Pabėgioti kieme nepakanka
Daiva Kaminskienė pabrėžia, kad per vasarą vaikas gerokai ūgteli ir jeigu jis nesportuoja, gali kisti laikysena, mažėti raumenų tonusas, vystytis plokščiapėdystė: „Kai baigiasi mokslo metais lankytos treniruotės, sumažėja vaikų fizinis aktyvumas. Tai nereiškia, kad jie nustoja judėti, tačiau nyksta netreniruojamos tam tikros raumenų grupės. Gerai, jeigu vaikai vasarą praleidžia kaime, padeda atlikti lengvesnius ūkio, sodo darbus, daug laiko praleidžia gryname ore. Didmiesčių gyventojų atžalos dažniausiai turi du pasirinkimus – vasaros stovyklos arba auklė, televizorius, kompiuteris. Puiku, jeigu po darbo dienos tėvai organizuoja pramogas lauke – važinėja riedučiais, dviračiais, kitus judrius žaidimus, bet Lietuvoje dalį pasirinkimų lemia ir orų prognozės.“
Pasak instruktorės, jei vaikas bėgioja, žaidžia kieme kelias valandas per dieną, tokio fizinio aktyvumo nepakanka. Nuo penkerių metų amžiaus vaikai turi sportuoti kasdien mažiausiai keturias valandas, kad palaikytų tokią pačią fizinę būklę kaip ir per mokslo metus. Svarbu ir tai, kad vaikui nepakanka vien tik žaisti laike, reikia sportinių užsiėmimų, kurie stiprina įvairias raumenų grupes.
D. Kaminskienė perspėja tėvus, kurie be priežiūros palieka vaikus lauke – jei neatsargiai elgiasi, padidėja traumų tikimybė. Nors vaikų kaulai greitai sugyja, tačiau potrauminiu laikotarpiu nuo netinkamo svorio ir pusiausvyros paskirstymo gali iškrypti stuburas. Kad išvengti tokių traumų ir pasekmių, būtina nuolat stiprinti organizmą visus metus. „Sporto stovyklų nauda yra akivaizdi. Fizinis krūvis yra dozuojamas ir pritaikomas pagal vaiko amžių bei fizines galimybes. Vaikai sportuoja prižiūrimi profesionalių trenerių ir instruktorių. Stovyklautojams suteikiamos ne tik praktinės, bet ir teorinės žinios apie kiekvienos sporto šakos ypatumus“, – teigia vaikų trenerė.
Plaukti išmoksta per savaitę
Vaikų sporto klube „Čempionai“ stovykla organizuojama jau 14 metų, o plaukimo treniruotės pradėtos rengti prieš 6-erius metus. Stovyklos tikslas išmokyti vaikus plaukti, todėl priimami jaunesni vaikai nuo 6 iki 10 metų, kurie dažniausiai dar neturi plaukimo įgūdžių. „Svarbu tai, kad mūsų veiklos yra skirtingos ir nenuobodžios, ne tik baseine, vyksta užsiėmimai ir sporto salėje, ir lauke“, – sako jau daugiau kaip šešerius metus vaikus treniruojanti D. Kaminskienė.
Kiekvieną dieną rengiamos dvi plaukimo treniruotės po valandą laiko. Vieniems tai būna pirmosios treniruotės vandenyje, kiti jau moka plaukti, todėl lavina įvairius plaukimo stilius. „Didžioji dalis vaikų iš viso nemoka plaukti, profesionalūs treneriai su jais dirba pagal specialią metodiką ir per savaitę laiko pavyksta pasiekti gerų rezultatų. Jei kai kuriems vis dar nesiseka plaukti, vis tiek pokyčiai akivaizdūs: sugeba atsipalaiduoti, pajusti maudymosi malonumą, išmoksta kvėpuoti, nardyti, laikytis ant vandens ir saugiai elgtis“,– sako sporto instruktorė.
Saugaus sporto taisyklės pateikiamos žaidimo forma, per įvairias asociacijas, todėl vaikai šias pamokas išmoksta visam gyvenimui. „Saugos instrukcijos apima ne tik plaukimą, bet ir kitas sportines veiklas, pavyzdžiui, kaip taisyklingai nušokti nuo suoliuko. Atrodo, paprastas dalykas, bet mes paaiškiname, kodėl šokant reikia pritūpti, rankomis paliesti žemę – nes taip apsaugomi sąnariukai“, – pasakoja D. Kaminskienė.
Nėra kada nuobodžiauti
Kiekvieną dieną vaikai du kartus treniruojasi ir sporto salėje. Tai kinezeterapijos mankšta, per kurią daromi įvairūs pėdų raumenis lavinantys pratimai. Taip pat vyksta treniruotės su jogos kamuoliais, šokdynėmis, lankais, lazdomis ir kitu inventoriumi. Sporto klubas turi didelę bazę priemonių, kurios sportą paverčia įdomia, nenuobodžia pramoga. Šiems užsiėmimams gerą nuotaiką kelia ir aktyvi, linksma muzika. Vaikai mėgsta žaisti kvadratą, mini futbolą, o paskutinę stovyklos dieną smagiai juda per gatvės šokių užsiėmimus ir diskoteką.
„Prisiminėme ir tėvų ar senelių vaikystės šokliuosius kiemo žaidimus – laikroduką, varlytę, su virvute, guma“, – šypsosi D. Kaminskienė.
Sporto stovykloje patyrusi trenerė veda savigynos ir kovos menų užsiėmimus, supažindina su šio sporto technika ir filosofija: svarbu ne tik fiziškai sutvirtėti, bet ir išmokti valdyti emocijas, įgyti pasitikėjimo savimi bei savitvardos, nenaudoti savo jėgos kaip agresijos.
Tris kartus per dieną vaikams pateikiama šiltas, sveikas, subalansuotas maistas, tik penktadienį palepinami desertu. Po pietų pertraukos visi eina pasivaikščioti į lauką, kur laukia ramesni stalo žaidimai, nes pavalgius negalima aktyviai sportuoti. Jeigu blogesnis oras, vaikai pertrauką po pietų praleidžia lauko terasoje. O jei lyja lietus, patalpoje žiūri filmus ar užsiima rankdarbiais – karpo iš popieriaus, lipdo iš plastilino, piešia.
Ašaros pirmadieniais ir penktadieniais
Paskutinę sporto stovyklos dieną penktadienį vyksta interaktyvios pramogos, smagios maudynės baseine, tėvams rengiami pasirodymai, o vaikams įteikiami diplomai ir firminiai suvenyrai.
„Dažnai nutinka, kad pirmadienį į stovyklą atvestas vaikas verkia, jog nenori lipti į baseiną, o penktadieniais iš džiaugsmo verkia tėvai, kad vaikas jau išmoko plaukti. Tėvai iš karto pamato rezultatą, nereikia laukti, kol nuvažiuos prie ežero“, – džiaugiasi sporto instruktorė.
Stovykloje linksma ir smagu, todėl apie trečdalis vaikų sugrįžta kitais metais, nors jau ir moka plaukti. Vaikai sako, kad jiems patinka sugrįžti dėl draugiškų trenerių, kasmet atnaujinamų sporto užsiėmimų ir geros atmosferos. „Vaikai atsiveda draugus, jaunesnius brolius ar seses“, – teigia trenerė. Vienoje pamainoje yra 28 vaikai, su jais dirba ir nuolat visur lydi 3 trenerės. Papildomai dar dirba 2–3 trenerės.
Vandenyje būk saugus
Vaikai treniruojasi 25 metrų ilgio baseine, vienoje pusėje vandens tik iki kelių – ten mokosi pradedantieji. Iš pradžių nenaudojamos jokios papildomos priemonės. Tik vėliau vaikai naudojasi plaukimo lentelėmis, kad galėtų taisyklingai išsitiesti, pajusti plaukimo malonumą, atsipalaiduoti, įsitikinti, kad laikosi ant vandens. „Manau, ydinga praktika „įmesti“ nemokant plaukti vaiką ten, kur jis kojomis nesiekia dugno“, – pabrėžia D. Kaminskienė.
Vaikai nemoka plaukti dėl kelių priežasčių. „Vieni tiesiog nemėgsta vandens. Kita grupė vaikų, tegul neįsižeidžia tėvai, kažkada nebuvo neapsaugoti ir mokindamiesi plaukti gavo gurkšnį vandens – taip atsirado baimė. Dar viena grupė vaikų, kuriuos tėvai labai prižiūri, saugo – jie plaukia galvą iškėlę, visko mokosi nedrąsiai, iš lėto. Savisauga nėra blogai, bet juos sunku įtikinti, kad gali pasitikėti treneriu ir yra saugu atlikti pratimus. Visi kiti mėgaujasi, labai greitai įsisavina plaukimo techniką“, – pasakoja trenerė.
Su vaikais dirbantys profesionalai mokina vaikus saugiai maudytis ežere ar kitam vandens telkinyje. Net ir geriausi plaukikai pirmiausia įsitikina, koks yra dugnas, niekada įkaitę saulėje nešoka tiesiai nuo liepto, ar nepasimankštinę nepuola plaukti. Vaikai įsidėmi saugos instruktažą ir savo žiniomis dalinasi su draugais.
Randa raktą į vaiko širdį
Pasak D. Kaminskienės, į sporto stovyklą ateina įvairūs vaikai. Sveiki, turintys alergijų, lengvų raidos ar intelekto, autizmo spektro sutrikimų, kalbantys užsienio kalba. „Visi čia jaučiasi kaip viena šeima. Tiems, kam reikia daugiau dėmesio, artimesnio kontakto, mes labiau globojame, padedame. Stovykla – savarankiškumo mokykla, ir vaikai didžiuojasi savimi galėdami viską atlikti patys“, – sako trenerė.
D. Kaminskienė mokosi bendrauti, treniruoti vaikus su specialiais poreikiais, nes per savo darbo praktiką pastebi, kad tokių vaikų vis daugiau. „Kartais tėvai baiminasi, kaip vaikučiui seksis, o po savaitės apgailestauja, kad stovykla jau baigėsi. Vadinasi, mokėjome rasti raktą į vaiko širdį“, – džiaugiasi trenerė.
Didžioji dalis vaikų į sporto stovyklą „Čempionai“ atvyksta iš Vilniaus, bet buvo ir iš Amerikos, Prancūzijos, Ukrainos, Lenkijos, taip pat iš tarptautinės mokyklos Lietuvoje, kur mokosi įvairių užsienio šalių vaikai. Užsiėmimai vedami lietuvių, rusų, anglų kalbomis.
Šią vasarą „Forum sporto klubo“ vaikų klubas „Čempionai“ organizuos 10 plaukimo stovyklos pamainų, nuo birželio 3 iki rugpjūčio 9 d. Viena pamaina trunka 5 darbo dienas, nuo pirmadienio 8 val. ryto iki penktadienio 17.30 val. vakare.