2018 04 30

Švaros ekspertė apie kasdienes taisykles: palaikys švarą namuose, tvarkysitės rečiau

Per tam tikrą laiką daugelis iš mūsų namuose užgyvena ne vieną dėžę daiktų. Seni rūbai, įvairios vaikystės relikvijos, kelionių talismanai, dovanos bei daugybė kitų, net ir nedidelių daikčiukų, nugula lentynose, tamsiuose kambariuose ir sandėliukuose. Visgi, turint ribotą erdvę, būtina atsirinkti tai, kas yra vertingiausia, reguliariai atliekant generalinę namų tvarką.
Namų tvarkymas
Namų tvarkymas / Fotolia nuotr.

Pranešime žiniasklaidai Giedrė Bagdonienė, efektyvaus namų tvarkymosi konsultantė bei „Grite“ švaros ekspertė, pastebi, jei jaučiame, kad namus kasdien tvarkytis darosi vis sunkiau, vis daugiau laiko ir pastangų reikia, norint surasti kokį nors daiktą, vadinasi, generalinę tvarką turime atlikti kuo greičiau.

Anot jos, generalinė tvarka, kurios metu iš esmės yra peržiūrimi visi namuose esantys daiktai, turėtų būti planuojama du kartus per metus. Geriausia tai daryti keičiantis sezonams – rudenį ir pavasarį.

Nuo ko pradėti?

Kaip sako patarlė – „Varlę suvalgyk ryte“, tad pačius sunkiausius darbus reikia planuoti dienos pradžioje, tuomet ir likę darbai eisis gerokai lengviau. Namų ruošos pasaulyje sunkiausi ir ilgiausiai trunkantys darbai yra susiję ne su namų švarinimu, bet su daiktų rūšiavimu.

Asmeninio archyvo nuotr. /Giedrė Bagdonienė
Asmeninio archyvo nuotr. /Giedrė Bagdonienė

„Prie daiktų mes prisirišame emociškai, todėl jų sunku atsisakyti. Kita vertus, gyvenimas nereikalingų daiktų „pilyje“ slegia ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Nuo daiktų gausos jaučiamės pervargę, apatiški, tingūs, norime sėdėti ant sofos ir nieko neveikti“, – sako G.Bagdonienė.

Taigi, generalinę tvarką reikėtų pirmiausia nukreipti į tas namų erdves, kambarius, spintas ar lentynas, kuriose yra didžiausias daiktų perteklius – jų yra tiek daug, kad jūs tiksliai nežinote, kiek ir kokių. Bene kiekvienuose namuose atrasime „juodąją dėžę“ ar stalčių, į kurį sukrenta tai, ko nėra, kur dėti.

Mums brangius daiktus, tokius, kaip vaikystės relikvijos, paveldėtus, senus, bet mylimus rūbus ar kitus kokybiškus, bet šiuo metu mažai naudojamus daiktus, galima supakuoti į vakuuminius maišus, sudėti į vietą taupančias dėžes, jas sužymėti tarsi dokumentus archyve. Jie atrodys tvarkingai, o kartu prireikus bus nesunkiai surandami.

Sunkiausi ir ilgiausiai trunkantys darbai yra susiję ne su namų švarinimu, bet su daiktų rūšiavimu.

Likusius nereikalingus, nenaudojamus, nedžiuginančius daiktus G.Bagdonienė pataria išmesti arba atiduoti, paaukoti, padovanoti, o gal parduoti tiems, kam šie daiktai gali būti reikalingi. Sąrašą, kur atiduoti nereikalingus daiktus, galima rasti čia.

„Jeigu rūšiuojant daiktus jums sunku priimti sprendimą, ką išmesti, o ką pasilikti, paprašykite artimo bičiulio pagalbos – žmogus iš šalies neutraliau galės įvertinti daikto būklę, kokybę, patarti, ką su juo daryti toliau“, – priduria specialistė, patarimais, kaip grąžinti į namus taiką besidalinanti knygoje „Tvarkos maniakės išpažintis“.

Kasdienės taisyklės

Atsisakę daugybės nereikalingų daiktų, susirūšiavę tai, ko nenaudojate kasdien, pamatysite, jog namai staiga tapo erdvesni, talpesni, juose gerokai maloniau būti.

„Jeigu daiktų askezę palaikysite kiekvieną dieną, generalinės tvarkos jums prireiks vis rečiau. Tereikia kelis veiksmus paversti nuolatiniu įpročiu, tokiu, kuris bus įprastas, nepastebimas, rutininis“, – tikina švaros ekspertė.

  1. Kasdienę ruošą pradėkite nuo daiktų – juos sudėkite į jiems skirtas vietas, o tada imkitės švarinimosi – dulkių valymo, siurbimo darbų.
  2. Mažinkite turimų daiktų kiekį. Jei tvarkydamiesi paimate daiktą ir galvojate: „Kam jis skirtas?“, „Ar aš dar jį naudosiu?“, tiesiog šį daiktą išmeskite, atiduokite, padovanokite, nes jums jo nereikia. Leiskite sau pasilikti tik tai, kas reikalinga, naudojama ir labai patinka.
  3. Raskite daiktams nuolatinius namus jaukiose ir uždarose namų erdvėse (spintose, stalčiuose, dėžėse).
  4. Atlaisvinkite paviršius (stalus, stalviršius, grindis) nuo daiktų. Jei suvaldysite daiktų gyvenimą ant paviršių, jūsų namai atrodys tvarkingi ir erdvūs, o sutvarkyti juos užtruksite vos keliolika minučių.
  5. Įguskite tvarkytis greitai ir efektyviai. Nusistatykite tikslų laiką, per kurį turite atlikti visus darbus, ir jo neviršykite. Rekomenduojama kasdien tvarkymuisi skirti ne daugiau kaip 15 minučių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai