„Jeigu kyla klausimas, kokias gėles rinktis – vienmetes ar daugiametes, atsakymas vienas – daugiametes, – sako L.Liubertaitė. Kodėl? Visų pirma, kas aktualu žmonėms – tai laikas, kurį galime skirti gėlynui. Faktas, kad su vienmetėmis darbo ir laiko reikės daugiau. Jeigu mes sėjame gėles iš sėklų, o jų vegetacinis periodas ilgas, tokios ilgokai užsibūna ant palangės. Jeigu norime, kad pražydėtų anksčiau, tada reikia pikuoti, vėliau perkelti į lauką. Kiekvienam mažam daugeliui reikia daug laistymo, dėmesio, vadinasi, turime aplink jį šokinėti.“
Jeigu pasirenkame daugiametes gėles, pasak Linos, priežiūros reikia tik iš pradžių, t. y. kad augalas įsitvirtintų. Jeigu kyla klausimų, kokias būtent gėles rinktis, atsižvelkite į tai, kaip galite sutaupyti laiko, resursų ir tada spręskite. „Dabar madingos tokios gėlės, kurioms nereikia daug dėmesio, nelepios, paprastos, kurios pasirūpina pačios savimi, jeigu tik joms parinkta tinkama vieta. Pavyzdžiui, visai neseniai domėjausi bijūnais – tai klasikinė, tradicinė gėlė, kuri gali gyventi ir 30 metų! Juk net seniausiose sodybose juos galite pamatyti. Bijūnams reikia 1-3 metų, kad jis „įsivažiuotų“, tačiau vėliau jie puikiai žydi kiekvieną vasarą, o po nužydėjimo džiugina žaliais, sodriais lapais.“
Daugiametės gėlės gali džiuginti ne tik dailiais žiedais, bet ir lapais, žiedynstiebiais, puikiai atrodyti net ir po to, kai nužydi, išlaikyti formą.
Kokias gėles pasirinkti, kad jos žydėtų visą vasarą?
Šito klausimo klausia daugelis žmonių, norinčių džiaugtis dailiu gėlynu. „Dabar klausimas formuluojamas kitaip – kokį augalą rinktis, kad jis puikiai atrodytų visus metus, – sako Lina. Vadinasi, mes nereikalaujame iš augalo žydėti visą vasarą, o norime, kad jis būtų gražus ir dekoratyvus visus metus. Kai kurios daugiametės gėlės savo struktūrą gali išlaikyti ir šaltuoju sezonu, kadangi po šalnų nesuglemba, stovi dailiai apdžiūvusios ir jas galime palikti visą žiemą: tai astilbės, astrancijos, dekoratyvinės žolės – miskantai. Taigi, žiemą žiūrime ne į plyną lauką, bet į kitokį gėlyną, šluoteles šiūruojančias vėjyje, turime ir kitokį reljefą.“
Kada tinka vienmetės?
Lina sako, kad vienmetės puikiai tinka tada, kai mes pasodiname augalus, kurie turi užaugti gana aukšti, pavyzdžiui, krūmai, kurie yra 2-3 m pločio. Tuo metu, kol jie dar tik auga, kad gėlynas neatrodytų skurdokas, į tarpus galite prisodinti vienmečių – tai puikus laikinas sprendimas, kai ieškome tinkamo sprendimo, spalvų ir t. t.
Kas šiais metais populiaru gėlyne?
„Pantone“ spalvų institutas metų spalva paskelbė žalią (angl. greenery), – sako Lina. – Anksčiau vyravo kitokie atspalviai – melsvi, rausvi, tad, atrodo, kyla klausimas, ką daryti su ta žalia? Galite auginti gėles, kurių žiedų atspalvis – žalsvas, pavyzdžiui, tokios yra smulkiažiedės ežiuolės. Tačiau kalbant apie žalumą, reikia prisiminti augalus su įdomiais lapais ir juos derinti, kadangi čia puikiai sužaidžia įvairios formos ir faktūros, tarkime, ažūriniai, pūkuoti ir mėsingi lapai.
Visų pamirštas, anksčiau augęs kiekvienoje sodyboje ir labai lietuvių mėgstamas smidras dabar dažnesnis mūsų lėkštėse, tačiau smidro krūmas atrodo išties nuostabiai ir papuoštų bet kokį sodą. Dar vienas puikus pasirinkimas – buksmedis, kurį galite įvairiai formuoti, derinti su kitais augalais, dekoratyvinėmis žolėmis, spygliuočiais, pušelėmis. Toks trijų augalų derinys lyg ir neturi išskirtinių spalvų, tačiau traukia akis, kadangi visų augalų faktūros labai skiriasi. Taip ir nuo madų neatsiliksite, ir priežiūros augalams reikės labai mažai.“
Kokie augalai sugrįžta į madą?
Lina sako, kad neapsiriksime augindami bijūnus, smidrus, diemedžius. „Diemedis – pamirštas, tačiau jis labai unikalus, įdomus, savitas, skaniai kvepiantis ir puikiai atrodys šiuolaikiniame kontekste. Gražiai atrodo rūtos, baltagalvės, liaudyje vadinamos ramunėms. Siūlau nepamiršti kvepiančių krūmų, kurie tradiciškai auginami daugelyje sodybų – jazminai, alyvos. Rudenį ypatingai nuspalvins astrai, kurių būna pačių įvairiausių spalvų ir rūšių.“
Kaip sako L.Liubertaitė, anksčiau lietuvių gėlyne buvo kur kas svarbesnė funkcija, o ne dizainas. Dėl to darželyje visada atsirasdavo augalų, kurie kvepia, turi simbolinę reikšmę, gydomųjų savybių, yra naudojami praktiniais tikslais, sveikatai puoselėti ir pan.
„Šiandien norėdami tuos senuosius augalus įkomponuoti į gėlyną turime įvertinti visumą, ir jie gali „suskambėti“ išties įdomiai“, – pataria apželdinimo kursų organizatorė.
TOP 3 lengviausiai auginamos gėlės
„Vienos iš tokių gėlių, kurias lengva prižiūrėti – tai melsvės. Jos puikiai auga pavėsyje, išsiskiria nuostabiais lapais, džiugina mažais, subtiliais žiedeliais.
Taip pat patarčiau rinktis snaputį – nors jis nėra labai išraiškingas, tačiau šis augalas labai „patikimas“, paprastai auga, pasižymi įvairiomis spalvomis, daug kur tinka, kadangi lapeliai padengia tuščią plotą, gana ilgai žydi.
Puikus pasirinkimas – čiobrelis. Tobulas sausoms vietoms, kur nėra galimybių laistyti. Tai gali žydintis kilimukas, kuris uždengia didelį plotį, galite rinktis ir aukštesnes rūšis. Pritraukia bičių, įneša gyvybės, nuostabiai kvepia. Puikus šiuolaikiško kiemo augalas – atsparus, nereiklus, žadinantis pojūčius ir labai gražiai atrodantis.“