Tačiau net 15 proc. respondentų teigė, kad nebeveikianti technika jiems atlieka kitą funkciją – kūrybiški gyventojai iš jos pasigamina interjero akcentus ar net baldus. Tokias tendencijas atskleidė Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) užsakymu atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa.
Pasak EPA vadovo Lino Ivanausko, panašu, kad gyventojai žino, kur galima saugiam sutvarkymui išmesti nebenaudojamą elektroninę techniką, visgi jie to nedaro sąmoningai, nes nori techniką naudoti ilgiau. Trumpai tariant – jeigu technika sugenda, ji Lietuvos gyventojams ne iš karto tampa nebereikalinga atlieka.
Reprezentatyvaus tyrimo duomenimis, net 24 proc. respondentų teigė ketinantys techniką susiremontuoti, 17 proc. planuoja ją atiduoti kitiems žmonėms, 9 proc. – parduoti. L. Ivanauskas atkreipia dėmesį, kad pasaulyje pradedama aktyviai skatinti atsakingą elektroninės technikos naudojimą – sugedusią raginama remontuoti, nebenaudojamą perduoti naudoti kitiems. Tokiu būdu ne tik mažinamas atliekų kiekis, bet ir saugomi ištekliai, reikalingi naujos elektronikos gamybai.
Kita tendencija, kuri pastebima tarp kūrybiškų žmonių – nebeveikiančiai elektroninei technikai suteikti naują funkciją. Taip šaldytuvai tampa knygų lentynomis ar spintomis, skalbyklių būgnai – šviestuvais, kineskopiniai monitoriai ar televizoriai – kačių guoliais ir t. t. Tyrimo metu paaiškėjo, kad net 15 proc. gyventojų, turinčių namuose nebeveikiančios elektroninės technikos, ją naudoja kitais tikslais – kaip baldus ar interjero detales.
Tokiais atvejais, kai elektroninė technika yra ardoma, reikėtų pasirūpinti, kad nebereikalingos elektronikos detalės vis tiek keliautų į specialius elektronikos atliekų konteinerius, o ne būtų išmetamos kartu su buitinėmis atliekomis. Elektroninė technika nėra pavojinga žmonėms, tačiau elektronikos atliekos, irdamos netinkamoje aplinkoje, miškuose ar buitinių atliekų sąvartynuose, gali sukelti išties rimtas pasekmes. Jų sudėtyje yra sunkiųjų metalų, tokių kaip gyvsidabris, švinas, chromas ar freono dujos ir t. t.
Nuodingos medžiagos prasiskverbia į gruntą, iš kurio per vandenį sugrįžta žmonėms, augalijai ir gyvūnams. Tinkamai laikoma, saugoma elektronika neturi žalos, bet taip pat reikėtų įsivertinti, ar tikrai tikslinga sugedusius, nebenaudojamus elektronikos prietaisus kaupti namuose.
Elektronikos atliekas iš namų surinkėjai išveža nemokamai
L.Ivanauskas taip pat atkreipia dėmesį į vyraujantį mitą. „13 proc. respondentų teigė, kad elektronikos atliekų jie neatsikrato, nes išmetimas ar išvežimas brangus. Čia norėčiau atkreipti dėmesį, kad išmetimas į elektronikos atliekų konteinerius nieko nekainuoja. Nemokamas ir EPA elektronikos atliekų surinkėjų išsikvietimas į namus“, – atkreipia dėmesį L. Ivanauskas.
Gyventojai, norintys atsikratyti stambių elektronikos atliekų, pavyzdžiui, šaldytuvų, skalbyklių, televizorių, kaitlenčių, gartraukių, dulkių siurblių ir t. t., EPA surinkėjus į namus gali išsikviesti paskambinę telefonu 8695 55111 arba užpildę formą internete. Tuo pačiu surinkėjams galima atiduoti saugiam sutvarkymui ar perdirbimui ir smulkiąsias elektronikos atliekas, pvz., nebeveikiančius buities įrenginius, plaukų džiovintuvus, barzdaskutes, elektroninius dantų šepetėlius, žaislus ir pan., galvaninius elementus, baterijas, akumuliatorius.
EPA Lietuvoje yra įrengusi daugiau kaip 4 tūkst. elektronikos atliekų surinkimo vietų. Jas galima rasti prekybos centruose, technikos parduotuvėse, Lietuvos pašto skyriuose, bibliotekose, mokyklose, darželiuose ir degalinėse. Kur arčiausiai yra elektronikos atliekų surinkimo vietos galima lengvai sužinoti ne tik EPA internetiniame puslapyje, bet ir iš „Google Play“ elektroninės parduotuvės parsisiuntus nemokamą mobiliąją programėlę „Rūšiuoklis“.
Reprezentatyvią gyventojų apklausą EPA užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“. Apklausa atlikta 2017 m. vasario 10–15 dienomis, jos metu apklausta 1000 gyventojų iš visos Lietuvos.