2018 06 23

Specialistė pasidalino paprastais būdais, kaip apsisaugoti nuo uodų ir erkių

Ši vasara kol kas mus lepino puikiais orais, kuriais mėgaudamiesi masiškai traukiame į gamtą. Tik viena bėda – uodų šiemet daug ir jie puola kaip išprotėję. Egzistuoja daugybė patarimų, kaip nuo jų apsisaugoti natūraliomis ir pramoninėmis priemonėmis. Kurios iš jų veiksmingiausios?
Kaip apsisaugoti nuo erkių?
Kaip apsisaugoti nuo erkių? / 123RF.com nuotr.

Kokie kvapai geriausiai atbaido uodus

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus medicinos entomologė dr. Milda Žygutienė, kalbėdama apie apsaugos priemones nuo kraujasiurbių, patarė atskirti tas, kurios skirtos apsisaugoti nuo uodų, ir tas, kurios apsaugo nuo erkių.

„Pramonė siūlo labai įvairios produkcijos, kurios galima įsigyti ir prekybos centruose, ir vaistinėse. Perkant šias priemones pagrindinis patarimas būtų labai įdėmiai perskaityti gamintojo rekomendacijas, kuriose nurodoma, kaip priemonę purkšti – ant odos ar drabužių, kiek laiko ji veikia, ar galima ją naudoti vaikams.

Uodams bei mašalams atbaidyti gali pakakti ir kokio nors aštraus kvapo.

Uodams bei mašalams atbaidyti gali pakakti ir kokio nors aštraus kvapo – gvazdikėlių, mėtos, citrinos, levandos, – tepamo ar purškiamo tose vietose, ant kurių paprastai purškiami kvepalai. Ilgiausiai veikia eteriniai aliejai, o įvairių vandeninių ištraukų veikimo laikas yra trumpesnis“, – aiškino specialistė.

Pašnekovė taip pat prisiminė seniai žinomą vietnamietišką balzamą „Žvaigždutė“, kuris dėl aitraus kvapo gerai atbaido uodus, bet ir patį žmogų gali erzinti tas kvapas.

Ji pabrėžė, kad visos natūralios priemonės veikia trumpiau nei pramoniniai repelentai. Pavyzdžiui, pastarieji veikia apie tris valandas, o natūraliomis priemonėmis teptis ar purkštis reikėtų dažniau.

Beje, saugantis nuo erkių paprastai patariama rengtis į mišką šviesiais drabužiais, kadangi ant jų erkės labiau pastebimos. Tačiau šviesūs drabužiai tam tikra prasme atbaido ir uodus. Mat kraujasiurbiams maistą tiekia gyvūnai, o jie dažniausiai yra tamsesnės spalvos, todėl juos labiau traukia tamsios spalvos.

Fotolia nuotr./Uodai
Fotolia nuotr./Uodai

Puiki priemonė – citrina su gvazdikėliais

„Kad nereikėtų nuo uodų saugotis patalpoje, vertėtų pasistengti, kad jie į vidų nepatektų: laikyti uždarytas duris, langus arba apsaugoti atviras angas tinkliukais, ypač vakare, kai užsidegame šviesą, nes jeigu langai atverti ir uždegta šviesa, tai signalas, kad uodai laukiami svečiuose.

Jeigu jie jau pateko į patalpą, vėlgi yra įvairios priemonės nuo jų atsiginti: specialios lempos, kurios pritraukia uodus ir juos nužudo, tam tikras medžiagas garinantys prietaisai, kurie naudojami įkišus juos į rozetę, tačiau prieš naudojant šias priemones reikia labai įdėmiai paskaityti, kur jas galima naudoti uždaroje patalpoje. Mat kai kurios jų yra pritaikytos tik atviroms erdvėms. Taip pat galima užsidegti stipraus kvapo žvakę, tačiau ji turi būti nauja. Jeigu žvakė pragulėjo nuo praėjusio sezono, greičiausiai nebus veikli dėl išgaravusių eterinių aliejų“, – patarė pašnekovė.

Pasak M.Žygutienės, viena iš natūralių ir gana paplitusių uodų atbaidymo priemonių yra per pusę perpjauta citrina, prismaigstyta gvazdikėlių. Ją galima netgi pasidėti naktį prie lovos.

Pamirškite natūralias priemones nuo erkių

„Kalbant apie apsaugą nuo erkių, yra tik viena veiksminga cheminė medžiaga, kuri žymima trumpiniu DEET. Ji apsaugo tiek nuo uodų, tiek nuo erkių, tačiau uodams užtenka ir mažesnio veikliosios medžiagos procento, erkėms jos turi būti bent jau 40 proc. Kuo jos daugiau, tuo geriau, tačiau kai jos ypač daug, reikia purkšti atsargiai, pėdkelnes ar kitą ploną sintetinę medžiagą gali ir sugadinti.

Natūraliais būdais erkių atbaidyti tikrai nesiūlau, jos nėra veiksmingos. Jei ir toliau tęsis sausra, erkės bus ramesnės, stengsis mažiau judėti, kad išgyventų, bet vis tiek gamtoje reikia elgtis atsargiai, nes erkių yra visur, net miesto parkuose.

Vida Press nuotr./Erkė
Vida Press nuotr./Erkė

Grįžus namo būtina apsižiūrėti, ar nėra įsisiurbusios erkės. Apžiūra – viena iš prevencijos priemonių nuo Laimo ligos, nes erkė perduoda šį ligos sukėlėją, jei išbūna įsisiurbusi parą ar ilgiau. Drabužiai, su kuriais buvome miške, turėtų būti pakabinti ne toje pačioje patalpoje, kur esame mes. Geriausiai – kur nors balkone, terasoje ar ant gyvatuko vonioje, kur dėl labai sausos ir karštos terpės erkė neišgyvens“, – aiškino medicinos entomologė.

Specialistė priminė įprastus patarimus, kaip rengtis einant į mišką, nors ir pritarė, kad vasarą retas kuris jų laikosi: kelnės turi būti sukištos į kojines arba aulinius batus, rankogaliai užsegti ar užspausti gumele, apykaklė užsegta, ant galvos – kepurė ar skarelė. Šie paprasti dalykai apsunkina erkės patekimą ant kūno.

Uodai prakerta bet kokį audinį

Nuo uodų paprastai nepadeda jokia apranga, nebent brezentinis audinys.

„Uodo straublys, atrodytų, tik plonytis siūlelis, bet žiebia net per džinsinį audinį. Turbūt nieko nuostabaus, nes jis praduria arklio ir jaučio odą, kad pasiektų kraują. Paprastai teigiama, kad uodai labiausiai puola saulei tekant ir leidžiantis, bet dabar jie puola ir saulei kepinant. Šiemet uodų tikrai daug, nes staigiai atšilus jų išsirito vienu metu labai daug, o maisto daug nėra. Taigi jeigu jau atranda grobį, šansą turi išnaudoti bet kuriuo paros metu“, – svarstė pašnekovė.

Paklausta, ar tiesa, kad vienus žmones uodai puola labiau, kitus – mažiau, M.Žygutienė patvirtino šį faktą, tačiau paneigė, kad tai priklauso nuo kraujo grupės ar dar nuo kokių nors „mistinių“ dalykų.

„Uodai natūraliai puola tuos, kurie yra labiau sušilę, daugiau šilumos išskiria ir daugiau prakaituoja. Kai kurie žmonės tokie yra iš prigimties. Viena studija, atlikta Afrikoje, tyrinėjo, kaip uodai puola nėščias ir nenėščias moteris. Ji nustatė, kad nėščiosios nuo jų kenčia labiau, ir tai natūralu – jų apykaita yra greitesnė“, – svarstė specialistė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis