Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 06 18

Tvarkymosi atmintinė: ką reikia valyti kasdien, o kam reikia dėmesio tik kartą per savaitę, mėnesį ar metus

Kai kurie siekdami išlaikyti idealią tvarką namuose, vos ne kasdien valo dulkes nuo visų paviršių: juk kur nešvaru, ten infekcija. Kiti gi labai ramiai vertina švarias kriaukles ir nupoliruotas rankenas: visų mikrobų nesunaikinsi, o eikvoti savo laiką tvarkymuisi visai nesinori.
Namų ruoša
Namų ruoša / Fotolia nuotr.
Temos: 1 Jaukūs namai

Tinklalapis goodhouse.ru siūlo jums optimalų tvarkymosi kalendorių – ką, kaip ir kaip dažnai reikia plauti, kad nekiltų grėsmė artimųjų sveikatai. Šis tvarkymosi kalendorius padės jums susiplanuoti, paskirstyti laiką ir neeikvoti be reikalo jėgų.

Tvarkymosi kiekvieną dieną planas

Kiekviename būste yra probleminės vietos, kur reikia tvarkyti kiekvieną dieną. Tai pareikalaus ne daugiau kaip 5 minučių, bet smarkiai sumažins visokių infekcijų plitimo riziką.

Pjaustymo lentelė

Pats praktiškiausias variantas – plastmasinė arba stiklinė pjaustymo lentelė. Plauti ją reikia kiekvieną dieną – tai turi tapti tokiu pačiu įpročiu, kaip kas rytą valytis dantis. Užtenka lentelę nuplauti kempinėle su indų plovimo skysčiu, o paskui gerai nuskalauti, galima ir verdančiu vandeniu. Jeigu turite indų plovimo mašiną, dėkite į ją pjaustymo lentelę kas kartą, kai tik ją jungiate. Be to, verta turėti atskirą pjaustymo lentelę mėsai ir duonai, daržovėms.

Naminių augintinių indeliai

Jūs tikrai nepamirštate kasdien pamaitinti savo katės ar šuns, tačiau jų maisto indelius plauti pamirštate. Net jei išoriškai indelis atrodo visai švarus, ant jo gali daugintis E.coli bakterijos ir stafilokoko lazdelės, o tai jau gali tapti ne tik jūsų augintinio, tačiau ir jūsų apsinuodijimo priežastimi. Plaukite savo augintinių lėkštes kiekvieną dieną taip, kaip plaunate savo lėkštes. Tik ne indaplovėje!

Kriauklė virtuvėje

Virtuvinė kriauklė – galima sakyti, patogeninių bakterijų „sodelis“. Žarnyno lazdelė minta maisto liekanomis, o drėgna aplinka sukuria itin palankias sąlygas daugintis bakterijoms, pelėsiui ir grybeliui. Kaip išlaikyti švarą? Pirmiausia, kruopščiai valykite kriauklę ir šalinkite maisto likučius po kiekvieno indų plovimo. Antra, kas 2–3 dienas užpilkite kriauklę verdančiu vandeniu. Labai svarbu, kad virtuvinės kriauklės tvarkymas būtų įtrauktas į jūsų kasdienio tvarkymosi kalendorių.

Virtuviniai rankšluosčiai

Visus virtuvinius rankšluostėlius skalbkite aukščiausioje temperatūroje, o išdžiūvusius išlyginkite.

Jeigu virtuvėje tuo pačiu rankšluosčiu valote rankas, indus ir darbinius paviršius, tai bakterijos (pavyzdžiui, salmonelė ir žarnyno lazdelė E.coli) gali nuo audinio patekti ant lėkščių ar išplautų vaisių ir daržovių. Be to, drėgna aplinka yra ideali mikrobams, todėl šlapi rankšluostukai tiesiog traukia prie savęs visokius mikroorganizmus. Visa tai gali tapti apsinuodijimų priežastimi. Siekiant sumažinti riziką, naudokite rankoms, indams ir darbiniams paviršiams atskirus rankšluostėlius. Indų rankšluostuką keiskite kasdien, nes būtent ant jo pirmiausia ima kauptis kenksmingos bakterijos. Visus virtuvinius rankšluostėlius skalbkite aukščiausioje temperatūroje, o išdžiūvusius išlyginkite.

TAIP PAT SKAITYKITE: Švariname namus ir daiktus: 20 triukų, kurie palengvina darbą

Tvarkymosi kartą per savaitę planas

Kada jus paskutinį kartą valėte namų telefoną arba dezinfekavote televizoriaus pultą? O daryti tą reikėtų reguliariai.

Durų rankenos

Prie durų rankenų liečiasi kiekvienas šeimos narys ir kelis kartus per dieną, taip bakterijos plinta po visą butą. Užsikrėsti infekcija visai nesudėtinga – užtenka paliesti nešvarią durų rankeną, o paskui ta pačia ranka paliesti akis ar burną. Kiekvieną savaitę plaukite rankenas muilinu vandeniu. Jeigu namuose kas nors serga, šluostykite rankenas dar dažniau, galima net naudoti dezinfekcines priemones.

Vonios čiaupai

Iš pradžių jūs prie jų liečiatės, kad atsuktumėte vandenį, o paskui užsukate jau švariomis rankomis. O čiaupas išlieka nenuvalytas? Todėl bent kartą per savaitę valykite vonios čiaupą specialiomis priemonėmis. Jeigu namuose yra sergančiųjų, valyti reikia dažniau. Ši taisyklė galioja ir vandens nuleidimo mygtukams tualete.

Fotolia nuotr./Vandens maišytuvas
Fotolia nuotr./Vandens maišytuvas

Sofa

Svarbiausia taisyklė – neleiskite namiškiams valgyti svetainėje. Kartą per savaitę siurbkite visus minkštus baldus, pasitelkite specialų siurblio antgalį. Jeigu sofa ar foteliai turi nusegamus užvalkalus, juos plaukite arba atiduokite į cheminę valyklą kartą per 2–3 mėnesius.

Patalynė

Dulkių erkutės – labiausiai paplitusi buitinės alergijos priežastis, o patalynė yra mėgstamiausia jų buvimo vieta. Jeigu alergijos sukėlėjas yra nuolat, reakcija į jį gali pasireikšti ir suaugusiam žmogui. Skalbkite patalynę kartą per savaitę aukščiausioje temperatūroje. Taip pat reikėtų elgtis ir su pledais, pagalvių užvalkalais.

Valdymo pulteliai

Tyrimų rezultatai parodė, kad pagrindinis infekcijos šaltinis viešbučių kambariuose – nuotolinio valdymo pultas. Aišku, namuose pultu naudojasi tik šeimos nariai, tačiau ant jo taip pat gali gyventi kenksmingi mikroorganizmai. Nuvalykite pultą drėgna servetėle kartą per savaitę. Jeigu šeimoje yra peršalusių, sergančių – tuomet kiekvieną dieną.

Jungikliai

Prie elektros jungiklių mes liečiamės ne rečiau nei prie durų rankenų. Kartą per savaitę valykite juos šiltu vandeniu ir kokia nors valymo priemone, daugiausiai dėmesio skirkite jungikliui prieškambaryje, nes jis liečiamas tik įėjus į namus.

Laidinis telefonas

Telefonas liečiasi su oda, o jeigu naudojatės kosmetika, jis greitai susipurvina ir bakterijos ant jo dauginasi itin sparčiai. Jeigu telefonas turi mygtukus, šis procesas dar greitesnis. Valykite telefoną drėgnomis servetėlėmis ne rečiau kaip kartą per savaitę.

Unitazas

Ant unitazo dangčio ir ypač po juo susikaupia didelis kiekis mikrobų – tai akivaizdu. Vyrai kelis kartus per dieną pakelia ir nuleidžia unitazo dangtį.

Tvarkymosi kartą per mėnesį planas

Kai kurie paviršiai užsiteršia ne taip greitai kaip kriauklė ar kilimai, tačiau vis tiek nevalia jų pamiršti. Naudokite šį kasmėnesinį buto tvarkymo grafiką.

Darbo stalas

Nuvalykite stalo paviršių nuo purvo ir dulkių. Namų darbo stalui užteks šlapios kempinėlės, darbe naudokite dezinfekcines servetėles (yra specialios, skirtos organizacinei technikai). Būtinai nuvalykite kompiuterinę pelę ir klaviatūrą. Atkreipkite dėmesį: jeigu dažnai valgote prie kompiuterio, klaviatūros tarpeliuose gali būti maisto. Tokiu atveju ją valyti reikėtų kartą per savaitę ar net dažniau.

Virtuvės įrankių stalčius

Nenuostabu, jeigu jums niekada neatėjo į galvą mintis iš viso jį plauti. Juk mes į jį dedame švarius virtuvinius įrankius. Tačiau jeigu į šį stalčių patenka drėgni įrankiai, tai susikuria ideali aplinka daugintis mikrobams, grybeliui ir pelėsiui. Jus juk nenorite, kad visa tai atsirastų ant šaukštų, kuriais valgo suaugę ir vaikai? Kartą per mėnesį išimkite visus įrankius ir kruopščiai išplaukite visus plyšelius ir tarpus.

Shutterstock nuotr./Šaldytuvas
Shutterstock nuotr./Šaldytuvas

Šaldytuvas

Jeigu šaldytuve yra atskiras skyrius gėrimams, jį reikia plauti. Ant paviršių greitai atsiranda purvo sluoksnis, įsitaiso pelėsis ar grybelis. Išstudijuokite šaldytuvo gamintojo instrukciją, kad suprastumėte, koks dezinfekavimo būdas yra tinkamiausias. Jeigu ypatingų reikalavimų nėra, sumaišykite actą su vandeniu santykiu 1:1 ir šiuo tirpalu valykite visus paviršius, kuriuos pasieksite.

TAIP PAT SKAITYKITE: 6 dalykai namuose, kuriuos reikėtų valyti ar keisti kasdien

Ant šviežių vaisių ir daržovių paviršių gali gyventi toks pats kiekis mikroorganizmų, kaip ir ant žalios mėsos. Norėdami pašalinti bakterijas, kartą per mėnesį kruopščiai išplaukite vaisių ir daržovių skyrių jūsų šaldytuve.

Tvarkymasis kartą per metus

Neslėpsime – kai kurios šeimininkės šiuos būste esančius daiktus pamato itin retai, juolab juos valo. Įtraukite juos į kasmečio tvarkymosi kalendorių.

Kilimai

Kilimai siurbiami kartą ar du per savaitę, tačiau jiems reikia ir kruopštesnio valymo. Jeigu jūsų kilimus galima plauti vandeniu ar garais, tuomet pasitelkite specialias priemones ir padarykite tai. Aišku, galima kilimus plauti rankomis, tačiau jeigu jie nemaži ar jų yra daug, verta pagalvoti apie valymo įmonės iškvietimą į namus.

Po drėgno valymo kilimus reikia gerai išdžiovinti, nes po drėgna danga iš karto ima vystytis pelėsis. Daugelis valymo įmonių džiovinimui turi specialius fenus.

Žaliuzės ir užuolaidos

Užuolaidas ir žaliuzes pakanka valyti kartą per metus, tačiau jeigu jūs gyvenate dideliame mieste, prie gatvės, tuomet valyti teks dažniau. Nepamirškite, kad dulkės gali tapti alergijos paūmėjimo priežastimi.

Užuolaidas reikia plauti specialiu režimu arba atiduokite jas į cheminę valyklą. O žaliuzės valomos siurbliu su specialiu antgaliu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai