Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 12 20

50-asis donoras grąžino viltį dviem sunkiems ligoniams

Savaitgalį Kauno klinikose buvo registruotas 50-asis šiemet donoras. Jo artimieji sunkią netekties valandą rado stiprybės ir priėmė kilnų sprendimą paaukoti organus, kad būtų išgelbėti sunkiai sergantys žmonės, rašoma pranešime spaudai.
Donorystė
Donorystė / Kauno klinikų nuotr.

Tą patį savaitgalį Kauno klinikose dviem recipientams buvo persodinti donoro inkstai.

Donorystei pritaria ir Bažnyčia

„Donorystė yra labai kilniaširdiškas gestas, bažnyčia tam pritaria. Popiežius Benediktas XVI ragina įveikti prietarus, nesusipratimus, baimes ir padėti išsaugoti gyvybę. Popiežius organų donorystę labai gražiai pavadino meilės testamentu. Įprastai testamente būna kalbama apie materialius dalykus, o šiame išreiškiama meilė. Dabar dažnai dovanos sąvoka iškreipiama – neretai dovanojama iš savimeilės, egoizmo, turint tikslą papirkti, o ši dovana kitokia – padedant medicinos mokslo laimėjimams ji tampa didelės vilties ženklu sunkiai sergantiems žmonėms“, – Nacionaliniam transplantacijos biurui duotame interviu yra sakęs monsinjoras Artūras Jagelavičius.

Šis donoras – jau 50-tas efektyvus donoras šiais metais. Tiek donorų buvo registruota ir 2020 metais.

Pasak jo, popiežius Benediktas XVI dar būdamas kardinolu pasirašė sutikimą po mirties paaukoti savo organus bei audinius ir tapo Donoro kortelės turėtoju.

Nacionalinis transplantacijos biuras primena, kad transplantacija galima tada, kai reanimacijoje konstatuojama klinikinė smegenų mirtis. Retesniais atvejais – ir sustojus širdžiai (tada registruojamas neplakančios širdies donoras).

Konstatavus smegenų mirtį, kitų organų veikimas palaikomas medicinos aparatūra ir vaistais. Mirusįjį registravus kaip potencialų donorą atliekami įvairūs kraujo tyrimai siekiant išsiaiškinti, kurie žmogaus organai ir audiniai gali būti tinkami transplantuoti.

Paaiškėjus, kad donoro organai ir audiniai tinkami, pagal įvairius rodiklius parenkami ir apie tai informuojami tinkamiausi donoro organų laukiantys recipientai. Jie turi skubiai apsispręsti, ar sutinka atvykti į klinikas dėl transplantacijos. Atvykusiems recipientams atliekami įvairūs tyrimai, vertinama, ar donoro organas jiems tikrai tinka, ar jie patys neturi infekcijų, kurios gali trukdyti atlikti operaciją.

Vis dėlto svarbiausias veiksnys, nuo kurio priklauso, ar transplantacija apskritai įvyks, yra artimųjų sutikimas paaukoti mirusiojo organus donorystei. Po pokalbio su ligonį prižiūrėjusiais medikais tokį kilnų gyvybes gelbstintį sprendimą Lietuvoje pasirašo apie 70 proc. artimųjų.

Pasirašyti sutikimą Donoro kortelei gauti galima internetu ntb.lt, taip pat gydymo įstaigose, kai kuriose vaistinėse.

Specialistai primena, kad norintys tapti organų donorais apie savo sprendimą turėtų iš anksto pasikalbėti su artimiausiais žmonėmis - kad šie žinotų jūsų norą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?