Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2017 03 29

Specialistas pataria: viskas, ką reikia žinoti, kad išsirinktumėte tinkamą šaldytuvą

Šaldytuvas – neatsiejamas kiekvienos virtuvės elementas. Jei maisto gaminimui skirta daugybė smulkios buitinės ir virtuvės technikos įrenginių, tai maisto produktų laikymui šaldytuvas – pats svarbiausias, alternatyvų jam paprasčiausiai nėra.
Moteris prie šaldytuvo
Moteris prie šaldytuvo / Vida Press nuotr.

Varle.lt buitinės technikos eksperto Justino Kaušinio teigimu, kiekvienam planuojančiam įsigyti naują šaldytuvą žmogui pravers žinoti kelis dalykus, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį.

Ką reiškia „geriausias šaldytuvas“?

Specialisto teigimu, kiekvienam žmogui tas „geriausias šaldytuvas“ yra kažkas kito. Vieniems tai didelės talpos šaldytuvas ir šaldiklio skyrius, kitiems – įrenginio energijos efektyvumas, tretiems – šiuolaikiškas dizainas arba populiauria dabar metalinė pilka, t. y. „inox“, spalva. Iš tikrųjų visos šios savybės renkantis šaldytuvą yra svarbios.

Šaldytuvų tipai: laisvai pastatomi ir įmontuojami

Jeigu keičiate virtuvės interjero dizainą ir dauguma jūsų buitinės technikos įrenginių yra įmontuojami, patogiau rinktis ir įmontuojamą šaldytuvą. Atkreipkite dėmesį, kad įmontuojami šaldytuvai lyginant su laisvai pastatomais, pasižymi mažesne talpa. Talpos skirtumas laisvai pastatomų šaldytuvų naudai yra apie 20 l.

Ką rinktis: laisvai pastatomą ar įmontuojamą šaldytuvą? Pasirinkimas visų pirma priklauso nuo patalpos dydžio. Įmontuojami šaldytuvai yra mažesnės talpos nei laisvai pastatomi, tačiau užima daugiau vietos, kadangi jų korpusas turėtų būti didesnis ir leisti laisvai cirkuliuoti orui. Dėl šitos priežasties vis dar dauguma žmonių mieliau renkasi laisvai pastatomus 85 – 200 cm aukščio bei 49 – 90 cm pločio šaldytuvus. Matmenų įvairovė lemia, kad paprasta surasti šaldytuvą, tinkantį net ir labai mažai virtuvei.

Šaldytuvo talpa

Pasak specialisto, tam, kad galima būtų protingai nustatyti reikalingo šaldytuvo matmenis ir talpą, reikia atsižvelgti į tokius elementus, kaip:

  • virtuvės dydis;
  • šeimos narių skaičių ir jų poreikį produktams.

Išreiškiama litrais šaldytuvo talpa – tai vienas esminių parametrų, nulemiančių šaldytuvo funkcionalumą. Svarbu atkreipti dėmesį tiek į šaldytuvo, tiek į šaldiklio zonos talpą. Manoma, kad vienam asmeniui tinkamas yra 120 litrų talpos šaldytuvas. Jeigu turite didelę šeimą, rinkitės 240 l arba didesnės talpos šaldytuvą. Dažnai valgote ne namie arba tiesiog nemėgstate šaldyti produktų? Pagalvokite apie šaldytuvą be šaldiklio.

Šaldytuvai „Side by Side“ – kada verta?

Shutterstock nuotr./Šaldytuvas
Shutterstock nuotr./Šaldytuvas

Turite nuosavus namus su didele virtuve ir jums patinka laikyti daug maisto atsargų? Tokiu atveju galite pagalvoti apie dviejų durų nestandartinių gabaritų „Side by Side“ šaldytuvą. Šie modeliai pasižymi didžiausia talpa: daugiau nei 300 šaldytuvo ir 150 – 200 l šaldiklio zonos talpa. „Side by Side“ šaldytuvai dažniausiai būna apie 89 – 91 cm pločio, tačiau taip pat yra modelių, kurie gali pasigirti ir 120 cm pločiu. „Side by Side“ šaldytuvų asortimente galima rasti modelių su 3, 5 ar 5 durimis (french door tipo šaldytuvus).

Prieš įsigydami šaldytuvą būtinai išsiaiškinkite, į kurią pusę atidaromos durelės. Dauguma šiuolaikinių šaldytuvų modelių pasižymi keičiama durų atidarymo kryptimi.

Kamerų skaičius

Pagal kamerų skaičių visus šaldytuvus galima suskirstyti į tris kategorijas:

  • vienos kameros šaldytuvai;
  • dviejų kamerų šaldytuvai;
  • trijų kamerų šaldytuvai.

Vienos kameros šaldytuvas yra aprūpintas didele šaldymo kamera, kurioje gali būti numatytas žemos temperatūros skyrius, skirtas ilgesniam produktų laikymui.

Dviejų kamerų šaldytuvai – vieni paklausiausių rinkoje modelių. Tokie šaldytuvai turi didelį šaldymo skyrių ir atskirą šaldiklio kamerą su atskiromis durelėmis. Atskirta šaldiklio sritis – labai patogus sprendimas: tam, kad galėtume ištraukti užšaldytus produktus nereikia atidarinėti viso šaldytuvo.

Trijų kamerų šaldytuvai be šaldymo ir šaldiklių skyrių turi dar nulinę zoną. Tai specialus skyrius, skirtas greitai gendančių produktų laikymui be užšaldymo.

Vida Press nuotr./Pilnas šaldytuvas
Vida Press nuotr./Pilnas šaldytuvas

Šaldiklio skyrius – viršuje ar apačioje?

Dauguma šaldytuvų-šaldiklių modelių turi apačioje esantį šaldiklio skyrių. Kai kuriems žmonėms patogesnis sprendimas – viršuje esantis šaldiklis, kurį norint pasiekti nereikia lenktis. Viršuje esantis šaldiklis dažniausiai būna laisvai pastatomuose šaldytuvuose-šaldikliuose.

Šaldymo būdas

Šaldymas gali būti realizuojamas savaiminės oro cirkuliacijos ar aušintuvų pritaikymo dėka. Savaiminė oro cirkuliacija užtikrina labai didelį drėgmės lygį, kuris yra itin svarbus šviežių produktų laikymui. Tačiau neretai toks šaldymo būdas lemia, kad ant vidinių šaldytuvo sienelių atsiranda šerkšnas, kuris reikalauja periodinio atitirpinimo.

Priverstinio šaldymo būdas aušintuvo dėka – tai taip vadinamoji „No Frost“ sistema. Daugumoje šaldytuvų „No Frost“ sistema veikia tik pagrindiniame šaldytuvo skyriuje, tačiau yra modelių, kuriuose šios sistemos veikimas apima visas kameras. „No Frost“ sistemos veikimo principas paprastas – aušintuvai tiekia į kamerą atvėsintą orą, kurio dėka sumažėja drėgmės kameroje lygis, o ant šaldytuvo sienelių šerkšnas arba nesusidaro, arba greitai nutirpsta.

Reikėtų pažymėti tai, kad kai kurie šaldytuvai yra aprūpinti automatinio šaldytuvo ir šaldiklio atitirpinimo galimybe. Šis sprendimas lemia, kad ant galinės šaldytuvo sienelės kaupiasi vandens lašai, kurie vėliau patenka į specialų konteinerį.

Kokią „No Frost“ šaldymo sistemą rinktis?

„No Frost“

Sumažina ledo atsiradimą šaldiklyje ir padeda išvengti šaldiklio atitirpinimo būtinybės.

„Full No Frost“

Sistema, kuri užkerta kelią šerkšno ir ledo atsiradimui tiek šaldytuvo, tiek šaldiklio skyriuose.

„Low Frost“

Tai drėgmės valdymo technologija, kuri lemia, kad ledo ir šerkšno sluoksnis atsiranda kur kas lėčiau nei šaldytuvų be „Low Frost“ atveju ir yra kur kas mažesnis. Šis sprendimas lemia greitą atitirpinimą.

Šaldytuvų su „No Frost“ privalumai

Šaldytuvai-šaldikliai su bešerkšne „No Frost“ šaldymo sistema yra patogūs valdymo požiūriu ir privalumų turi daugiau nei trūkumų.

  • Ribota šaldytuvo vidaus drėgmė lemia, kad daržovės, kumpiai ir sūriai ilgiau išlieka švieži.
  • Ant laikomų šaldikliuose su „No Frost“ sistema maisto produktų neatsiranda ledo sluoksnių ir maisto produktai neprilimpa vieni prie kitų.
  • Bešerkšnius šaldytuvus paprasčiau valyti, nes nešvarumai neprilimpa prie ledo ir šerkšno sluoksnių.
  • Ledas, kuris kaupiasi šaldytuvuose be „No Frost“ gali turėti įtakos bendram šaldytuvo veikimo efektyvumui. Šaldytuvai su bešerkšne sistema leidžia apie tai pamiršti.
  • Kartais dėl drėgmės apribojimo „No Frost“ lemia tai, kad maisto produktai išdžiūna, tačiau tai nėra labai varginantis dalykas. Daug šaldytuvų gamintojų be „No Frost“ technologijos taip pat siūlo sprendimus – taip vadinamas šviežumo zonas, kurios užkerta kelią maisto produktų džiūvimui.
  • Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šaldytuvai su „No Frost“ sistema pasižymi didesnėmis energijos sąnaudomis.

Šaldytuvo valdymas

Skiriami du pagrindiniai šiuolaikinių šaldytuvų valdymo būdai: elektroninis ir elektromechaninis.

Elektromechaninis būdas siūlo galimybę keisti temperatūrą šaldytuvo viduje termostato rankenėlės (įprastai būna šaldytuvo skyriaus viduje) dėka. Žemesnės klasės šaldytuvuose dažniausiai būna vienas termostatas, leidžiantis valdyti temperatūrą šaldiklyje. Du termostatai – tai patogus sprendimas, kuris suteikia galimybę nustatyti norimą temperatūrą atskirai šaldytuvui ir šaldikliui. Kai kurie šaldytuvai yra aprūpinti ir 3 termostatais.

Šaldytuvai su elektroniniu valdymu turi mygtukinį arba jutiklinį valdymo skydelį. Tokie sprendimai užtikrina tikslesnę skyrių vidaus klimato kontrolę. Pavyzdžiui, galima nustatyti reikiamą temperatūrą ir šaldytuvas automatiškai ją palaikys. Taip pat tokie šaldytuvai turi ekraną, kuriame atvaizduojama informacija: temperatūra, drėgmė ir net produktų kiekis.

Dažnai šaldytuvai būna aprūpinti apsaugos nuo vaikų funkcija. Ši funkcija neleidžia vaikui įlįsti į šaldytuvo vidų.

Kalbant apie šaldytuvų valdymą taip pat verta paminėti įvairius šviesos ir garsinius signalus. Paprasčiausiuose šaldytuvuose įprastai rasime garso ir šviesos pranešimus esant neuždarytoms durims. Taip pat signalai gali veikti dingus elektros energijos maitinimui ar šaldytuvo viduje kylant temperatūrai.

Modernus šaldytuvas
Modernus šaldytuvas

Šaldytuvo energijos efektyvumo klasė

Šaldytuvas – tai įrenginys, kuris veikia be pertraukos 24 valandas per parą. Dėl šitos priežasties logiška rinktis ekonomišką šaldytuvą, kuris pasižymi tiek našiu veikimu, tiek mažomis energijos sąnaudomis.

Egzistuoja tarptautiniai standartai, pagal kuriuos šaldytuvo energijos efektyvumas apibūdinamas raidėmis nuo „A“ (pats didžiausias) iki „G“ (pats mažiausias).

А, А+, А++ – geriausiu energijos efektyvumu pasižymintys variantai. Tačiau reikia turėti omenyje tai, kad realioms energijos sąnaudoms įtakos turi aplinkos oro temperatūra, šaldymo sistemos ypatybės ir šilumos izoliacijos kokybė. Informacija apie metines elektros energijos sąnaudas būna ant energijos efektyvumo etiketės, kurią turi kiekvienas šaldytuvas.

Šaldytuvo klimato klasė

Šaldytuvo veikimui įtakos turi įvairūs išoriniai veiksniai, tarp jų ir aplinkos oro temperatūra. Šaldytuvo klimato klasė rodo, kokiai temperatūrai esant šaldytuvas pasižymės gamintojo nurodomais parametrais.

Išskiriamos keturios šaldytuvų klimato klasės:

  • N (angl. normal, įprastinė). Šia raide pažymėti šaldytuvai turėtų stovėti patalpoje, pasižyminčioje 16 – 32 °C temperatūra.
  • SN (angl. subnormal, žemesnė už įprastinę) klimato klasė reiškia, kad aplinkos temperatūra turėtų būti 10 – 32 °C.
  • ST (angl. subtropical, subtropinė) klimato klasė reiškia, kad šaldytuvas gali būti efektyviai eksploatuojamas esant 18 – 38 °C temperatūrai.
  • T (angl. tropical, tropinė) klimato klasės modelis efektyviausiai veikia esant esant 18° – 43 °C temperatūrai.

Šaldytuvo triukšmas

Triukšmingumas – tai vienas svarbiausių parametrų renkantis buitinę techniką. Tyliausi šaldytuvai gali pasigirti vos 36 dB triukšmu.

Vidinės šaldytuvo erdvės organizavimas

Produktai, kuriuos laikome šaldytuve yra labai įvairūs. Jie skiriasi įpakavimo tipais, matmenimis, jiems reikia skirtingų laikymo sąlygų. Tradiciškai maisto laikymui šaldytuve naudojamos lentelės ir dėžės. Šaldytuvuose naudojamos lentynos dažniausia gaminamos iš stiklo ir plastiko. Lentynos iš skaidraus grūdinto stiklo yra patvaresnės, lengvai valomos, tačiau turi vieną trūkumą – jos pakankamai sunkios.

Plastmasinės lentynos kur kas lengvesnės, tačiau jos ne tokios patvarios. Taip pat šaldytuvuose gali būti naudojamos nerūdijančio plieno grotelės. Pagrindinis jų privalumas tas, kad jos visiškai netrukdo oro cirkuliacijai. Įprastai šiuolaikiniuose šaldytuvuose naudojamos lentynos pasižymi aukščio reguliavimo galimybe, kas yra labai patogu. Visada ant šaldytuvo durelių būna papildomos lentynos, specialus šaldytuvas dėklas, lentyna buteliams.

Protingas vidinės šaldytuvo erdvės organizavimas leidžia laikyti produktus taip, kad galėtumėte greitai rasti reikalingus maisto produktus. Taip pat dėl tokio organizavimo visi šaldytuve esantys maisto produktai laikomi jiems optimaliomis sąlygomis.

Vidinės šaldytuvo erdvės apšvietimas leidžia patogiai rasti reikiamus produktus tamsiuoju metu neįjungiant šviesos. Idealus variantas – LED apšvietimas, kuris pasižymi mažomis energijos sąnaudomis ir labai ilgu lempų veikimu.

Papildomos šaldytuvų savybės ir funkcijos

Varle.lt buitinės technikos specialistas renkantis šaldytuvą taip pat rekomenduoja atkreipti dėmesį į papildomas funkcijas ir savybes.

  • Antibakterinė danga apsaugo nuo bakterijų dauginimosi šaldytuve ir užtikrina geresnes maisto produktų laikymo sąlygas. Kai kuriuose šaldytuvuose galima rasti antibakterinių filtrų, kurie „pagauna“ bakterijas ir grybelius.
  • Integruotas dezodoratorius šaldytuvo viduje paskirsto medžiagas, kurios pašalina nemalonius kvapus.
  • Greito šaldymo ir užšaldymo režimai reikalingi greitam didelių kiekių maisto produktų šaldymui ar užšaldymui.
  • Režimas „Atostogos“ – nuostabus sprendimas tiems, kuriems reikia ilgam laikui išvykti. Veikdamas šiuo režimu šaldytuvas pasižymi minimaliomis energijos sąnaudomis, jame neatsiranda pelėsis ir nemalonūs kvapai.
  • Ledukų generatorius gali praversti žmonėms, kurie labai mėgsta į gėrimus dėti ledukus.
  • Kai kurie šaldytuvai turi durelėse įmontuotą įrangą, kuri tiekia švarų atvėsintą vandenį.

Taigi kaip išsirinkti šaldytuvą? Viskas labai paprasta: reikia suprasti, kokių funkcionalumų jūs tikitės iš šio įrenginio. Šiandien rinkoje yra prieinama daugybė įvairių gamintojų šaldytuvų modelių, todėl tikrai rasite variantą, kuris užims garbingą vietą jūsų namuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos