Klausimas
Su draugu ketiname imti paskolą ir pirkti bendrą būstą. Abu esame išsituokę ir turime vaikų iš pirmos santuokos. Abu turime po 1 kambario butą, kuriuos ketiname parduoti. Kaip įregistruoti paskolą, kad skyrybų atveju ir/ar mirties atveju finansiškai nenukentėtume? Ar geresnis sprendimas paskolą imti susituokus?
Skaitytoja
Atsako „Jankauskas ir partneriai advokato profesinė bendrija“ advokato padėjėja Sandra Stankevičienė, besispecializuojanti paveldėjimo ir šeimos, skolų išieškojimo teisinių santykių klausimais
Būstą dažnai kartu perka ir santuokos neįregistravusios poros. Nors teisiškai šie žmonės laikomi vos ne svetimais, vis dėlto paskolos dalybos vyksta taip pat, kaip ir nutraukus oficialią santuoką.
Tiems, kurie gyvena kartu, bet nėra susituokę, dažnai patariama paskolą imti bei mokėti lygiomis dalimis ir pasirašyti bendrą sutartį. Tokiu atveju greičiausiai banke bus pasiūlyta sudaryti dvi atskiras sutartis.
Tiesa, čia jau paaiškėja, kad tuomet dvigubės išlaidos tvarkantis būsto pirkimo ir banko kredito dokumentus: už paskolos įregistravimą, gyvybės draudimą, dokumentų tvirtinimą pas notarus, hipotekos lakšto įforminimą ir kt.
Paskolą galima imti vienam iš partnerių, o kitas gali būti nurodytas kaip bendraskolis. Mokėti greičiausiai teks mažiau ir išlaidos, susijusios su kredito paėmimu ir nekilnojamojo turto įgijimu, nedvigubės, tačiau šiuo atveju po skyrybų gali iškilti daugiau problemų dalijantis turtą ir turtinius įsipareigojimus. Pvz.: jeigu vienas iš partnerių sąmoningai ir piktybiškai nemokės paskolos, ją reikėtų padengti kitam, o skolą prisiteisti per teismą.
Kodėl reikėtų paskolos ir būsto pirkimo įforminimo lygiomis dalimis? Todėl, kad nutrūkus oficialiai neįteisintiems poros santykiams, gali būti sunku įrodyti, jog perkant būstą prisidėjo abu partneriai. Jeigu įsigytas būstas užrašytas partnerio vardu, o jūs tik laiduojate už paskolą, sunku bus pretenduoti į būstą, o už paskolą būsite atsakingas. Jeigu įmokų bankas už paskolą nesulauks, kreipsis į jus.
TAIP PAT SKAITYKITE: Teisininkas atsako. Ar galioja ranka pasirašytas ir notaro nepatvirtintas paskolos raštelis?
Paėmus paskolą lygiomis dalimis ir neįregistravus santuokos, mirus vienam iš turto bendrasavininkų, jo dalį paveldės tik jo vaikai. O sudarius santuoką, iš mirusiojo dalies 1/4 (vieną ketvirtąją) dalį paveldės jo sutuoktinis ir/ar sutuoktinė, o likusią dalį, t. y. 3/4 (tris ketvirtąsias) vaikai. Santuoką įregistruoti ar ne sprendimą priimsite priklausomai nuo to, kokio rezultato siekiate, t. y. su mirusiojo vaikais paveldėti kartu jo 1/2 (vieną antrąją) dalį ar, kad paveldėtų tik jo vaikai jam priklausančią 1/2 (vieną antrąją) dalį.
Būsto paskola – ilgas ir brangus įsipareigojimas, todėl jį įteisinti reikėtų taip, kad atitiktų realią situaciją be apgaulės ir suklydimo ir būtų kuo mažiau problemų ateityje.
Kiekviena situacija yra individuali, todėl kiekvienu atveju geriausia pasikonsultuoti prieš tvarkant visus paskolos ir būsto nuosavybės dokumentus.
Pateikiamas teisinis komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija.
Dėl detalesnės informacijos ir individualių teisinių konsultacijų galite kreiptis: sandra.stankeviciene@jankauskas.eu, www.jankauskas.eu.
Klausimus teisininkui siųskite adresu ji24.lt@ji24.lt.
Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.