Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 07 08

Specialistė apie sausmedžius: kaip juos auginti ir prižiūrėti

Dar visai neseniai apie sausmedžius žinojo vienas kitas, o dabar jų trokšta užsiauginti vis daugiau sodininkų. Kuo ypatingi šie krūmai? Visų pirma, skaniomis ir labai sveikomis uogomis.
Valgomasis sausmedis
Valgomasis sausmedis / 123RF.com nuotr.

Apie valgomojo sausmedžio ypatybes ir auginimą bei priežiūrą pasakoja VU Botanikos sodo vyriausioji specialistė Edita Jakubauskaitė, ir pati auginanti sausmedžius: „Neturiu didelės kolekcijos, tačiau valgymui užtenka“, – sako pašnekovė.

Laimos Geležės nuotr. /Edita Jakubauskaitė
Laimos Geležės nuotr. /Edita Jakubauskaitė

„Tai nėra naujas ar nežinomas augalas. Sausmedžiai savaime auga Šiaurės Amerikoje ir Tolimuosiuose Rytuose, bet artimiausia savaiminė valgomųjų sausmedžių paplitimo vietovė yra Rusijoje, todėl dažniausiai Europoje jų kilmės šalis yra iš Rusijos Azijinės dalies, Rusijos Tolimųjų Rytų dalies bei Rusijos Sibiro.

Tarybiniais metais sausmedžiai buvo auginami ir Lietuvoje tų žmonių, kurie domėjosi retesniais ir įdomesniais augalais. Šiuo metu valgomasis sausmedis mūsų šalyje vis populiarėja, nes yra vienas iš atspariausių sodo augalų šalčiui, nederlingumui ir kitoms sudėtingoms sąlygoms. Kuriasi ir valgomųjų sausmedžių ūkiai“, – pastebi E.Jakubauskaitė.

– Kokios valgomojo sausmedžio auginimo sąlygos?

– Sausmedis yra kilęs iš Sibiro, ne pačių derlingiausių vietų, tačiau jeigu norime auginti šį uogakrūmį ir sulaukti gero derliaus, reikėtų pasirūpinti derlinga žeme. Nė vienas augalas, augdamas nederlingoje žemėje ir pavėsyje, neduos norimo derliaus – reikia saulės, maisto medžiagų, trąšų. Tad žemė valgomajam sausmedžiui turėtų būti normali, pakankamai derlinga, o sodinti jį reikia saulėtoje vietoje, nes uogos, savaime suprantama, sunoksta tik saulėje; reikalinga vidutinė drėgmė.

Svarbiausias niuansas sodinant sausmedžius yra tas, kad turite sodinti mažiausiai du krūmus, kadangi jie yra kryžmadulkiai.

Kai pasodiname sausmedį, kada galime tikėtis derliaus?

– Viskas priklauso nuo to, kokio dydžio krūmą sodiname. Sausmedis nėra iš greit augančių krūmų, todėl jeigu įsigyjame valgomojo sausmedžio sodinuką, siekiantį sprindį ar 50 cm, toks tikrai nederės pirmaisiais metais.

Labai svarbu žinoti, kad sausmedžio vegetacijos ciklas yra labai trumpas. Kadangi jis auga Sibire, ten vasaros trumpos, todėl augalas turi greitai suspėti sužydėti, užmegzti ir sunokinti uogas. Dėl šių priežasčių vasaros viduryje valgomojo sausmedžio lapai pradeda ruduoti ir džiūti, o tai daugelį augintojų išgąsdina. To bijoti nereikėtų, nes tai yra natūralus procesas.

– Ar sausmedžiui reikia ypatingos priežiūros?

– Valgomojo sausmedžio jokiu būdu nereikia dengti jokiomis sąlygomis, nes jis visiškai nebijo didelių šalčių. Rekomenduojama pavasarį apgenėti (tačiau tai nėra būtina), kad į krūmą patektų daugiau saulės, būtų sunokinta daugiau uogų. Visgi valgomasis sausmedis nėra iš tų augalų, kurie jums dovanos didžiulį derlių. Nuo suaugusio krūmo galima pririnkti daugiausia 2 kilogramus uogų – o tai nėra daug. Apgenėjus sausmedį tų uogų gali būti dar mažiau.

– Kuo ypatingos sausmedžio uogos?

– Sausmedžio uogos yra gana rūgščios, kai kurių rūšių – aitrios, tačiau tai yra pirmasis krūmas Lietuvoje, kuris sunokina uogas anksčiau net už žemuoges, todėl tomis pirmomis uogomis norisi tik mėgautis ir džiaugtis. Antras dalykas – tai labai sveikos uogos, kurios vadinamos Sibiro perlais. Jose gausu vitaminų, mineralų, antioksidantų. Šias uogas jūs galite ir šaldyti, džiovinti, gaminti įvairius patiekalus, netgi virti uogienę.

Be to, dabar selekcininkai išveda ir kuria naujas veisles, kurių uogos yra itin skanios, manau, kad tai viena iš priežasčių, kodėl valgomasis sausmedis Lietuvoje tampa vis populiaresnis.

– Kokius pagrindinius dalykus reikėtų žinoti apsisprendusiems auginti sausmedžius?

– Susitaikykite, kad kibirų uogų nuo sausmedžio tikrai nepriskinsite, be to, šias uogas mielai skanaus ir paukščiai. Daug kas nežino, kad sausmedžio uogos nėra patogios skinti, todėl retai pardavinėjamos. Kai valgomojo sausmedžio uogos sunoksta, jos nubyra – užtenka vos pajudinti krūmą. Tai sukelia nepatogumų, tačiau kadangi krūmas nėra labai didelis, siekia iki 1,80 cm, galima uogas valgyti tiesiai nuo krūmo ir mėgautis vitaminais.

Tai krūmas, skirtas sodo paįvairinimui, pasigardžiavimui ir pasimėgavimui, tačiau jis vegetaciją baigia anksti, tad vertėtų sodinti sklypo gale, toliau nuo reprezentacinės vietos, nes vasaros viduryje krūmas neatrodys dekoratyviai.

Vilniaus universiteto botanikos sode, kuriame auga didžiausia sausmedžių kolekcija, kiekvieną pavasarį yra rengiama degustacinė ekskursija, kai galima paragauti ir palyginti uogas. Todėl visus, kurie nėra ragavę valgomojo sausmedžio uogų, kviesčiau apsilankyti kitą pavasarį ir išmėginti. Daug kas skundžiasi, kad valgomojo sausmedžio uogos neskanios, tad noriu pasakyti, kad yra išties labai skanių, reikia tik pasirinkti tinkamą veislę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų