Naminius keturkojus puola tam tikra blusų rūšis, vadinama katinine, kurios tamsiai rudas arba juodas kūnas siekia tik 1–3 mm ilgio. Šie kraujasiurbiai parazitai mėgsta veistis šiltoje drėgnoje aplinkoje ir maitintis savo šeimininko, kurio odos paviršiuje gyvena, krauju.
Sunku įsivaizduoti, kad blusos yra tokios vikrios ir stiprios: ieškodamos kūno, kuriame galėtų parazituoti, iš eilės gali nušokti net 10 tūkst. kartų.
Gyvūnas dažnai kasosi
„Jeigu naminis gyvūnas neramus, kasosi, pirmiausia apžiūrėkite, pilvą, uodegą ir galvą. Ten labiausiai mėgsta veistis blusos. Tačiau reikia žinoti, kad šie parazitai gali veistis bet kurioje gyvūno kailio vietoje“, – pataria J.Sinkevičienė.
Parazitai maitinasi 1–2 kartus per dieną ir savo šeimininko kailyje gyvena nuo 16 iki 21 mėnesio.
Jeigu šuo dažnai kasosi, laižo kailį, net kandžioja odą, galima įtarti, kad dėl to kaltos blusos. Apžiūrėję augintinio kailį, turėtumėte visiškai įsitikinti aptikę blusų ekskrementų bei kiaušinėlių.
Nepatartina pačiam gydyti
„Parazitų antplūdis vargina gyvūną, alergenai blusų seilėse sukelia alerginį dermatitą. Tai labiausiai paplitusi šunų ir kačių odos liga. Dėl blusų gyvūnui pradeda slinkti plaukai, kūną subjauroja šašai, raudonos dėmės. Dar vienas iš požymių – išblyškusios dantenos, apatija“, – vardijo veterinarijos gydytoja Jūratė Sinkevičienė.
Jeigu naminis gyvūnas neramus, kasosi, pirmiausia apžiūrėkite, pilvą, uodegą ir galvą. Ten labiausiai mėgsta veistis blusos.
Pasirodo, blusos gali suvartoti 15 kartų daugiau kraujo negu pačios sveria. Netekęs daug kraujo šuo suserga mažakraujyste. Ši liga ypač pavojinga jaunikliams.
Pasak J.Sinkevičienės, jeigu pagal išvardintus požymius, įtariate, kad augintinis turi blusų, pirmiausia jį reikėtų parodyti veterinarui, o ne pulti pačiam gydyti.
Specialistas nustatys tikslią diagnozę ir patars, kaip atsikratyti kraujasiurbių parazitų bei kaip jų išvengti ateityje.
Teks išvalyti namus
Pramonė gamina įvairius skysčius, šampūnus, purškiklius ir kt. Beje, receptiniai preparatai efektyvesni negu nereceptiniai.
Jeigu nustatėte, kad gyvūnas apsikrėtęs blusomis, jų išnaikinti iš kailio nepakaks. Grįžus iš veterinaro, teks imtis generalinio namų tvarkymo: kruopščiai išvalyti visų pirma gyvūno guolį, paskui išsiurbti kilimus, baldų apmušalus.