Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 04 30

Spalvinga kompozicija balkone: pavasarinės gėlės

Kaip puiku po darbų pasėdėti balkone ar terasoje su puodeliu arbatos, pasigrožėti spalvingais gėlių žiedais. Tad jeigu dar nespėjote pasisodinti bent kelių vazonų ar lovelio augaliukų, pravers mūsų patarimai.
Hiacintai
Hiacintai / „Fotolia“ nuotr.

Vasarą bene populiariausios balkoninės gėlės – pelargonijos, surfinijos, fuksijos. Jei norite pasidžiaugti pavasariniais žiedais, rudens pabaigoje pasisodinkite našlaičių, narcizų, krokų ar hiacintų.

Jie ne tokie reiklūs temperatūros pokyčiams, puikiai auga ten, kur bent truputėlį užklysta saulės spinduliai. Be to, jeigu tingite ieškoti tarpusavyje derančių augalų, sodinkite vienos rūšies ir neturėsite jokių rūpesčių!

Be to, lovelyje susodintas vienos rūšies gėles daug lengviau prižiūrėti: tereikia vienodai laistyti ir tręšti. Norint į vieną lovelį sodinti skirtingų rūšių gėles, reikėtų pasidomėti, ar jos vienodai mėgsta drėgmę. Skirtingų rūšių augalus gėlininkai pataria sodinti į atskirus vazonėlius ir tik tada sukomponuoti dekoratyviniame lovelyje.

„Fotolia“ nuotr./Hiacintų puokštė
„Fotolia“ nuotr./Hiacintų puokštė

Hiacintai. Šis svaigiai kvepiantis daugiametis svogūninis augalas žydi neilgai, balandžio pabaigoje–gegužės pirmoje pusėje. Jiems tinka saulėta arba pusiau saulėta vieta, apsaugota nuo šiaurės vėjų. Hiacintams ypač nepatinka rūgšti dirva, todėl ją reikėtų pakalkinti – pabarstyti kreida. Antraip gali pradėti ruduoti svogūnų šaknys, ir augalai nunyks.

Jeigu hiacintus auginsite vazonėlyje, nepamirškite drėkinti žemės aplink svogūną, bet tik tiek, kiek reikia: šis augalas nemėgsta šlapios dirvos. Tręšti geriausiai mineralinėmis ir organinėmis trąšomis.

„Fotolia“ nuotr./Raktažolės
„Fotolia“ nuotr./Raktažolės

Raktažolės. Labai dekoratyvi daugiametė gėlė, geriausiai auganti pavėsyje arba pusiau pavėsyje. Raktažolės įvairiausių spalvų ir formų žiedais mus džiugina nuo ankstyvo pavasario kartais net iki vėlyvo rudens. Joms netinka sausas, smėlėtas dirvožemis, taip pat šios gėlės nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Ne veltui raktažolė vadinama pavėsio ir drėgnų vietų gėle. Kas 14 dienų jas reikėtų patręšti žydinčių gėlių trąšomis. Kai baigs žydėti, persodinkite į gėlyną – rudenį raktažolės vėl žydės.

Alfredo Pliadžio nuotr./Našlaitės
Alfredo Pliadžio nuotr./Našlaitės

Našlaitės. Jų rūšių pasaulyje suskaičiuojama net 500. Dažniausiai Lietuvoje auginamos darželinės, kvapiosios ir raguotosios našlaitės. Įvairiausiomis spalvomis našlaitės žydi balandžio–gegužės mėnesiais, o pasodintos vasaros pabaigoje – iki rudens šalnų. Jų dekoratyvumas priklauso nuo pasirinktos veislės savybių ir, žinoma, klimato sąlygų.

Našlaitės mėgsta gerai patręštą dirvą ir drėgmę, nelabai reiklios šviesai. Tačiau pavėsyje jų sodinti nederėtų, nes ištįs. Prieš sodindama našlaites į lovelį ar vazoną, žemę patręškite kalio ir fosforo trąšomis.

Fotolia nuotr./Saulutės
Fotolia nuotr./Saulutės

Saulutės. Įvairiausių formų ir spalvų vienametės ir daugiametės saulutės populiarios visame pasaulyje. Tinkamai prižiūrimos, maždaug 10–30 cm aukščio gėlės gausiai žydi visą vasarą. Vienos rūšies saulutes ar kelių spalvų saulučių kompozicijas galite auginti dideliuose ir mažuose vazonuose, loveliuose.

Kai kurie sodininkai saulutes augina ir vietoj pievelės. Geriausiai šios gėlės auga drėgnoje, derlingoje, lengvoje žemėje saulėtoje vietoje ir pusiau pavėsyje. Saulutės dailiai atrodo komponuojamos su kitomis pavasarinėmis gėlėmis: našlaitėmis, hiacintais, tulpėmis.

Plačiau apie tai, kokias gėles ir kaip sodinti balkone, skaitykite 17-ajame „Ji“ numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalas „Ji“ (17 nr.)
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalas „Ji“ (17 nr.)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų