia mokėti kurti naujus produktus ir paslaugas. O tai labai naudinga gyvenant šiuolaikiškoje visuomenėje.

6. Moralinis. Išlavintas socialinis emocinis intelektas kalba, kaip reikia bendrauti su žmonėmis, o moralinis – kodėl verta ugdyti tam tikras vertybes. Svarbu, kad jos būtų socialiai priimtinos aplinkiniams. Gali būti, kad jautrus, išgyvenantis vaikas neturi moralinio intelekto. Tada jis naudosis savo empatija. Ir manipuliuos žmonėmis.

7. Meninis. Jis dažnai painiojamas su kūrybiniu intelektu. Skirtumas tas, kad meninis intelektas leidžia matyti, kokia kita forma galima perteikti visus kitų intelektų sukurtus produktus – reiškinius bei idėjas. (Pavyzdžiui, kaip įkūnyti grožio, meilės idėjas, parodyti jas patrauklia forma.)

8. Fizinis arba kūno. Kiek mokate šokių stilių? Sportinių žaidimų? O gal pamiršote kūną ir palikote jį likimo valiai? Jei šoksite, sportuosite ar kaip kitaip daug judėsite, lavinsite kūno intelektą.

Augusto Četkausko nuotr./Sportiniai šokiai
Augusto Četkausko nuotr./Sportiniai šokiai

9. Loginis racionalus. Lavindami šį intelektą mokomės konstruoti ir perkonstruoti, struktūrizuoti ir sisteminti įvairiuose lygmenyse. Loginis racionalus intelektas padeda konstruoti abstrakčias sąvokas, koncepcijas, teorijas.

„Laviname vaikų socialinį emocinį intelektą. Dabar laikas po žingsnį pradėti lavinti ir visus kitus. Tik taip išugdysime holistinę asmenybę ir adaptuosimės sparčiai kintančioje pasaulio visuomenėje“, – sako psichologas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Augalinė mityba gali būti įvairi ir skani: kviečia išbandyti nuo užkandžių iki desertų
Reklama
Tris kartus daugiau nei visa rinka: naujas „Darnu Group“ projektas fiksuoja neregėtus butų pardavimus
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias