Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 09 27

Vietoje bulvių lauko sodyboje – įspūdingas Giedrės rožynas

Sunku ir įsivaizduoti, kad rožynas su vingiuojančiais takeliais, apvaliais buksmedžiais ir vijokliais apsivijusia arka anksčiau tebuvo bulvių laukas.
Rožyne puikuojasi ir paukščių girdykla
Rožyne puikuojasi ir paukščių girdykla / Linos Liubertaitės nuotr.

Tai kruopščiai apgalvotas ir su meile sukurtas romantiško stiliaus sodelis, rožynas, kuriame įvairių veislių rožės papildytos daugiamečiais augalais, prieskoninėmis žolelėmis ir klasikinio stiliaus dekoru. Paklausėme Giedrės, kaip ji kūrė šį sodelį.

VIDEO: Rožynas vietoj bulvių lauko - Giedrė tai padarė!

Rožynas vietoj bulvių lauko: pradžių pradžia

Tai asmeninis želdynų dizainerės Giedrės Adomaitytės, kursų „Augalų komponavimo dirbtuvės“ lektorės, sklypas. Rožių sodeliui Giedrė pasirinko tokią sklypo dalį, kuri matosi pro virtuvės langą. Būtent ši vieta tapo atspirties tašku, nuo kurio ji pradėjo tapyti gyvąjį paveikslą.

Linos Liubertaitės nuotr./Augalų įvairovės Giedrės rožyne
Linos Liubertaitės nuotr./Augalų įvairovės Giedrės rožyne

Rožynas buvo įkurtas daugmaž 4 arų plote. Giedrė ranka nubraižė projektą, kuriame numatė augalų zonas ir vejos takų linijas. Nors plotas gana nedidelis, vingiuotais takais galima pasivaikščioti, o bevaikštant atrasti pasislėpusias įdomybes, kurių nematyti iš pirmo žvilgsnio:

  • tai suolelis, paslėptas gaiviame guobos šešėlyje,
  • rožėmis apsivijusi arka,
  • pavasarį žiedais apsipilančios magnolijos,
  • apvalus pastelinių rožių gėlynas su romantiška paukščių girdykla.

Sugalvojusi pagrindinius traukos taškus, Giedrė visas linijas, nubraižytas projekte, perkėlė į tuos 4 arus, pažymėdama augalų ir vejos zonas.

Rožynas kuriamas neskubant

Sodelis buvo kuriamas ne vienu ypu, o palaipsniui: neskubant, pasimėgaujant, stebint, keičiant ir mokantis:

  • Pirmąjį rudenį augalų zonose buvo pasodintos kelios rožės ir struktūriniai medžiai, t.y. kalninė guoba (Ulmus glabra), japoninė magnolija (Magnolia kobus) ir beržai;
  • Pavasarį takuose buvo pasėta veja ir taip buvo pabaigta formuoti sodelio struktūra;
  • Vėliau visas augalų zonas Giedrė pildė augalais – šitas koregavimo ir pildymo procesas yra nuolatinis ir tęsiasi iki šiol.

Kvepiantis poilsio kampelis po guoba

Peržengę mažytį tiltelį sodelyje, kairėje matome kalninę guobą ‚Camperdownii‘, kuri čia auga jau 7 metus. Guoba meta tamsų šešėlį, kuris labai praverčia karštomis vasaros dienomis.

Už guobos – ypatinga vieta: ten pastatytas suoliukas, ant kurio sėdint atsiveria nuostabus vaizdas į rožyną. Linguoja rožės žaliame fone ir net vejos iš ten nematyti! Giedrė šiai ypatingai vietai parinko skaniai kvepiančias senovines ir angliškas rožes.

Linos Liubertaitės nuotr./Nuostabus-Giedres-rozynas
Linos Liubertaitės nuotr./Nuostabus-Giedres-rozynas

Tiesa, jos auga ne vienos, o kartu su vaistiniais augalais: levandomis, vaistiniais šalavijais, katžolėmis, raudonėliais. Jie taip pat skleidžia aromatą, todėl prisėsti ant suolelio guobos pašonėje – vienas malonumas.

Šioje sodelio vietoje dėmesį patraukia ne tik augalai, bet ir sodo dekoracijos. Metaliniai paukštukai gėlyne įsmeigti ne šiaip sau – jie apsaugo katžolę nuo katinų. Jie mėgdavo pasivartyti ant gležno katžolės kerelio, tad Giedrė nusprendė įsmeigti dekoraciją ir tokiu būdu apsaugoti augalą, kol sutvirtės.

Rožės derinamos su daugiamečiais augalais

Vieni rožių mylėtojai augina jas vienas ir palieka nemažai vietos aplinkui, o kiti rožes derina su daugiamečiais žoliniais augalais. Šio požiūrio laikosi ir Giedrė – sodelyje rožės auga drauge su ežiuolėmis, katžolėmis, kalimeriais, dekoratyviniais česnakais ir kitais. Kitu metų laiku net nepasakytum, kad tai rožynas!

Giedrė sako, kad rožes derinti su daugiamečiais augalais verta dėl kelių priežasčių:

  1. Rožės dekoratyvios būna ribotą laiką, ypač kai kurios veislės. Todėl prisodinus tokių augalų, kurie žydi anksčiau, ir tokių, kurie išlaiko dekoratyvumą po rožių žydėjimo, gražiu vaizdu mėgaujamasi ilgiau. Ypač tai aktualu istorinėms rožėms – apie jų savitumus galite paskaityti čia, kur kalbinau VDU botanikos sodo darbuotoją. Giedrės rožyne yra pasodinta ir svogūninių augalų, taigi žydėjimas čia prasideda nuo ankstyvo pavasario;
  2. Apatinė rožių krūmo dalis dažnai būna be lapų, atrodo nedekoratyviai, ypač kai rožių žydėjimas eina į pabaigą. Todėl labai gerai, kai rožyne auga foniniai augalai, kurie reikalingiausiu metu užmaskuoja rožių apačias;
  3. Mokslinė literatūra ir asmeninė Giedrės patirtis sako, kad kai tarpus tarp rožių užpildo daugiamečiai augalai, jas mažiau puola kenkėjai ir ne taip stipriai vargina ligos. Žinoma, šiek tiek jų pasitaiko, bet iki šiol nebuvo pasiekta kritinė riba, kad reikėtų naudoti insekticidus ar kitus specialius cheminius preparatus. O tai tikrai yra privalumas!
Linos Liubertaitės nuotr./Rožės derinamos su kitais daugiamečiais augalais
Linos Liubertaitės nuotr./Rožės derinamos su kitais daugiamečiais augalais

Sodelio akcentas – šviesus rožynas

Keliaukime takeliu toliau. Sodelio centre – apvalus klasikinis rožynas, kurio stilistiką sustiprina statulėlė centre, paukščių girdykla ir šviesių pastelinių spalvų rožių žiedai.

Paukščių girdykla – tai ne tik skambi frazė. Ar galite patikėti: Giedrė joje vandenį keičia kasdien, nes laukiniams paukščiams nepatiktų prarūgęs vanduo! Sunku atsistebėti Giedrės meile gamtai – kiek supratimo, žinių ir aistros reikia, kad galėtum sukurti tokią oazę ne tik sau, bet ir atklystantiems paukščiams…

Žavingiausia tai, kad sodelyje puikiai sutaria ir funkcija, ir estetika. Štai rožyną su paukščių girdykla juosia buksmedžiai (lot. Buxus). Jie atlieka rožyno apvado funkciją, o tarpuose auganti ažūriška kalninė viksva (lot. Carex montana) suteikia šiuolaikiškumo ir dinamikos.

Paukščių girdyklą supa dviejų rūšių rožės: baltos rožės ‚Iceberg‘ (Kordes, Vokietija) ir pastelinės spalvos rožės, kurios taip ir vadinasi – ‚Pastella‘ (Tantau, Vokietija). Tarpus tarp rožių užpildo melsvais žiedynais pasidabinusios katžolės (Nepeta).

Vertinant spalvų paletę, šis gėlynas yra balčiausias iš visų sodelio kampelių.

Linos Liubertaitės nuotr./Rožyne puikuojasi ir paukščių girdykla
Linos Liubertaitės nuotr./Rožyne puikuojasi ir paukščių girdykla

Medžiai romantiškajame sodelyje

Kad priežiūra būtų paprastesnė ir kad linijos būtų grynesnės, medžiai ir krūmai sodelyje auga kartu su gėlėmis, o vejos takas paliktas tuščias. Šis principas dar retai taikomas mūsų sklypuose, dažniau matome vejoje susodintus medžius, kuriuos reikia apeiti aplinkui kaskart šienaujant. Kai veja tuščia, tada šienavimas daug greitesnis.

Kartu su daugiametėmis gėlėmis sodelyje auga beržai, tarp gėlių įsimaišęs vienas kitas kadagys, sedulos krūmas. Giedrė taip padarė visiškai tikslingai, nes:

  1. Atskyrus veją nuo augalų, daug lengviau prižiūrėti veją;
  2. Švari veja atrodo estetiškai;
  3. Veja atlieka tako funkciją. Tačiau ir čia yra kelios išimtys – tai pavasarį įspūdingai žydinčios japoninės magnolijos. Jos atsirado vejoje kaip pavasarinis akcentinis augalas.
Linos Liubertaitės nuotr./Veja atlieka tako funkciją
Linos Liubertaitės nuotr./Veja atlieka tako funkciją

4 arų rožynas: romantika ir vargas

Keliaudami toliau, pamatysime raudonomis rožėmis ir raganėmis apsivijusią arką – tikrą angliško sodo stiliaus atributą. Video reportaže galite ją atidžiau apžiūrėti.

Ši arka – tai vartai iš rožyno į prieskonių sodą ir uogyną. Prieskonių sode auga raudonėliai, mėtos, melisos, o uogų zonoje – šilauogės, serbentai, cidonijos, trešnės.

Sodelis atrodo kaip iš pasakos: tai duoklė ir grožiui, ir kvapams, ir skoniui, ir net laukiniams paukščiams. Giedrė paklausta, ar ji jaučiasi išpildžiusi savo svajonę, sutiko, kad sodas yra kaip terapija, poilsis ir kūrybos laukas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų