Gražioje Panevėžio rajono vietovėje Velželyje gyvenanti senjorų Dalijos ir Jono Tubelių pora, kitais metais švęsianti auksines vestuves, turėjo tik vieną norą – kaip rūpintis nemažu savo sklypu ir jame augančiais augalais, gėlėmis, todėl parašė laišką, tikėdamiesi sulaukti profesionalios pagalbos – kraštovaizdžio specialistės konsultacijos. Užauginusi du vaikus, sulaukusi anūkų, dainuojanti veikli pora kruopščiai rūpinasi savo aplinka, kurioje gausu augalų, gėlių, įvairių medžių, o sklypo apačioje teka upė, įrėminanti senjorų triūsą.
„Velželyje gyvename jau 37-erius metus – o visą aplinką kūrėme savo rankomis, akmenis vežėme, sodinome, puoselėjome. Ir noras toks paprastas – kaip čia toliau viską sodinti, kurti, kad žydėtų visą vasarą, rudenį, kad ir mums, ir kaimynams būtų gražu“, – sako J.Tubelis (67 m.), pabrėžiantis, kad čia buvo ir jo, ir žmonos Dalijos svajonė. „Dabar, kai didelio daržo neturime, reikia kažkokių kitų išeičių ieškoti. Patys nelabai orientuojamės, ką ir kaip susodinti, kaip suderinti. Kartu pasitardavome, tačiau reikia profesionalios nuomonės.“
Pats Jonas labai rūpinasi aplinka ir gali papasakoti apie kiekvieną augalą nemažame 20 arų sklype, kuris tęsiasi iki pat upelio. „Čia sedula, ten raugerškis, vadinamasis barbarisas, ten avietynas, suoliukas poilsiui, lazdynai, pušys“, – rodo į savo valdas. Ar padeda žmonai puoselėti „ūkį“? „O kaip kitaip? – juokiasi pašnekovas. – Jau nebe jaunystė, todėl ir norisi mažiau darbo, bet ne ką mažiau grožio. Juk ir anūkės atvažiuoja, mėgsta gėlytes, ir patiems norisi gražaus vaizdo.“
Daug metų kraštovaizdžio želdinimo srityje dirbanti Rūta Stipinaitė sutiko pagelbėti senjorams ir patarti, ką reikėtų daryti, kad ir gėlynas atrodytų dailus, ir darbo reikėtų gerokai mažiau. „Iš karto matosi, kad sklype yra įdomių, gražių augalų ir jie puikiai prižiūrėti. Pirmas vaizdas tikrai geras, o noras keistis – natūralus. Didinti šio sukurto grožio nereikėtų, bet mažinti irgi nepavyktų. Augalų kompozicijos yra sudėliotos ir parinktos gana teisingai, o tam, kad būtų dar geriau, galima vadovautis keliais patarimais.“
Kraštovaizdžio specialistė patarė nuo kaimynų skiriantį pamatą paslėpti pasodinant augalus, geriausia, visžalius, pavyzdžiui, kalnines pušis arba neaukštus krūmus, tarkime, japoninę lanskvą, kuri suteiks privatumo, atsisakyti vienmečių augalų ir juos pakeisti daugiamečiais, reikalaujančiais gerokai mažiau priežiūros (saulainė, ežiuolė), tinkamai formuoti krūmus ir medelius, kad jie gausiau ir dailiau vešėtų, kai kuriuos augalus perkelti į jiems tinkamesnes vietas. „Štai vingiorykštė ir levanda negali augti toje pačioje vietoje – viena jų (vingiorykštė) mėgsta drėgmę, kita – sausumą“, – sakė specialistė.
Dar daugiau patarimų galite išgirsti vaizdo medžiagoje.
Jonas Tubelis, atidžiai klausęs ir taręsis su kraštovaizdžio specialiste, sakė besidžiaugiąs praktiškais patarimais, kuriuos žadėjo įgyvendinti atėjus naujo sezono pradžiai. „Ačiū, kad atvykote ir patarėte. Pabandysime viską įgyvendinti“, – džiaugėsi pašnekovas, jau kuriantis planus ateičiai, kaip dar labiau išpuoselėti savo aplinką.
Projektas „Senjoro noras“, skirtas nuskaidrinti senjorų kasdienybę. Labai lauktume laiškų, kuriuos parašytų patys senjorai, turintys svajonių, tačiau, kad jos išsipildytų, reikia tik šiek tiek padėti...
Mes skaitysime ir rinksime, kieno svajonę galėtume paversti realybe. O jei senjorai kuklinasi, galbūt jūs, skaitantys šį tekstą, pažįstate pagyvenusių, vienišų žmonių, kuriems sveikata ir nepriteklius neleidžia išpildyti kokios nors labai žemiškos, paprastos svajonės – pasėdėti kavinėje, nuvažiuoti prie jūros, pasikaitinti pirtyje ar nueiti į operą?
Siūlykite senjorus-kandidatus, atsiųsdami trumpą aprašymą apie juos el. paštu gyvenimas@15min.lt.
Tikimės, jūsų, mieli senjorai, gyvenimo istorijos įdomios, turėsite, ką papasakoti žurnalistui, o su jūsų istorija 15min GYVENIMAS rubrikoje bus publikuotas ir noro išpildymo momentas.
„Senjoro noras“ – metas pildyti svajones!