Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 05 27

Trūksta kambarių? Išnaudokite balkoną ar lodžiją

Užsienyje ir Lietuvoje sparčiai populiarėja mada įrengti balkoną, lyg svetainę gryname ore arba lyg miestietišką sodą, kuriame noksta pomidorai, agurkai, salotos, žydi gėlės. Kaip išnaudoti šią nedidelę erdvę, kad ji taptų funkcionali, estetiškai patraukli ir keltų norą joje leisti laiką?
Terasų dekoro idėjos
Terasų dekoro idėjos / 123RF.com nuotr.

Įsivaizduokite, saulėtas vasaros rytas, pasiruošiate puodelį kavos, atsisėdate savo balkone ir mėgaujatės bundančiu miestu. Realybė būna kiek kitokia, tiesa? Tradiciškai daugiabučių balkonai būna užgrūsti sulūžusiais baldais, nuvytusiais augalais, džiūstančiais skalbiniais ir peleninėmis. Kartais šį vaizdą papildo vienas kitas gėlių vazonas ant balkono krašto.

Tačiau viską galima pakeisti – balkonas tiesiog kvies užeiti ir jūs, ir jūsų svečius!

Pagrindiniai dizaino principai

Prieš pradedant kurti savo unikalų balkoną, naudinga prisiminti tris pagrindinius dizaino elementus, kurie padės sukurti ne tik patogią, bet ir estetišką namų erdvę.

Proporcija. Dauguma daugiabučių balkonų yra „nedėkingų“ formų – maži arba ilgi ir siauri, todėl siekiant sukurti jaukią erdvę, svarbu išlaikyti proporcijas. Kritiškai įvertinkite balkono dydį ir formą – kuo jis mažesnis, tuo mažesnius, subtilesnius ir lengvesnius baldus ar dekoracijas rinkitės.

Jei balkonas ilgas – ieškokite būdų, kaip jį vizualiai sutrumpinti. Jei stinga vietos, ieškokite sprendimų, kurie neužimtų grindų ploto. Prisiminkite, kad taip pat išnaudoti galite lubas ir sienas. Net mažiausiame balkone galite susikurti malonią poilsio vietą, svarbu ieškoti kūrybiškų ir netradicinių sprendimų.

Medžiagiškumas. Jaukumo balkonui suteikia tekstilės gaminiai: ant grindų patiestas kilimėlis, kelios pagalvės, pledai, kėdžių apmušalai, užtiesalai, užuolaidos... Galite maišyti tiek laukui pritaikytas medžiagas, tiek namų dekoro elementus. Jie erdvei suteiks jaukumo ir minkštumo įspūdį. Svarbu, kad balkonas tarsi pratęstų namus ir jame jaustumėtės taip pat gerai ir patogiai, kaip ir kitose buto erdvėse.

Tema. Įsivaizduokite, kad jūsų balkonas, tai baltas popieriaus lapas, kuriame galite sukurti tai, ką norite. Koks stilius jums artimas? Rinktis galite iš galybės skirtingų variantų – gal balkone norėsite atkurti atostogų Balyje atmosferą, o gal įrengsite boho stiliaus oazę.

Mėgstantys minimalizmą, gali dėlioti monochrominį interjerą tik iš būtiniausių detalių – stalo ir kelių kėdžių. Ieškantys netradicinių sprendimų, gali žaisti derindami skirtingus ryškiaspalvius audinių raštus, ekstravagantiškas interjero detales.

123RF.com nuotr./Balkono dekoro idėja
123RF.com nuotr./Balkono dekoro idėja

Biudžetas. Ne mažiau svarbi dalis – pinigai. Pirmiausia, kritiškai įvertinkite, ar balkonui reikalingas remontas. Šiame etape svarbu išlaikykite balansą tarp to, ką tikrai būtina tvarkyti, o ką gudriai galima paslėpti po interjero elementais. Antra, kai žinosite, kokią funkciją balkonas turės atlikti ir kokia stilistika jums priimtina, bus lengviau nuspręsti, kokios detalės ir baldai jums būtini, o kuriuos galėsite įsigyti vėliau.

Nepamirškite, kad balkono įrengimas – kūrybinis procesas, tad kasmet galėsite jį keisti ir atnaujinti. Trečia, pasistenkite išlaikyti šaltą protą ir įsigykite tik tuos daiktus, kuriuos tikrai žinote, kad panaudosite. Kelis kartus perklauskite savęs, ar daiktai tikrai dera tarpusavyje, ar tikrai atitinka jūsų viziją. Tai ypač svarbu renkantis smulkesnes dekoracijas, interjero puošmenas.

Balkono paskirtis

Balkono dizainas priklauso ne tik nuo dydžio, bet ir nuo to, ką ketinate jame veikti.

Valgomasis. Balkonas gali tapti virtuvės ar valgomojo pratęsimu. Juk mėgautis pusryčiais gryname ore taip nuostabu! Sukurti valgymui pritaikytą erdvę lengva – tereikia pasirūpinti kėdėmis ir staliuku. Renkantis lauko baldus, atkreipkite dėmesį į jų stabilumą ir patogumą.

Skaitymo / poilsio erdvė. Net mažiausią balkoną galima paversti nuostabia skaitymo ir poilsio oaze. Šiam projektui įgyvendinti jums reikės ypač patogaus krėslo ir pledo vėsesnėms dienoms. Vos keli elementai ir mėgautis knyga galėsite gryname ore, klausydamiesi paukščių čiulbėjimo.

Sodas. Vis labiau populiarėja idėja balkoną paversti nedideliu sodu, kuriame vietos atrastų tiek mylimi augalai, tiek daržo gėrybės. Įkurti sodą reikia šiek tiek įgūdžių, bet įdėtos pastangos atsipirks su kaupu – žydinčios gėlės ir daržovių derlius paskatins eksperimentuoti, ieškoti naujų auginimo būdų ir formų.

123RF.com nuotr./Terasų / balkonų dekoro idėjos
123RF.com nuotr./Terasų / balkonų dekoro idėjos

Kaip sukurti svajonių balkoną?

  • Pasirūpinkite grindimis. Tai vienas iš pagrindinių balkono elementų, kuris akimirksniu pakeičia bendrą vaizdą. Viena populiariausių balkono dangų – medinės segmentinės plytelės, kurios dedamos viena šalia kitos, kaip dėlionės detalės. Jas įsigyti galima daugelyje namų apdailos medžiagų parduotuvių. Jomis grindis iškloti gana paprasta, todėl su šia užduotimi gali lengvai susidoroti pats būsto savininkas.
  • Stalas ir kėdės. Net mažiausias staliukas ir kėdė sukurs pretekstą daugiau laiko praleisti balkone. Galbūt balkonas taps įkvepiančia darbo vieta gryname ore? O gal nuo šiol savo rytinį kavos puodelį gersite klausydamiesi paukščių čiulbėjimo? Interjero dizaineriai rekomenduoja rinktis integruojamus, pritvirtinamus baldus, nes esant didesniam vėjui ar audrai, jums nereikės rūpintis jų saugumu. Dar vienas dėmesio vertas sprendimas – lengvi, sulankstomi baldai. Juos patogu sandėliuoti, kai nėra naudojami ir lengva išskleisti, kai atsiranda tam poreikis.
  • Pagalvėlės. Kuo daugiau minkštų pagalvėlių, tuo geriau. Jas dėkite ant kėdžių (bus maloniau sėdėti), suolelių, o didesnes galite įkurdinti net ant grindų. Jei nenorite investuoti į lauko baldus, pagalvėlės juos kuo puikiausiai atstos.
  • Auginkite gėles. Augalai neatsiejama šiuolaikiško balkono detalė. Šioje srityje kasmet paskelbiamos naujos miesto sodininkystės tendencijos. Tačiau prieš neriant į tai, kas šiuo metu populiaru, vertėtų atsakyti į kelis pagrindinius klausimus. Pirmiausia, reikėtų nuspręsti, kiek laiko augalų priežiūrai galėsite skirti, ar norėsite auginti daržoves, o gal apsiribosite gėlyno įkūrimu. Jei neturite daug patirties augalų priežiūroje, rinkitės auginti prieskonines žoleles (papildoma nauda – nuostabus kvapas), vaistažoles, begonijas, pelargonijas ir kita.
  • Išnaudokite sienas. Šis patarimas ypač aktualus tiems, kurių balkonai ypač maži. Ant sienų galite kabinti augalus, drėgmei atsparius meno kūrinius, metalines dekoracijas, lentynas… Dėl šių elementų balkonas taps kambario pratęsimu, perteikiančiu namų jaukumą.
  • Pasirūpinkite privatumu. Jeigu jūsų balkonais yra priešais kaimynų namą ar šalia judrios gatvės, privatumas suteiks papildomo jaukumo. Tam galite panaudoti bambukines lazdeles, jos, pervertos per balkono sienelės strypus, sukurs priedangą. Natūralus vaizdas susilies su erdvėje esančiais augalais, medinėmis baldų detalėmis ir kitomis dekoracijomis. Alternatyva bambukams – specialios plastikinės pertvaros, kurios lengvai tvirtinamos ant balkono rėmo. Šis sprendimas ilgaamžis, leidžiantis daugiau improvizuoti, kuriant vientisą erdvės dizainą.
  • Sukurkite šešėlį / apsaugą nuo lietaus. Ištraukiamos markizės ar patvarus lauko skėtis ne tik apsaugos nuo tiesioginių saulės spindulių, bet ir leis mėgautis gaiviu oru lyjant lietui. Šie elementai gali tapti balkono akcentu, akį traukiančia detale, todėl galite drąsiai eksperimentuoti renkantis spalvas ar raštus.
  • Tvarkingas daiktų sandėliavimas. Jeigu esate įpratę balkone saugoti daiktus, galite juos tvarkingai sudėti į daiktadėžes, dailias lauko spintas ar minkštasuolius. Tai puikus sprendimas, jei jūsų balkonas ilgas ir siauras – viename gale pastatyta didesnė spintelė vizualiai jį sutrumpins, sukurs kambario atmosferą.
  • Jaukus apšvietimas. Tai bene dažniausiai užmirštamas balkono dizaino elementas. Jaukus apšvietimas kvies laiką balkone leisti ir tamsesniu paros metu, padės sukurti romantišką ir jaukią aplinką. Apšvietimui galite naudoti žvakes, lempučių girliandas, pastatomus LED ar su saulės baterijomis veikiančius šviestuvus. Įdomių sprendimų galite rasti sujungdami skirtingus apšvietimo stilius, kad kas kartą galėtumėte sukurti vis kitokią atmosferą. Rinkdamiesi apšvietimą, atkreipkite dėmesį į skleidžiamos spalvos intensyvumą ir spalvą. Rinkitės šilto atspalvio šviesas, kurios minkština erdvę ir nevargina akių. Vengti reikėtų „šviesos taršos“ – mirksinčių įvairiaspalvių lempučių, mėlyno ar kitokio šalto atspalvio apšvietimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų