„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 12 08

Realios patirtys ir 6 paprasti patarimai, kaip pakeitus įpročius sutaupyti išlaidų elektrai ir dujoms

Ką daryti, kad mėnesio pabaigoje sąskaitoje liktų daugiau lėšų? Uždirbti daugiau ar peržiūrėjus visas paslaugas, už kurias mokate, ieškoti būdų, kaip sutaupyti?
Pinigai
Pinigai / Vida Press nuotr.

Kas mėnesį patiriame išlaidų elektrai ir dujoms, bet ar žinote, kad paprasti veiksmai gali padėti sutaupyti, o didesnės investicijos į energetikos sprendimus – atsipirkti per kelerius metus?

Įsirengę saulės jėgaines Arūnas ir Benjaminas džiaugiasi, kad ne tik sutaupo lėšų už energiją, bet ir tausoja gamtą. Tačiau pradėti taupyti galima ir be didesnių investicijų. Straipsnyje pateikiami 6 paprasti patarimai, kurie gali sumažinti sąskaitas ir prisidėti prie aplinkos išsaugojimo.

Arūno patirtis: sąskaitos – daugiau nei perpus mažesnės

Kaunietis Arūnas įsitikinęs, kad, taupydamas energiją, „taupai“ ir gamtą.

„Bet ko vartojimas, bet kokios energijos – teršia gamtą. Net ir per dažnai keisdamas batus skatini daugiau jų gaminti ir teršti gamtą. Įsirengdamas pirmuosius namus svarsčiau įvairius variantus, ką galima padaryti, kad vartočiau mažiau. Pasikeičiau lemputes į LED. Anksčiau buvo halogeninis apšvietimas, LED lemputės ne tik taupo pinigus, bet ir mažina taršą, kuri išmetama į aplinką“, – sakė vyras.

Šiemet pašnekovas, pastebėjęs, jog valstybė remia saulės elektrinių įsirengimą, pasinaudojo lengvata ir įsirengė saulės jėgainę.

Įsirengęs saulės jėgainę pradėjau atidžiau stebėti elektros energijos suvartojimą ir taupyti.

„Iškart pastebėjau pokytį ne tik sąskaitose, bet ir suvartotos energijos kiekyje, nes įsirengęs saulės jėgainę pradėjau atidžiau stebėti elektros energijos suvartojimą ir taupyti. Sumažėjo naudojamas elektros kiekis iš tinklo, nes jeigu yra kiek šviesos, elektrinė iškart pagamina bent šiek tiek energijos. Labai rekomenduoju šį sprendimą ne tik tiems, kurie gyvena namuose, bet ir tiems, kurie turi butą – jau galima užsisakyti nutolusią saulės elektrinę“, – kalba Arūnas.

123RF.com nuotr./Saulės jėgainė ant naujų namų stogų
123RF.com nuotr./Saulės jėgainė ant naujų namų stogų

Jis taip pat vertina elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatoriaus“ teikiamą pasinaudojimo elektros tinklais paslaugą, kuria naudojasi visi gaminantys vartotojai.

„Vakare ir naktį jėgainė elektros jau nebegamina, bet būna prigaminusi per dieną, todėl galiu naudoti elektrą, kuri kainuoja 4,26 euro centų už 1 susigrąžintą kWh, užuot mokėjęs po 13 centų už kilovatvalandę. Tai – jau tris kartus pigiau“, – naudą paaiškino kaunietis.

Valstybė šiuo metu grąžina 323 eurus už 1 kW į saulės jėgainės statybas investuotų lėšų. Arūnui 10 kW galingumo elektrinė kainavo beveik 10 000 eurų (su jos montavimu), tačiau pasinaudojus valstybės parama jos kaina sumažėjo iki mažiau nei 7000 eurų. Jėgainei pradėjus veikti vyro metinės elektros išlaidos sąskaita už elektrą sumažėjo apie 70 proc.

Viskas susiję: taupau savo išlaidas, o kartu saugau gamtą ir mažiau vartoju. Tikrai malonu.

„Viskas susiję: taupau savo išlaidas, o kartu saugau gamtą ir mažiau vartoju. Tikrai malonu“, – džiaugiasi Arūnas.

Benjamino patirtis: nuo elektrinės įrengimo dar nė karto nepirko elektros iš tinklo

Kitas pašnekovas, Benjaminas, šį pavasarį taip pat įsirengė 10 kW galingumo saulės jėgainę. Nuo to laiko vyras dar nė vienos kilovatvalandės elektros energijos nepirko iš elektros tinklų. Benjaminas labai daug dėmesio skiria tam, kad savo elektros vartojimo įpročius priderintų prie saulės „grafiko“.

„Pavyzdžiui, susireguliuoju prietaisų laikmačius, kad vartočiau elektrą tada, kai daugiausia jos gaminu, – sakė pašnekovas. – Dabar jau atėjo tamsesnis, debesuotesnis periodas ir jau daugiau elektros sunaudoju, nei pagaminu. Laimei, šiek tiek jos yra padėta „pasaugoti“, tad pirkti iš elektros tinklų dar nereikėjo.“

Pašnekovas pripažįsta, jog jo name viskas yra varoma elektra: šildymas, vandens šildymas, baseino šildymas, nuotekų sistema, apšvietimas. Jo būstas suvartoja tikrai daug elektros energijos. Vyrą pasistatyti saulės jėgainę ant savo stogo įkvėpė vokiečiai.

„Važiuodavome per Vokietiją, matydavome tikrai daug saulės jėgainių. Labai daug! Pagalvojom – vokiečiai juk moka skaičiuoti. Per laiką saulės elektrinė atsiperka, bet, žinoma, viskas priklauso nuo to, kaip vartosi tą energiją“, – sako Benjaminas.

Svarbu taupymo įpročiais užkrėsti vaikus.

Vyras pamažu pasvajoja ir apie elektromobilį, planuoja jį įkrauti saulės pagaminta energija. Baigdamas pokalbį jis pabrėžia, kaip svarbu taupymo įpročiais užkrėsti vaikus. Vyro šeima yra gausi, penkių asmenų.

„Vaikams atrodo, kad viskas labai lengvai gaunama. Ir kai jie išbėga iš kambario, o tu užgesini šviesą, nustemba: „O kam?“ Tuomet sėdi ir aiškini, kad 1 kilovatvalandei elektros energijos pagaminti reikia kirsti miškus, pirkti dujas, deginti mazutą. Galiausiai visa tai išmetame į orą. Jei kiekvienas apie tai pagalvosime, galbūt tuomet mūsų oras, gamta taptų švaresni ir malonesni mums“, – sakė Benjaminas.

123RF.com nuotr./Berniukas meta pinigus į taupyklę
123RF.com nuotr./Berniukas meta pinigus į taupyklę

6 patarimai, kaip taupyti tiesiog pakeičiant įpročius

Efektyviau naudoti energiją namuose, sumažinti savo sąskaitas ir prisidėti prie aplinkos išsaugojimo galima žinant ir atliekant paprastus veiksmus. Dujas ir elektrą tiekiančios bendrovės „Ignitis“ atstovai dalijasi patarimais, kurie padės sutaupyti.

1. Galbūt esate serialų mėgėjas, kuris vakarais būtinai pažiūri naujausias serijas, o vėliau savo įspūdžius aptaria su draugais? Juk būtų daug smagiau mėgstamą filmą ar serialą pažiūrėti kartu su draugais! Per šį laiką kažkuriame iš būstų būtų sutaupyta energijos, kurią naudoja kelias valandas veikiantis televizorius ar monitorius.

2. Šaldytuvas jūsų namuose naudoja tikrai nemažai energijos. Visų pirma, pamėginkite sumažinti įprotį ilgai „medituoti“ palinkus prie pravertų šaldytuvo durelių.

Keisdami prietaisą atsižvelkite į energinio naudingumo klases. Jei šaldytuvas vis dar puikiai veikia ir nesiruošiate jo keisti, laikykitės poros taisyklių:

Šaldytuvas turėtų būti užpildytas nuo 60 iki 90 proc. – nepergrūskite jo, bet ir nelaikykite tuščio.

Optimali temperatūra šaldytuve turėtų būti +3,5 laipsnio, o šaldiklyje – -18 laipsnių.

3. Šiuolaikinius išmaniuosius telefonus krauname gana dažnai, tačiau, baterijai visiškai įsikrovus, juos reikėtų atjungti ir nepalikti kroviklio kištukiniame lizde. Ir įkroviklis (nors ir įjungtas į visiškai pakrautą telefoną), ir televizorius, paliktas budėjimo režime, naudoja elektros energiją. Naktis po nakties ir šis suvartojimas jau atsispindi jūsų elektros sąskaitoje.

Skalbti reikėtų tik tuomet, kai galime užpildyti bent 90 proc. skalbimo mašinos būgno.

4. Dar vienas energijos ėdrūnas namuose yra skalbimo mašina. Skalbti reikėtų tik tuomet, kai galime užpildyti bent 90 proc. skalbimo mašinos būgno, taip pat visuomet galime rinktis žemesnę temperatūrą ir trumpesnę skalbimo programą. Tai ne tik mažins elektros sąskaitas, bet ir tausos jūsų drabužius.

5. Jei namuose turite ilgą koridorių arba namo pareinate per tamsią laiptinę, įsidiekite apšvietimą su judesio davikliais. Tai palengvina gyvenimą, nes nereikia apgraibomis ieškoti jungiklio. Taip pat automatiškai išjungia lemputes, kai išeinate iš patalpos – o juk koridoriuose šviesą išjungti pamirštame bene dažniausiai.

6. Ką daryti, jei namuose šalta, nors, atrodo, lauke – saulėta diena. Baldus ir kambarinius augalus visuomet kambaryje statykite taip, kad jie neužstotų saulės šviesos. Galbūt tai nedidelis šilumos kiekis, tačiau saulę į namus įsileisti verta.

Lygiai taip pat elkitės su kondicionieriais, jei jie įrengti patalpoje – peržiūrėkite, ar jų pučiamo oro srauto niekas neužstoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“