Išrinkite naują vietą gėlynui
Nuo jūsų pasirinktos vietos priklausys gėlyno forma bei pačių augalų pasirinkimas. Kokia vieta tinkamiausia? Viskas priklauso nuo dirvos sudėties, apšvietimo, drėgmės. Dailiai atrodys gėlynas, esantis prieš namus, šalia takelių, o gal pačioje sklypo gilumoje. Taigi, atsižvelgę į situaciją, ir išsirinkite gėles bei kitus augalus, kurie jums tiks labiausiai. Svarbiausia tai apsvarstyti iš anksto, kadangi ne visi medelynai, sodo ir kitos specializuotos parduotuvės jums galės pasiūlyti būtent jūsų išsirinktus augalus. Atlikę analizę, ką galite įsigyti, o ko ne, tikrai sutaupysite laiko, kai saulė pavasarį vėl pradės kutenti sustingusią žemę.
Taip pat skaitykite: Praktiški patarimai, padėsiantys suminkštinti rankšluosčius
Planas
Daug lengviau įgyvendinsite savo siekius, jeigu nusibraižysite planą, kaip turėtų atrodyti jūsų gėlynas: kokias gėlės kurioje vietoje sodinsite, kokius medelius, krūmus, spygliuočius rinksitės, kaip derės jų spalvos ir pan. Žinoma, viską galite turėti ir mintyse, tačiau kur kas paprasčiau pasiekti rezultato ir nesuklysti, kai viskas išdėstyta ant popieriaus ar kompiuterio ekrane.
Kokios gėlės?
Norėsite auginti įvairias gėlės, o gal tik vienos rūšies, pavyzdžiui, rožes? Tada jums reikės „užpildyti“ tarpus vienokiais augalais, kad gražiausiai atsiskleistų jau minėtos rožės. Dabar itin madinga orientuotis į sezoniškumą, t. y. kad gėlynas visais metų laikais atrodytų gražiai. Pavasarį žydi vienokios gėlės, vasarą džiugina kitokios, o galiausiai ir žiemą gėlynas neatrodo nuskriaustas, nes jame lieka ištvermingiausi augalai, ant kurių sniegas sukuria savo grožybes.
Taip pat skaitykite: Pataria kraštovaizdžio specialistės: daugiametės gėlės, kuriomis privalu papuošti savo gėlyną
Nepirkite visko, kas patinka
Taip, akis paganyti puiku, tačiau tai ko trokštate, ne visada tiks ir jūsų gėlynui. Geriausia atsižvelgti į savo klimato sąlygas ir nežiūrėti į itin lepius augalus, kurie vasarą gali nudžiūti, jei labai sausa, ar supūti, kai nesiliauja liūtys, o žiemą dar ir iššalti. Pinigai išmesti į balą, o rezultato nėra... Kažin ar tokia yra jūsų svajonė. Taigi, pirmiausiai gerai išstudijuokite augalų „charakteristiką“ ir atsargiai žvelkite į lepius ir atvežtinius.
Daugiamečiai
Ji24.lt portalo kalbintos kraštovaizdžio dizainerės patikino, kad daugiamečius augalus rinktis apsimoka ne tik dėl finansinių aspektų. Daugiametės gėlės – tikras išsigelbėjimas mažai laiko turinčioms šeimininkėms. Na, o derindamos su vienmečiais augalais, galite sukurti išties šauniai atrodantį įspūdingą gėlyną. Tai gali būti lubinai, vilkdalgiai, bijūnai, ramunės, melsvės ir begalė kitų augalų.
Svogūninės gėlės
Rudens pradžioje verta pasodinti ir svogūnines gėles. Šios gėlės jus džiugins tikrai ilgai, tarkime, tulpės puikiai žydi jau pirmaisiais metais. Žinant, kiek jų spalvų ir rūšių, gėlynas gali atrodyti išties patraukliai. Prieš sodindami turite svogūnėlius pamirkyti specialiame antigrybeliniame tirpale, išdžiovinti, o tada sodinti. Sodinkite svogūnines gėles: tulpes, hiacintus, narcizus, margutes, dekoratyvinius česnakus, snieguoles, puškinijas, žydres, krokus, scyles. Sodinkite pavienius ar grupėmis. Gylis – per 3 svogūnėlius. Pasodinus prieš žiemą pamulčiuoti. Nepersodinti vienoje vietoje gali augti kelis metus.
Vaismedžiai
Dabar taip pat galite įsigyti vaismedžių. Geriausia rinktis vienerių ar dvejų metų sodinukus su atvira šaknų sistema. Rugsėjį galite persodinti vaiskrūmius ir dekoratyvinius augalus – serbentus, agrastus, avietes, hortenzijas ir kt. Į paruoštas duobes medelius sodinti galima nuo spalio pradžios. Tačiau jei žemė nesusigulėjusi, šį darbą atidėkite iki mėnesio galo ar net pavasario. Laikas sodinti lazdynus, uogakrūmius, dekoratyvinius krūmus, spygliuočius, gyvatvores.
Kaip pasirūpinti derliumi?
Paruoškite dirvą naujam sezonui – tai reiškia, kad turite nuimti derlių, išravėti, taip pat perkasti 20–25 cm gylyje visą plotą. Taip dirva sukaups daugiau drėgmės ir bus palankesnė jūsų būsimam derliui. Baikite tvarkyti, valyti gėlynus. Reikėtų pabarstyti pelenais tuos plotus, kur augo šluoteliniai flioksai, bijūnai. Tai padės apsaugoti nuo miltligės, stabdys bijūnų puvinio plitimą. Išbarsčius žemę supurenkite.
Sutvarkykite kompostą. Lapus ir kitas augalų liekanas susluoksniuokite su mėšlu. Toks kompostas bus tinkamas daržovėms ir gėlėms.