2022 03 06

Specialistė apie alelopatiją: kuriuos augalus sodinti greta ir kurie apsaugo nuo kenkėjų

Alelopatija, tai žodis kilęs iš graikų kalbos žodžių „allelo“ (abipusis) ir „paty“ (kančia). Ši sąvoka naudojama reiškiniui apibūdinti, kai augalai dažniausiai per savo šaknis išskiria biochemines medžiagas, kurios teigiamai ar neigiamai veikia šalia augančius kitus augalus. Nors šis reiškinys egzistuoja seniai, dar yra apie tai negirdėjusių žmonių.
Moteris savo sode
Moteris savo sode / 123RF.com nuotr.

„Tado ūkio“ medelyno savininkė ir kraštovaizdžio dizainerė Kristina Cvilikienė dalijasi patarimais, kaip reikėtų sodinti augalus, kad jie taptų draugais, o ne priešais.

Kodėl augalai išskiria biochemines medžiagas?

Augalo pagrindinis tikslas yra išgyventi ir nukonkuruoti kitas rūšis. Prie šio tikslo prisideda ir dirvoje esantys su augalu simbiozės ryšius kuriantys mikroorganizmai. Augalas norėdamas prisivilioti geruosius dirvos mikroorganizmus, išskiria alelochemikalų, kurie padeda konkuruoti ir su kitomis augalo rūšimis.

Priviliota gyvybė taip pat pradeda išskirti įvairiausias chemines medžiagas, kurios veikia kaip antibiotikai ir saugo augalą šeimininką. Kai augalas nukonkuruoja kitas rūšis, tada jo maitinimosi plotas prasiplečia ir gauna daugiau drėgmės, maisto medžiagų ir gali plėstis.

Ar alelopatija gali būti neigiamas reiškinys?

Tikrai taip. Dažnai klientai skundžiasi, kad pasodinus augalą, jis neišgyveno ir labiau pasigilinus tapo aišku, kad jam buvo parinkti netinkami kaimynai. Dėl to prieš sodinant reikėtų atkreipti dėmesį, kurie augalai pasižymi stipriomis alelopatinėmis savybėmis ir prie jų vengti sodinti kitos rūšies augalus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai