Atsako advokatų kontoros „Cobalt“ darbo teisės praktikos grupės vadovė Dr. Dalia Foigt-Norvaišienė
Alkoholio vartojimo darbe pasekmės darbdaviui
Darbdaviai turėtų atkreipti dėmesį į tai, jog dažnai šventinis pasisėdėjimas gali sukelti neigiamų pasekmių: įkaušę bendradarbiai gali susižaloti patys ar sužaloti kitus, sugadinti įmonės turtą. Sužaloti darbuotojai gali pareikalauti atlyginti neturtinę ir kitokią žalą. Be to, darbo inspektorius gali paskirti baudą už tai, kad darbdavys nenušalino nuo darbo neblaivaus ar apsvaigusio nuo narkotinių ir toksinių medžiagų darbuotojo, ir dar didesnę baudą už tai, kad nenušalino pavojingus darbus dirbančio neblaivaus darbuotojo.
Ką reiškia „neblaivus“?
Šiuo metu galiojantis Darbo kodeksas įtvirtina ne tik teisę, bet ir pareigą darbdaviui nušalinti nuo darbo neblaivų darbuotoją – neleisti jam dirbti ir nemokėti darbo užmokesčio. Taip pat leidžia taikyti darbuotojui, kuris yra neblaivus darbo metu, griežčiausią drausminę nuobaudą – atleidimą iš darbo be įspėjimo. Svarbu pažymėti tai, kad nėra aišku, ką reiškia „neblaivus“ – ar neblaiviu galima laikyti 50 g šampano išgėrusį įmonės marketingo specialistą, ar pusę butelio degtinės išgėrusį statybininką?
Tokiais atvejais yra vadovaujamasi teismų praktika, kuri nesieja darbuotojo neblaivumo su leistinu promilių dydžiu ar apsvaigimo laipsniu. Tai reiškia, kad nors šiek tiek išgėręs alkoholio darbuotojas turėtų būti laikomas neblaiviu ir, pirmiausia, turi būti nušalintas nuo darbo.
TAIP PAT SKAITYKITE: Koks tampate išgėręs? Psichologai išskiria 4 tipus
Kaip nustatyti – darbuotojas blaivus ar neblaivus?
Kaip darbdavys gali nuspręsti – blaivus ar neblaivus jo darbuotojas? Valstybinė darbo inspekcija rekomenduoja pirmiausia atkreipti dėmesį į tokius požymius: iš burnos sklindantis alkoholio kvapas, neadekvati elgsena (asmuo susijaudinęs, dirglus, agresyvus, vangus ir pan.), nerišli kalba, nekoordinuoti judesiai, nestabili laikysena ir pan.
Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog šie požymiai būdingi ir kai kurioms ligoms bei psichinėms – emocinėms būsenoms. Šiuos ir kitus argumentus dažnai naudoja darbuotojai teismuose, nesutinkantys su nušalinimu ar atleidimu iš darbo. Jie teigia, kad tą dieną, kai buvo nušalinti nuo darbo, labai blogai jautėsi, buvo pakilęs arterinis kraujospūdis, svaigo galva ir pan.
Ar galima reikalauti pūsti į alkotesterį?
Jeigu darbuotojas nepripažįsta savo girtumo fakto, darbdavys turi teisę jį įmonės transportu, vairuojant įgaliotam asmeniui, siųsti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros.
Darbdavys gali pareikalauti pūsti į alkotesterį tik tada, kai dėl techninių priemonių (alkotesterių ir kitų) naudojimo susitarta darbo, kolektyvinėje sutartyje arba darbo tvarkos taisyklėse, ir techninės priemonės yra sertifikuotos bei metrologiškai patikrintos, o tokio susitarimo nesant, techninės priemonės galėtų būti naudojamos tik darbuotojui sutikus.
Darbuotojų tikrinimo atveju, kai nustatomas neblaivumas, privaloma tai registruoti tam skirtuose žurnaluose.
Jeigu darbuotojas nepripažįsta savo girtumo fakto, darbdavys turi teisę jį įmonės transportu, vairuojant įgaliotam asmeniui, siųsti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros. Medicininės apžiūros išlaidas asmens sveikatos priežiūros įstaigai atlygina darbdavys, tačiau, jei neblaivumo faktas pasitvirtins – darbdavio turėtas išlaidas teks atlyginti darbuotojui. Dėl neblaivumo nuo darbo nušalintas darbuotojas turi teisę pats kreiptis į pageidaujamą asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir savo lėšomis atlikti medicininę apžiūrą. Neblaivumo faktą galima įrodinėti ir kitais teisėtais būdais.
Darbuotojui atsisakius palikti darbo vietą arba vykti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros, darbdavys turi teisę darbuotojo neblaivumo faktą įrodinėti surašytais aktais, kitų darbuotojų paaiškinimais, liudytojų parodymais ir kitomis įstatymų nustatytomis priemonėmis, fiksuojančiomis darbuotojo neblaivumo būklę.
Prieš įpildami darbuotojui šampano, pagalvokite apie galimas pasekmes
Yra buvę tokių situacijų, kai darbo metu darbo vietoje neblaivūs bendradarbiai susimušė, ir neapsikentęs darbdavys juos atleido iš darbo. Darbuotojai apskundė jų atleidimą teismui, kuris pripažino atleidimą neteisėtu ir grąžino darbuotojus į darbą bei priteisė darbdaviui atlyginti neturtinę žalą darbuotojams. Kaip vieną iš motyvų teismas nurodė, kad pats darbdavys darbo metu organizavo šventę darbuotojams ir pats jiems pylė alkoholį bei ragino gerti, tuo pažeisdamas savo pareigą užtikrinti darbuotojams saugias ir nekenksmingas sveikatai darbo sąlygas.
Visiškai išvengti alkoholio vartojimo šventiniu laikotarpiu neįmanoma, tačiau darbdaviai turėtų būti budrūs ir iš anksto numatyti įmonės vidaus dokumentuose darbuotojų, įtariamų vartojus alkoholio ar psichotropinių bei narkotinių medžiagų, patikrinimo techninėmis priemonėmis. Taip pat jų siuntimo į medicinos įstaigas, darbuotojų pranešimo apie bendradarbius, pastebėtus darbo metu vartojant alkoholį, tvarką, su ja pasirašytinai supažindinti darbuotojus, ir, žinoma, neskatinti vartoti alkoholio.
Daugiau temų skaitykite skiltyje „Teisininkas atsako“.