2018 03 01

Teisininkas atsako. Ar darbdavys privalo darbuotojui pateikti ataskaitą apie šio darbo užmokestį ir išskaičiuotas sumas?

Teisininkas atsako – tai 15min Gyvenimo skilties straipsnių ciklas. Čia į skaitytojų atsiųstus laiškus vaikų priežiūros, turto dalybų, sutuoktinių teisių ir pareigų bei kitais rūpimais klausimais atsako teisininkai.
Eurai
Eurai / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Klausimas

Susidūriau su tokia situacija, kad darbdavys nenori pateikti man mokamo darbo užmokesčio ataskaitos. Ar darbdavys turi tokią teisę? Ar vis dėlto darbdavys privalo teikti darbuotojui informaciją apie jam apskaičiuotą darbo užmokestį ir iš jo išskaičiuotas sumas?

15min Gyvenimas skaitytojas Tadas

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ teisininkė Rūta Malevskytė

Remiantis Lietuvos Respublikos Darbo kodekso (toliau – DK) 148 str. 1 d. darbdavys ne rečiau kaip kartą per mėnesį raštu ar elektroniniu būdu privalo darbuotojui pateikti informaciją apie jam apskaičiuotas, išmokėtas ir išskaičiuotas sumas ir apie dirbto darbo laiko trukmę, atskirai nurodydamas viršvalandinių darbų trukmę.

Asmeninio archyvo nuotr./Rūta Malevskytė.
Asmeninio archyvo nuotr./Rūta Malevskytė.

Ši informacija darbuotojui gali būti teikiama ne tik popierine forma – pateikiant atsiskaitymo lapelį, bet ir elektronine forma – išsiunčiant darbo užmokesčio apskaitos dokumentą darbuotojo elektroniniu paštu. Jeigu darbdavys šios pareigos nevykdo, tuomet darbuotojas turi teisę kreiptis į darbdavį su rašytiniu prašymu ir prašyti pateikti jam tokią informaciją.

Darbdaviui darbuotojo prašymo pateikti informaciją apie jam apskaičiuotą darbo užmokestį bei iš jo išskaičiuotas sumas netenkinus, darbuotojas turi teisę kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją su skundu. Tokiu atveju darbdaviui už teisės aktų reikalavimų nevykdymą gresia nuo 80 eurų iki 880 eurų dydžio bauda.

Be to, pažymėtina ir tai, kad DK 140 str. 3 d. nurodyta, kad kiekvienoje darbovietėje, kurioje vidutinis darbuotojų skaičius yra dvidešimt ir daugiau, darbdavys privalo patvirtinti darbo apmokėjimo sistemą ir su ja supažindinti visus darbuotojus. Darbo apmokėjimo sistemoje turi būti nurodomos darbuotojų kategorijos pagal pareigybes ir kvalifikaciją bei kiekvienos jų apmokėjimo formos ir darbo užmokesčio dydžiai (minimalus ir maksimalus), papildomo apmokėjimo (priedų ir priemokų) skyrimo pagrindai ir tvarka, darbo užmokesčio indeksavimo tvarka, algos lapelių pateikimo darbuotojams būdai (raštu ar elektroniniu būdu) ir kt.


Klausimus teisininkui siųskite adresu gyvenimas@15min.lt.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis