Tarp jų – ir šiemet pirmą kartą nepaprastais žiedais pradžiuginusi šiurkščioji hortenzija (Hydrangea aspera D. Don.) 'Macrophylla'.
VDU Botanikos sode Kaune hortenzijų kolekcija pradėta kurti nuo 2014 m., kasmet ją papildant naujais augalais. Kartu su alūnėmis ekspozicijoje susodintų hortenzijų sodinukai įsigyti iš įvairių Lietuvos medelynų ir arboretumų, Lenkijos Kornik arboretumo, Latvijos Salaspilio botanikos sodo. Tai viena didžiausių hortenzijų kolekcijų ne tik Lietuvoje, bet ir tarp Baltijos šalių botanikos sodų.
Hortenzijos priklauso hortenzijinių (Hydrangeaceae Dumort.) šeimai ir hortenzijų (Hydrangea L.) genčiai. Natūraliai paplitusios Rytų Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Gali augti krūmu, liana ar medeliu.
„Mūsų kolekcijoje auga šluotelinės, šviesiosios, laipiojančios, didžialapės, šiurkščiosios, aukštosios, ąžuolalapės hortenzijos bei didžialapės hortenzijos dantytasis porūšis. Šiuo metu gausiai žydi šluotelinės, šviesiosios, šiurkščiosios hortenzijos“, – pasakoja kolekciją prižiūrinti vyresn. dendrologė Loreta Buknienė.
Pasak jo, pačios atspariausios žiemos šalčiams yra šviesiosios ir šluotelinės hortenzijos. Laipiojančios, didžialapės ir ąžuolalapės – jautresnės lietuviškoms žiemoms, todėl specialistė pataria jas žiemai pridengti.
Visos hortenzijos mėgsta rūgštesnę dirvą, tačiau įdomu tai, kad didžialapių hortenzijų žiedų spalva priklauso nuo dirvos rūgštingumo: rūgščioje žemėje žydi žydrai, o neutralioje – rožine spalva. Todėl keičiant dirvos rūgštingumą, galima keisti ir žiedų spalvą.
Dar kitos šluotelinės hortenzijos žydėjimo metu keičia savo žiedų spalvą nepriklausomai nuo dirvos rūgštingumo: tokios chameleonės, pavyzdžiui, yra šluotelinių hortenzijų veislės 'Bobo' ir 'Limelight', kurių žiedai pradžioje būna balti, o vėliau nusidažo rausva spalva.
Pradžiugino ypatingos hortenzijos žydėjimas
Šiais metais sodo darbuotojus ir lankytojus pradžiugino pirmą kartą pražydusi šiurkščioji hortenzija (Hydrangea aspera D. Don.) 'Macrophylla', įsigyta 2014 m. – šis augalas už grožį 1993 m. buvo apdovanotas prestižiniu Jungtinės Karalystės Karališkosios sodininkystės draugijos prizu.
Jos žiedynai sudaryti iš mažyčių šviesiai violetinės spalvos žiedelių viduje ir didesnių, sterilių baltos spalvos žiedų išorėje. Spalvotų žiedelių kvapas ir nektaras pritraukia daug vabzdžių – todėl praktiškai visose nuotraukose puikuojasi drugiai, kurių Botanikos sode šiemet netrūksta. Žali, sultingi šios hortenzijos lapai padengti šiurkščiais plaukeliais, nuo kurių ir kilo rūšies pavadinimas.
„Šis augalas mėgsta augti pusiau šešėlyje, nes lapai jautrūs tiesioginiams saulės spinduliams. Dirvožemis turi būti rūgštus arba neutralus, bet ne kalkingas. Tinka humusas. Kaip ir visos hortenzijos, mėgsta drėgmę, todėl karštomis ir sausomis vasaromis būtina laistyti. Netręškite po liepos mėnesio, kad ūgliai sutvirtėtų iki žiemos,“ – norintiems tokią hortenziją auginti savo sodyboje pataria L.Buknienė.