Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 11 20

Paprastas dalykas, ką galime padaryti dėl jaukesnių Kalėdų

Ar pastebėjote, kad laikas kasmet bėga vis greičiau? O lapkritį, regis, iš viso sėdame į greitąjį traukinį ir lekiame iki Kalėdų stotelės, vos spėdami pro langus matyti besikeičiančius vaizdus. Traukinio švilpukas ir turime išlipti: sveiki atvykę, jau Kalėdos, užklupusios taip netikėtai, kaip ir kasmet kelininkus užgriūnanti žiema.
Kalėdos
Kalėdos / 123RF.com nuotr.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintaras Chomentauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintaras Chomentauskas

Būdas sulėtinti laiką – prasmingas ir neskubantis laukimas

Turbūt ne vienas esame patyręs – laukti ko nors dažnai yra daug smagiau, negu tai patirti. Ar tai būtų kelionė, apie kurią galvoji pusę metų ir bandai nusikelti mintimis į tą šalį, kurią aplankysi. Matuojiesi jos žmonių šypsenas, nuotaiką, ragauji skonius ir ore tvyrančius aromatus, akimis glostai neįprastus peizažus ir gaudai garsus, kurie paskui ilgai lydės atmintyje. O gal susitikimas, kuris padovanos seniai matyto draugo glėbį ir malonius pokalbius prie arbatos puodelio.

Apie Kalėdas pradedame galvoti jau po Vėlinių, kai akcijas kapų žvakėms prekybos centruose pakeičia šventinės girliandos ir mieli blizgučiai. Sutikime, kur kas mielesnė tema, nors kai kas ir pabamba – komercija, vartotojiškumas. Tačiau reikėtų pripažinti, kad namų puošimas sukuria ypatingą nuotaiką gana niūriu metų laiku, o dovanos visada bus neatsiejama Kalėdų dalimi. Juk ką kitaip veiks Kalėdų Senelis? Ir tik nuo mūsų pačių priklauso, kokią toms dovanoms mes suteiksime prasmę – ar jos bus apgalvotos, išieškotos ir nupirktos su meile, ar paskutinę dieną įmestos į pirkinių krepšelį, „nes reikia“. O po švenčių nuguls mūsų artimųjų lentynose ir taps dulkių kaupikėmis, nes išmesti lyg ir gaila.

Psichologijos mokslų daktaro, „Žmogaus studijų centro“ vadovo Gintaro Chomentausko pastebėjimu, laikas prieš Kalėdas, kai reikia prisiminti kiekvieną ir aplakstyti parduotuves, iš tiesų pralekia kaip žaibas. Nes yra toks reiškinys: kuo daugiau darbų ir rūpesčių – tuo laikas lekia greičiau. Tačiau žmonių, jautriai ir dėmesingai galvojančių apie sau artimus asmenis ir kalėdines dovanas renkančius net nuo vasaros, yra ne taip jau mažai.

Pašnekovo teigimu, pasiruošimas Kalėdoms iš anksto leidžia ilgiau ir sąmoningai pasimėgauti procesu, o ne tiesiog įkristi į „kunkuliuojantį šventinį katilą“. Kažkada, kai dar nebuvo socialinių tinklų ir mobiliųjų telefonų, šventės prasidėdavo spaustuve kvepiančių atvirukų šūsniu ant stalo, kuriuos reikėdavo užrašyti ranka ir išsiųsti vos ne mėnesį prieš Kalėdas, kad kur nors tolimame kaime gyvenanti močiutė ar vaikystės draugas sveikinimą gautų laiku. O kaip patys laukdavome tų atvirukų!

123RF.com nuotr./Kalėdos
123RF.com nuotr./Kalėdos

Beje, patartina ne tik dėmesingai rinkti dovanas, bet ir nenuvertinti jų pateikimo. Netiesa, kad svarbu tik turinys, o ne forma. Juk yra didžiulis skirtumas tarp dovanos, kurią pakavote visą valandą, galvodami apie kiekvieną žmogų, ir tos, kurią tiesiog įdėjote į maišelį. Kūrybingi žmonės iš dovanų pakavimo susikuria sau dar vieną šventę. Gal pamėginkite ir jūs? Prisirinkite kankorėžių, panaudokite vasarą pririnktas žoleles, prieskonius, cinamono lazdeles, laikraščius ir senus žurnalus. Ir stebėkite veido išraišką žmogaus, kuris paims į rankas su šitokiu dėmesiu ir meile supakuotą dovaną. Patikėkite – tai bus nepamirštama! Ir kainuos pigiau negu standartiniai beveidžiai maišeliai.

„Dovana yra apie parodytą santykį, ne apie daiktą. Todėl nebijokite būti sentimentalūs. Savo rankomis padarytas dirbinys, rėmeliai ar puodelis su asmeniška nuotrauka, mylimo autoriaus knyga, daiktas su humoru ar atspindintis bendrą nuotykį, marškinėliai su šmaikščia fraze nudžiugins tikrai labiau nei nuasmeninta dovana ar koks nors bereikšmis suvenyras“, – sako psichoterapeutas.

Prieš šventes šurmuliuojančiose mugėse galima rasti neįtikėtinai gražių ir labai tinkamų dovanoms dalykų – rankų darbo žaisliukų, šiltų aksesuarų, puodelių arbatai, papuošalų ar tiesiog rankų darbo muilo. Kūrybingų žmonių prisilietimas daiktams suteikia ypatingą aurą ir jie šildo savo prisiminimais ne vienerius metus. Dažnai tokiems dalykams patys sau neišlaidaujame, tačiau galime nudžiuginti kitus Kalėdų proga. Tad pasidomėkite savo artimųjų pomėgiais bei norais ir nepirkite dešimties vienodų žvakių, kurios tiks visiems, bet pagalvokite atskirai apie kiekvieną. Juk jie to verti, tiesa?

Na, o neturintiems finansinių galimybių G.Chomentauskas pataria nenusiminti: „Jei neturite pinigų, irgi ne bėda: iškepkite sausainių, numegzkite kojines ar šaliką, padarykite žaisliuką eglutei ar angeliuką, kuris saugos visus metus, galų gale – parašykite jautrų ir asmenišką palinkėjimą, išvengdami standartinių frazių. Aišku, tokioms dovanoms reikia daugiau laiko ir galvojimo apie žmogų, kurį norite nudžiuginti ar pralinksminti. Tačiau jos – ypatingai šiltos ir jautrios“.

123RF.com nuotr./Kalėdinės dekoracijos
123RF.com nuotr./Kalėdinės dekoracijos

Adventas ne veltui skirtas susikaupimui ir apmąstymams

Namus tvarkome bent kartą per savaitę, o didysis, „generalinis“ tvarkymas dažniausiai laukia prieš didžiąsias šventes, kada ypatingai kruopščiai šveičiame tolimiausius užkaborius. Religingi žmonės tuo tarpu ypatingai didelį dėmesį skiria kūno ir sielos apvalymui, pasninkaudami ir atgailaudami. Tačiau daliai žmonių Adventas nebeturi dvasinio apsivalymo prasmės. Visgi švaresniu, lengvesniu vidumi pasitiktos šventės visada būna daug šviesesnės ir prasmingesnės, o metai iš metų su savimi nešiojamos nuoskaudos neleidžia patirti tikro džiaugsmo ir tikrų Kalėdų.

„Prieš didžiąsias šventes skirkite laiko – keletą valandų ar daugiau – vidiniam susikaupimui, apmąstymams, susitaikymui su savimi ar tiesiog meditacijai, savo proto išvalymui. Šios šventės yra tam, kad sustotume, susimąstytume, suteiktume sau galimybę pradėti iš naujo. Linksmiau ir su šiltesne širdimi“, – sako psichoterapeutas.

Anot jo, labiausiai graužia mūsų viduje laikomos nuoskaudos, pergyvenimas dėl mūsų pačių padarytų klaidų, netinkamo elgesio su kitais žmonėmis, pyktis ir pavydas. Tad vertėtų peržvelgti viduje šiuos penkis dalykus, surašyti ant popieriaus, su jais atsisveikinti, o lapą sudeginti. Iš karto pasijusite lengviau.

Paleidžiant neigiamas mintis ir patirtis labai naudinga jų vietą užpildyti teigiamomis. Visiškai nieko nekainuojantis, tačiau daug šypsenų ir gerų emocijų sukeliantis dalykas – komplimentų ir tiesiog gerų žodžių sakymas, kuris, žiūrėk, gali tapti ir įpročiu. O juk šypsenos yra užkrečiamos.

„Prieššventinis laikotarpis labai tinka pagalvoti apie tuos, kurie gyvena nepritekliuje ir galbūt didžiausia jų dilema yra kaip prasimaitinti, o ne pirkti dovanas. Nušvitusios iš dėkingumo žmonių akys bus didžiausias akstinas padaryti daugiau gerų darbų. Kitaip į Adventą kviečiame pažiūrėti ir tėvelius, kurie kasmet vaikams perka saldų kalendorių, kad mažiesiems būtų lengviau sulaukti to išsvajoto Kalėdų Senelio. Savo prekybos centre vaikučiams dalinsime „Gerų darbų kalendorių“, kuris kasdien primins ir kvies pagalvoti: ar gerai elgiausi, susitvarkiau kambarį, padėjau tėveliams?“, – sakė prekybos slėnio „Nordika“ valdytoja Ina Augulienė.

Nepaprastai graži Advento tradicija yra meduolių ir kalėdinių pyragų kepimas. Tai puikus būdas praleisti vakarus kartu su šeima, pasidalinant savo rūpesčiais ir svajonėmis. Dailiai supakuoti imbieriniai sausainiai, meduoliai ir kvapnūs kalėdiniai pyragai gali būti jauki dovana kiekvienam, o jeigu juos gaminsite žinodami, kad pasidalinsite su tais, kuriems tai bus vienintelis šventinis gardėsis, jie taps dvigubai skanesni!

123RF.com nuotr./Kalėdos
123RF.com nuotr./Kalėdos

Kad Kalėdos būtų tikra šventė

Kalėdinis kalakutas ar antis tikrai svarbu. Kaip ir unikali lietuviška tradicija per Kūčias ant stalo padėti 12 patiekalų. Tačiau susikoncentravimas tik į gausų stalą atima tikrąjį šventės veidą ir dažnai ji tampa tik pilvų švente.

„Sugalvokite, ką smagaus veiksite. Mūsų senoliai Kūčių vakarą ne tik prie stalo sėsdavo. Įvairūs burtai, pokštai ne visada padaromi spontaniškai, todėl siūlyčiau pasiruošimą šventei leisti ne prie puodų, bet kuriant įvairius pramanus, kurie įtrauktų visus. Traukite šiaudus, mėtykite per petį batą, rašykite raštelius su palinkėjimais sau ar atsisveikinimais su netikusiais įvykiais ir juos deginkite. Pasakykite visiems prie stalo ką nors gero (geriau bent po tris dalykus). Viskas tinka, kas šildo ir vienija“, – pataria Dr. G.Chomentauskas. Tai gali būti net ir kolektyvinis šventinių patiekalų ruošimas.

Linkusiems į gilesnius apmąstymus psichoterapeutas rekomenduoja apgalvoti praėjusius metus, atsiprašyti visų, kuriuos galbūt įskaudinote, bet nepamiršti viską baigti linksma gaida – padėka vieni kitiems, šiltais apkabinimais ar pan.

Per Kalėdas pašnekovas siūlo būti jautriems ir pamėginti, nesvarbu kokią dovaną gavote, sušukti „Valio! Kaip tik tai, ko man šiandien reikia! Dėkui Kalėdų Seniui ir jums visiems!“ Juk gal ne visi dovanomis spėjo pasirūpinti iš anksto ir kai kas gal ką tik išlipo iš to greitojo traukinio, atvežusio tiesiai į Kalėdas.

Anot psichoterapeuto G.Chomentausko, labai svarbu per šventes užsiimti bendra veikla. „Gal galite kažką kartu nupiešti? Kiekvienas, pridėdamas po sakinį, parašyti metų pasaką? Nuvažiuoti aplankyti seniai matytą draugą ar giminaitį ir jį nudžiuginti kokia nors pramoga? Ar nueiti pasivaikščioti į jums mielą vietą ir padėkoti jai, kad ji yra? Nunešti jai kalėdaičių? Variantų – begalybė. Svarbiausia – pasinaudokite jūsų viduje slypinčiais kūrėjais ir linksmais žmogiukais“, – būti išradingais skatina pašnekovas.

123RF.com nuotr./Kalėdos
123RF.com nuotr./Kalėdos

„Prasidėjus prieššventinam laikotarpiui garsiame triukšme, raginančiame pirkti „tik pas mus, nes pigiau ir daugiau“, žmogui tiesiog gali susisukti galva. O įsisukus į nesibaigiantį dovanų pirkimo maratoną ne tik pirkiniai tampa neapgalvoti, bet ir kosminiu greičiu tuštėja sąskaita. Juk po švenčių dažnai kartojame – kitais metais taip neišlaidausiu. Tačiau atėjus kitiems metams elgiamės vėl taip pat. Akcentuodami prasmingą apsipirkimą ir skatindami iš anksto apmąstyti dovanas artimiesiems ir net augintiniams, namų puošimą bei mėgautis šv.Kalėdų laukimu lėtai, prekybos slėnyje NORDIKA kalėdinę mugę šiemet mes pradedame anksčiau. Nuo lapkričio 17 d. ji vyks kiekvieną savaitgalį, o nuo gruodžio 14 d. – kiekvieną dieną iki šv.Kūčių. Smagi žinia perkantiems dovanas mūsų prekybos centre – darbo dienomis nuo 10 iki 17 val. jas pakuosime nemokamai. Linkime, kad prieššventiniame šurmulyje rastumėte laiko savo artimiausiems, buvimui kartui bei geriems darbams, nes tik taip šventės įgyja tikrąją prasmę“, – kviesdama šiltai pasitikti šventes sakė prekybos slėnio „Nordika“ valdytoja Ina Augulienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai