Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 09 01

Ruošiame rožes žiemai. 13 naudingų patarimų

Jei augalai gerai peržiemoja – kitą sezoną mus tikrai džiugina žiedais. Rožėms labiausiai norisi komfortiškų žiemojimo sąlygų. Patariame, kaip uždengti rožes ir pasirūpinti šiomis gėlėmis prieš žiemos šalčius. Laikantis šių rekomendacijų, pavyks tinkamai „aprengti“ rožes šaltuoju metų laiku.
Rožių gausybė
Rožių gausybė / Shutterstock nuotr.

Geriausia rožes dengti storesniu sniego sluoksniu. Visų kitų priemonių tenka imtis tik tuomet, kai nepakanka sniego. Jeigu iš patirties žinote, kad jūsų kraštuose žiemos mėnesiais būna šalta, tačiau iškrenta nedaug sniego, rožes būtina dengti.

Nebetręškite

Ar gerai rožės ištvers žiemos šalčius, priklauso nuo ūglių tvirtumo. Jaunos šakelės esant dideliems šalčiams žus, todėl stimuliuoti jų augimo baigiantis sezonui tikrai neverta.

Nustokite tręšti azoto trąšomis. Sezono pabaigoje rožėms labiau reikia kalio ir fosforo trąšų, jos sustiprina augalo šaknų sistemą.

Šakelių spalva leidžia nustatyti, ar augalas pasiruošęs žiemojimui. Raudonas ūglių atspalvis byloja apie aktyvų augimą. Žalia ūglių spalva byloja apie subrendusią šakelę.

Sureguliuokite laistymą

Žiemos metu rožėms reikia reguliaraus ir gausaus laistymo, o rudenį laistyti nebereikia. Priešingu atveju, rožių krūmas bus nusilpęs ir prastai žiemos.

Nugnybkite ūglius

Rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje nugnybkite visus jaunus ūglius, kadangi taip sustabdysite jų augimą. Įpusėjus rudeniui atlikti šį darbą gali būti per vėlu.

Nepurenkite

Nuo rugsėjo mėnesio nustokite purenti žemę aplink rožes. Žemės purenimas gali „pažadinti“ miegančius pumpurus. Taip augalas taps labai pažeidžiamas prieš artėjančius šalčius.

Genėkite

Antroje rugsėjo pusėje, kai prasidės ryto šalčiai, galima pradėti rožių genėjimą. Pirmiausiai reikia pašalinti visus pumpurus, silpnus, į vidurį augančius ūglius.

Spalio pabaigoje – lapkričio pradžioje, reikia pašalinti visus rožės lapus ir juos sudeginti. Tai grybelinių ligų profilaktika. Ant žemės likę lapai gali pradėti pūti ir puviniu užkrėsti visą augalą.

Purškimai

Jei nenorite suteikti šanso grybeliui pažeisti jūsų rožių, jas reikėtų apipurkšti geležies sulfatu ar paruoštu naudoti fungicidu. Geležies sulfatas naudojamas tokia proporcija: 300 g preparato skiedžiamas 10 l vandens – taip gausite 3 proc. tirpalą.

Mulčiuokite

Įsitikinkite, kad rožės skiepo vieta yra žemiau dirvos lygio. Jeigu ji apnuoginta, tuomet augalą reikia pamulčiuoti. Tuo tikslu galima naudoti specialias durpes. Ant durpių pakuočių bus nurodyta, kad jos skirtos uždengti augalus žiemos metu.

Tačiau jeigu žiemos metu būna dažni atšilimai ir sniego lietūs, mulčiuotos rožės gali pradėti pūti. Mulčiavimas tokiais atvejais tikslingas tik tada, jeigu rožės auga ant šlaito.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pataria kraštovaizdžio specialistės: daugiametės gėlės, kuriomis privalu papuošti savo gėlyną

Lenkite vijoklines rožes

Vijoklinių rožių kamienus prieš žiemą būtina nulenkti į horizontalią padėtį. Net jeigu kelias žiemas jos praleido vertikaliai ir nedengtos, jūs vis tiek rizikuojate, kad žiemos jos nepergyvens.

Negalima aplink rožę berti nukritusių lapų, nes jie pus ir gali užkrėsti augalą puviniu.

Jeigu rožės stiebai stori, yra tikimybė, kad lenkiant staiga gali lūžti. Todėl augalą reikia lenkti palaipsniui kelias savaites. Kiekvieną savaitę palenkite rožės stiebą vis žemiau, užfiksuodami tokią padėtį, kol bus pasiekta žemė.

Net jeigu horizontalioje padėtyje esančios rožės nedengsite, ji turi daugiau šansų peržiemoti, negu palikta horizontalioje padėtyje.

Nedėkite rožių stiebų ant nuogos žemės. Tirpstant sniegui augalas gali pradėti pūti. Nulenktus rožių stiebus dėkite ant medinių lentų ar putų polistireno plokščių.

Neskubėkite dengti

Nedengtos rožės gali ištverti -10 °C šalčius. Labiau šiltuose regionuose gyvenantys gėlininkai dengia rožes tik gruodžio mėnesį. Optimalus laikas dengti rožes – lapkričio pabaiga, kai termometro stulpelis apsistoja ties 0 °C. Svarbiausia, nutaikyti momentą, kol gausiai neprisnigo.

Padarykite lankus

Uždengti rožes žiemai, vadinasi, padaryti oro tarpą tarp augalo ir jį supančios aplinkos. Kuo didesnė yra oro „pagalvė“, tuo patikimesnė apsauga ir mažesnė rizika, kad augalas pradės šusti. Todėl geriausia yra padaryti lankus ir juos dengti. Tokiu būdu lengviau dengti rožes, kurios auga grupėmis, o ne pavienes gėles.

Uždenkite

Žiemos dengimui tiks storesnė agrotekstilė. Kuo platesnis audinys, tuo geriau. Taip pat labai puikiai galima naudoti eglišakes. Ant viršaus dar dengiama medžiaga, kuri nepraleidžia vandens. Tai gali būti ruberoidas, tankus kartonas ir pan. Plėvelė nepageidautina, nes ją lengvai nuplėšia vėjas, o fiksuoti kraštus įkasant į žemę negalima: turi būti oro cirkuliacija, kad atšilus orui augalas neuždustų.

Negalima aplink rožę berti nukritusių lapų, nes jie pus ir gali užkrėsti augalą puviniu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Nereiklūs kambariniai augalai, kurie išgyvens net ir tamsiausiame namų kampe

Užberkite rožes sniegu

Sniegas – geriausia priedanga rožėms. Jeigu žiema bus šalta, o sniego nebus daug, kaskite jį nuo takelių ir berkite ant rožių krūmų.

Atšilimo metu vėdinkite

Jeigu žiema bus šilta, teks karts nuo karto vėdinti uždengtas rožes. Kitaip jos gali sušusti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais