Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 04 24

Urtė metė meno mokyklą ir piešti išmoko savarankiškai: pieštukais kuria mėgstamų fantastinių filmų herojų portretus

Netrukus 14-ąjį gimtadienį švęsianti Urtė Šikšniūtė piešimą vadina vienu savo pomėgių. Popieriaus lapą ir pieštukus mergina sako pasiimanti tada, kai ateina įkvėpimas ir noras tai daryti. Nors kiti šį Urtės pomėgį vertina kaip talentą, ją pagiria, įvertina ir palaiko, pati mergina apie tai kalba labai santūriai ir kukliai: „Iš kitų girdžiu gerą žodį ir palaikymą, bet pati tam neteikiu daug reikšmės, esu savikritiška.“
Urtė Šikšniūtė ir jos pieštas darbas
Urtė Šikšniūtė ir jos pieštas darbas / Asmeninio archyvo nuotr.

Talentingi vaikai“ – 15min projektas apie gabius, išskirtinių talentų turinčius vaikus.

Jei auginate talentus, praneškite apie juos 15min komandai, pildykite anketą, ir mes apie jų gebėjimus ir įkvepiančias istorijas pranešime visai Lietuvai. Anketą rasite teksto gale.

Visus tekstus apie talentingus, gabius vaikus rasite ČIA.


Piešiniais išsiskyrė dar vaikystėje

Urtė su mama gyvena Tauragėje, lanko Martyno Mažvydo progimnazijos septintą klasę. Piešti mergina pradėjo dar vaikystėje, o tai, kad jos piešiniai išsiskiria iš kitų, Urtės mama Saulena Šikšniuvienė sakė pastebėjusi dar dukrai lankant darželį.

„Esu gana skrupulinga mama. Kiek galėjau, tiek dėjau pastangų, ruošiau dukrą dar iki mokyklos. Kalbant apie piešimą, vaikystėje pirkdavau spalvinimo knygas, kai Urtė spalvindavo, paaiškindavau jai, kad reikėtų stengtis neišeiti už linijos. Dar darželyje pamačiau, kad jos piešiniai – kitokie nei kitų vaikų.

Jau tada buvo matyti, kad jos gabumai neeiliniai, bet net nemaniau, kad ji pasieks tokį lygį.

Tie piešinukai būdavo be galo kruopštūs, tvarkingi, suderintos spalvos. Visa tai neatitiko jos amžiaus. Ir tuo kruopštumu ji pasižymi nuo pat mažens – išsunkia iš savęs viską.

Pati dirbu vaikų namuose, matau, kokio amžiaus vaikai kaip piešia. Darželinukai subraižo, subraižo, ir baigta. O Urtės piešiniuose viskas būdavo atskirta: ir žolytė, ir debesėliai, ir medelis, saulutė, paukšteliai, labai mėgdavo piešti žvėrelius, tos linijos būdavo tikslios ir aiškios. Jau tada buvo matyti, kad jos gabumai neeiliniai, bet net nemaniau, kad ji pasieks tokį lygį“, – dukros talentu džiaugėsi mama.

S.Šikšniuvienės teigimu, dukra piešti išmoko savarankiškai: „Mokykloje turi tik papildomą dailės pamoką, o šiaip visko mokosi pati. Anksčiau „TikTok'e“ susirasdavo menininkų, jiems parašydavo, paklausdavo, kas jai būdavo aktualu.

Apie pusmetį yra lankiusi Tauragės pilyje įsikūrusią meno mokyklą, bet paskui ten vaikščioti nustojo. Jai nepatiko, kad mokytoja visas klaidas piešiniuose taisydavo pati, o ne leisdavo tai padaryti Urtei.“

Asmeninio archyvo nuotr./Urtė Šikšniūtė
Asmeninio archyvo nuotr./Urtė Šikšniūtė

Paklausta, kaip mano, iš kur dukros talentas, pašnekovė sakė, kad giminėje yra dailininkių: „Gal koks genas ir nutekėjo.“ O ir jai pačiai artimi rankdarbiai, floristika: „Bet su piešimu neturiu nieko bendra.“

Aplinkiniai apie gabumus piešti sužino atsitiktinai

Kalbėdama apie dukrą, S.Šikšniuvienė teigė, kad Urtė yra labai gabi: „Ji nuo pirmos klasės mokosi dešimtukais, yra labai gabus vaikas, pasižymi loginiu mąstymu, yra labai apsiskaičiusi – skaito mokslinės fantastikos knygas, skirtas suaugusiesiems. Prie jos nereikia sėdėti ar jos raginti, kad paruoštų pamokas, – mokosi savarankiškai.

Tiesa, ji labai uždaro būdo, kukli ir labai savikritiška. Dažnai man sako, kad nėra ko ją girti, nes čia tik paprasti piešiniai. O man, kaip mamai, tai čia kosmosas (juokiasi), laikau tai talentu, nežinau, ką pasakytų profesionalūs dailininkai. Ir man tikrai skauda širdį, kad visi tie darbai nugula į aplanką, į stalčių.“

Urtės talentu, mamos teigimu, žavisi ir aplinkiniai, mergina sulaukia gražių įvertinimų ir iš mokytojų: „Bet ir jie apie jos gabumus sužinojo tik atsitiktinai užmatę piešinius. Ji ne iš tų, kuri eitų ir visiems rodytų. Visada sako, kad piešia sau ir dėl savęs.

Ir labai nustebome, kai dėl šio projekto parašėte Urtei, svarstėme, iš kur gavote jos kontaktus. Greičiausiai tą anketą ir bus atsiuntę kažkas iš mokyklos.“

Asmeninio archyvo nuotr./Urtės Šikšniūtės pieštas darbas: filmo „Džonas Vikas“ pagrindinis herojus Džonas Vikas
Asmeninio archyvo nuotr./Urtės Šikšniūtės pieštas darbas: filmo „Džonas Vikas“ pagrindinis herojus Džonas Vikas

Urtės piešiniuose – fantastinių filmų herojai

Paprašyta papasakoti apie savo darbus, Urtė sakė, kad dažniausiai piešia spalvotais ir paprastais pieštukais, nes ši piešimo priemonė jai – arčiausiai širdies: „Pradėjau piešti pieštukais, per tiek metų jau įsisavino tas procesas, todėl dažniausiai juos ir naudoju.“

Merginos piešinių standartiniais tikrai nepavadinsi. Urtė dažnai piešia iš internete rastų nuotraukų, tačiau ne jas kopijuoja, o stengiasi tikslingai perteikti matomą vaizdą.

Paklausta, kas dažniausiai nugula jos darbuose, Urtė sakė, kad labiausiai jai patinka piešti žmones: „Ar aktorius, ar dainininkus, ar ką kita.“

Asmeninio archyvo nuotr./Urtės Šikšniūtės pieštas darbas: dainininkė Billie Eilish
Asmeninio archyvo nuotr./Urtės Šikšniūtės pieštas darbas: dainininkė Billie Eilish

Be žinomų asmenų portretų, 13-metės piešiniuose atsiduria ir jos mėgstamų fantastinių filmų herojai.

Asmeninio archyvo nuotr./Urtės Šikšniūtės pieštas darbas: filmo „Žūtbūtinis mūšis“ herojus Skorpionas
Asmeninio archyvo nuotr./Urtės Šikšniūtės pieštas darbas: filmo „Žūtbūtinis mūšis“ herojus Skorpionas

Pasiteiravus, kiek laiko skiria piešimui, pašnekovė sakė, kad įvairiai, bet piešti sėda tik tada, kai ateina įkvėpimas ir noras tai daryti. Konkrečių įkvėpimo šaltinių ji neišskyrė, bet užsiminė, kad jais tampa ir matyti filmai.

Vienam ar kitam tokiam darbui nupiešti, bendrai sudėjus, Urtės teigimu, prireikia keliolikos valandų. Žemiau esančioje nuotraukų galerijoje matomi merginos darbai piešti naudojant spalvotus ir nespalvotus pieštukus bei žymeklius.

Per karantiną surengė pirmąją individualią parodą

Nors Urtė nelinkusi tuo girtis ir net pripažįsta, kad sunkiai dalijasi savo pieštais darbais, kol kas jų niekam ir nedovanoja, vis dėlto gavusi pasiūlymą iš Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos darbuotojos surengti individualią virtualią parodą jo neatsisakė ir pristatė dvylika savo pieštų darbų:

„Dažniausiai visi piešiniai lieka namuose. Nesu mėgėja jais dalintis. Bet tąkart sutikau. Paroda buvo virtuali, vyko praėjusių metų pavasarį, per karantiną, buvo surengta viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus feisbuko puslapyje.“

Asmeninio archyvo nuotr./Urtės Šikšniūtės anksčiau pieštas darbas: filmo „Keršytojai. Begalybės karas“ personažas Toras
Asmeninio archyvo nuotr./Urtės Šikšniūtės anksčiau pieštas darbas: filmo „Keršytojai. Begalybės karas“ personažas Toras

Urtė sakė, kad ateitį taip pat norėtų sieti su menine pakraipa, tik dar nėra nusprendusi, kuriuo keliu pasukti.

„Galvoju apie architektūros arba dizaino studijas, bet, ką rinksiuosi, dar tiksliai nežinau“, – apie ateities planus užsiminė pašnekovė.

15min ieško vaikų, kurie pasižymi išskirtiniais gabumais. Jeigu jūsų vaikas piešia, skaičiuoja, moka kelias kalbas, rašo, kuria, užsiima išskirtine veikla, turi įdomių pomėgių, kurie stebina tiek jus, tiek aplinkinius, kviečiame pasidalinti jo talentais ir pasiekimais bei papasakoti savo NUOSTABAUS VAIKO istoriją. Taip pat galite siūlyti giminaičių, kaimynų vaiką, tačiau nurodykite kontaktą, kuriuo galėtume susisiekti su šeima. Rašykite mums užpildydami šią formą. Projekto idėją palaiko - „Anvol“
Ačiū, kad dalyvaujate!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai