„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 05 08

Tarptautinę šeimos dieną ekspertai siūlo žaisti stalo žaidimus. Tik ar žinote, kaip tinkamai juos išsirinkti?

Nesibaigianti pandemija keičia gegužės 15-ąją minimos Tarptautinės šeimos dienos planus: masines šventes šiais metais siūloma pakeisti dėmesiu namiškiams ir naudingai praleisti laiką kartu žaidžiant stalo žaidimus.
Anastasija Stundžienė, prekės ženklo „Logis“ projektų vadovė ir stalo žaidimų kūrėjas bei redaktorius Gediminas Akelaitis
Anastasija Stundžienė, prekės ženklo „Logis“ projektų vadovė ir stalo žaidimų kūrėjas bei redaktorius Gediminas Akelaitis / pranešimo autorių nuotr.

Persikėlus darbui, mokslui ir įvairioms veikloms į namus, daugelis jau turėjo galimybę išbandyti šią pramogą: vieniems tai tapo dideliu atradimu, kiti – pabandė ir padėjo į šoną, rašoma pranešime spaudai.

Pasaulyje žinomus prekės ženklu „Logis“ pažymėtus stalo žaidimus kuriančios leidyklos „Savas takas ir ko“ ekspertų teigimu, dažnai taip nutinka, kai stalo žaidimai pasirenkami ne pagal žaidėjų poreikius ir galimybes, o pagal kainą, įmantrumą ir populiarumą. Tad kaip tinkamai išsirinkti, kad stalo žaidimas taptų šeimą buriančiu smagiu laisvalaikiu?

Pirmas žingsnis – apsispręsti, kas žais

„Renkantis stalo žaidimą pirmiausia derėtų pagalvoti apie žaidėjus, įvertinti jų poreikius ir galimybes. Ne visada verta pirkti patį brangiausią ar sudėtingiausią stalo žaidimą – kaina, įmantrumas ir populiarumas nebūtinai lems kartu gerai praleisti laiką. Netinkamai pasirinkus, žaidimas gali tapti tik vienkartine šeimos pramoga“, – teigia Anastasija Stundžienė, prekės ženklo „Logis“ projektų vadovė.

Pasak jos, kai stalo žaidimą laisvalaikiui renkasi šeima, svarbu įvertinti kelis aspektus – šeimos narių arba kitaip, – žaidėjų skaičių ir amžių. Dėl šios priežasties rekomenduojama atkreipti dėmesį į ant stalo žaidimų dėžučių pateikiamą informaciją ir nebijoti rinktis vaikams sukurtų žaidimų.

„Amžiaus ribos yra tik nuoroda, žyminti, nuo kelerių metų žaisti žaidimą nėra sudėtinga. Bet ji tikrai neriboja žaidėjų amžiaus: vaikų stalo žaidimai yra kaip ir vaikiškos knygos, dažnai turinčios dvigubą adresatą“, – pasakoja A.Stundžienė.

Žaidimo smagumą lemia įtraukimas

Anot leidyklos kūrėjų, renkantis stalo žaidimą, svarbu atkreipti dėmesį ir į žaidimo laiką bei taisykles. Nepaisant to, kad stalo žaidimai buria šeimas bendram laisvalaikiui, pasaulyje populiarėja tendencija kurti žaidimus, kurių žaidimo trukmė nebūtų ilgesnė nei 15 minučių, o taisyklės būtų greitai perprantamos.

„Tai – natūralu, nes per pastaruosius metus labai keitėsi žmonių gyvenimo ritmas ir įpročiai. Įpratome taupyti laiką, o ir rezultatą pasiekti greičiau, tad žaisti žaidimą, kuris tęstųsi ilgas valandas, nesinori. Lygiai taip pat nesinori laisvalaikiu užsiimti sudėtingų taisyklių analize, nes kasdien tai darome atlikdami įvairius darbus ir susidurdami su dideliu kiekiu įvairios informacijos“, – sako Anastasija.

Pranešimo autorių nuotr./Stalo žaidimų kūrimo procesą atidžiai kontroliuoja redaktoriai, vėliau testuoja – žaidėjai
Pranešimo autorių nuotr./Stalo žaidimų kūrimo procesą atidžiai kontroliuoja redaktoriai, vėliau testuoja – žaidėjai

Stalo žaidimų kūrėjas ir redaktorius Gediminas Akelaitis įsitikinęs, kad stalo žaidimų smagumą lemia ir tam tikras įtraukimas, kuriame susilieja žaidėjų interesai, poreikiai ir azartas.

„Žinoma, reikia įsivertinti ir tai, kuo domisi visa šeima: galbūt visi mėgsta pasakoti istorijas, o gal – myli gamtą, mėgsta stovyklauti ir nuotykiauti, statyti namus ir sodinti sodus, nardyti, fotografuoti, domėtis mada ir karališku gyvenimo būdu? Tai irgi galima rasti stalo žaidimuose“, – atkreipia dėmesį žaidimų kūrėjas ir redaktorius.

Edukaciniai elementai – ką reikia žinoti?

Pasak G.Akelaičio, kiekvienas žaidimas nėra kuriamas tik pramogai – čia svarbūs ir edukaciniai elementai. Tiesa, jei išskirtinai suaugusiesiems skirtuose žaidimuose tai dažniausiai yra susiję tik su strategija ir finansais, investavimu, tai jaunesniojo amžiaus žaidėjams tinkamuose šeimos stalo žaidimuose atsiskleidžia kur kas platesnė tokių elementų įvairovė.

„Kadangi šeimos stalo žaidimai orientuoti į įvairaus amžiaus žaidėjus, tai ir edukaciniai elementai susideda iš kelių lygių. Štai pavyzdžiui, mūsų sukurtas žaidimas „Vabzdžių viešbutis“ mažiausius žaidėjus supažindins ir skatins domėtis gamtos pasauliu, vyresniems jis bus įdomus dėl loginio ir strateginio mąstymo elementų. Tačiau be viso to žaidimas dar skatina bendravimą, moko laikytis taisyklių ir propaguoja ekologiją“, – pasakoja stalo žaidimų kūrėjas.

Dažnai šeimos stalo žaidimai būna paremti ne žaidėjų konkuravimu tarpusavyje, o bendradarbiavimu ir komandine dvasia, taip pat ugdo fantaziją ir kūrybiškumą, lavina atmintį, reakciją, pastabumą, stiprina pasitikėjimą, psichinę būklę ir intelektą. „Būtent į tokius žaidimus norime atkreipti šeimų dėmesį ir pakviesti žaidžiant juos paminėti Tarptautinę šeimos dieną“, – sako A.Stundžienė, pabrėždama, kad dėl šios priežasties šeimos stalo žaidimams šį mėnesį taikoma 15 proc. nuolaida ir nemokamas pristatymas.

Neskatina vartotojiškumo

Kaip ir daugelyje kitų sričių, stalo žaidimų rinkoje ne paskutinį vaidmenį atlieka ir grafinis dizainas bei praktiškumas, rašoma pranešime. Stalo žaidimų ekspertai teigia, kad abu šie aspektai tam tikra prasme susiję tarpusavyje: pavyzdžiui, ieškant naujų patrauklių formų stalo žaidimo lentai, siekiama, kad toks žaidimas būtų patogus žaisti ne tik namuose, bet ir kieme ar sode, taip pat būtų lengvai surenkamas ir nešiojamas.

„Tuo pačiu norisi atspindėti ir žaidimo tematiką. Nors dėl to tenka dažnai pasukti galvą, kad pavyzdžiui, mūsų sukurto stalo žaidimo „Opa-op!“ žaidimo lenta taptų visiems gerai atpažįstamomis patraukliomis kiemo čiuožynėmis ar būtų galima „įnerti“ į „Deep Dive“ žaidimo lentą ir ten rasti perlų“, – atskleidžia žaidimų kūrimo tendencijas G.Akelaitis.

Stalo žaidimų kūrėjų teigimu, dažnai manoma, kad optimalus stalo žaidimo naudojimo laikas – kol užauga vaikai, tačiau tai negalioja šeimos stalo žaidimams: jie gali tarnauti ir kelioms kartoms.

Pasak A.Stundžienės, prekės ženklo „Logis“ stalo žaidimai pasižymi ilgaamžiškumu, nes yra gaminami iš itin kokybiškų medžiagų bei atitinka visus reikalavimus. „Mūsų partneriai daugelyje pasaulio šalių dažnai juokauja, kad esame bene vieninteliai, kurie gamina „amžinus“ stalo žaidimus ir taip mažiname jų pirkimą, tačiau vis tiek vertina mūsų produktų kokybę ir tai, kad jie neskatina perdėto vartotojiškumo“, – sako ji, pridurdama, kad net ir „amžinus“ žaidimus reikia prižiūrėti – paprastai tai, kaip ir knygas: saugoti nuo dulkių, drėgmės, pelėsio, tiesioginių saulės spindulių ir naminių gyvūnų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs