Gresia baudos ar licencijos netekimas
Remiantis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 4 straipsniu, nuo 2004 metų, bet kokios veterinarinės procedūros, kuriomis siekiama pakeisti gyvūno išvaizdą ir jo fiziologines funkcijas (ausų, barzdelių, skiauterių, snapų, uodegų trumpinimas, balso stygų, ragų, nagų, sparnų, kanopų ir ilčių pažeidimas ar pašalinimas, plunksnų išpešimas ar pašalinimas kitu būdu ir kt.), pažeidžiant gyvūnų kūno dalių, minkštųjų audinių ar kaulų struktūrą, išskyrus atvejus, kai procedūra atliekama veterinarijos gydytojo sprendimu dėl gyvūno sveikatos, yra žiaurus elgesys su gyvūnu ir jo kankinimas.
Dažniausiai ausų ir uodegų kirpimo procedūra šunims atliekama šeimininkų sprendimu dėl estetinių priežasčių. Įrodyta, kad gyvūnams ji sukelia skausmą ir diskomfortą, todėl procedūra yra uždrausta visose Europos šalyse, Australijoje, Kanadoje. Tiek Lietuvoje, tiek ir ES šalyse draudžiama dalyvauti gyvūnams skirtuose renginiuose su augintiniais, kuriems buvo atliktos šuns išvaizdą ar fiziologiją keičiančios procedūros, o pasirodymas viešoje vietoje, ar tokių gyvūnų pardavimas gali užtraukti administracinę arba baudžiamąją atsakomybę šeimininkams ar veisėjams.
Už šunų ausų ir uodegų trumpinimą šeimininkams gresia administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.
Už šunų ausų ir uodegų trumpinimą šeimininkams gresia administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Žiaurus elgesys su gyvūnu užtraukia baudą nuo 50 iki 1200 Eur, o pakartotinai nusižengusiems bauda išauga nuo 1200 iki 1750 Eur. Taip pat iš šeimininkų gyvūnas gali būti konfiskuotas. Veterinarijos gydytojams, kurie nelegaliai atlieka ausų ir uodegų kirpimo procedūras, gresia licencijos netekimas ir administracinės nuobaudos.
Kodėl pavojingos ausų ir uodegų trumpinimo procedūros?
Viena pagrindinių ausų ir uodegų trumpinimo draudimo priežasčių yra gyvūnui sukeliamas skausmas. Be to, tokios operacijos gali turėti daugybę kitų pasekmių, sukelti įvairias infekcijas ir ligas.
Uodega chirurginėmis žirklėmis arba užrišimo metodu trumpinama 2 – 5 dienų amžiaus šuniukams, dažniausiai be nuskausminimo. Sukeltas stresas, diskomfortas ir skausmas gali paveikti tolimesnį gyvūno vystymąsi.
Uodegos trumpinimas gali sutrikdyti ne tik augintinio sveikatą, bet ir gebėjimą bendrauti su šeimininku ar kitais šunimis. Moksliškai įrodyta, kad uodega šunims reikalinga išreikšti savo emocijas – pyktį ir džiaugsmą, užmegzti kontaktą su kitais šunimis, todėl bet koks fiziologinis pokytis gali lemti paaugusio šuns agresiją ir negebėjimą socializuotis.
Ši procedūra gali daryti įtaką šuns judėjimui, nes viena uodegos funkcijų – padėti išlaikyti balansą bėgant ir judėti vandenyje. Pasak veterinarų, po patrumpintos uodegos procedūros atsiranda didesnė tikimybė išsivystyti neuromai ar nervų navikui. Negana to, uodega gali tapti itin jautria ir net švelnus prisilietimas prie uodegos augintiniui gali kelti skausmą, dažnai atsiranda šlapimo nelaikymas ar uždegimai.
Šunų ausys nelegaliai trumpinamos arba trumpinamos ir vėliau pakeliamos naudojant kietą įtvarą 2 – 3 mėn. amžiaus šuniukams. Ši operacija yra pakankamai sudėtinga, nes jos metu visiškai pakeičiama išorinės ausies forma. Operacijos ne visada būna sėkmingos, ypač jei šuo yra vyresnis nei 16 savaičių. Nepavykus ausų trumpinimo ar kėlimo procedūrai, ar esant netinkamai jų priežiūrai po operacijos, ausų forma gali pasidaryti netaisyklinga. Tokiais atvejais seka dar sudėtingesnis ir skausmingesnis perkirpimas. Taip pat ausų trumpinimas neretai tampa infekcijų priežastimi, nes pažeidžiamas apsauginis barjeras ir į ausis lengviau patenka nešvarumai.
Jei žinote asmenis ar veterinarijos klinikas, kuriose nelegaliai atliekamos ausų ir uodegų trumpinimo procedūros ir turite tai patvirtinančių įrodymų, prašome pranešti el. paštu info@ggi.lt. Informacijos apie nelegaliai atliekamas procedūras gyvūnams nuslėpimas taip pat prisideda prie nusikaltimo. Kiekvienas atvejis yra ypatingai svarbus siekiant sustabdyti gyvūnų kančias.