2015 07 01

Kaip neišlaidauti geriamajam vandeniui? Sprendimas, kuris sutaupys daug pinigų

Mitybos ekspertai pataria visada po ranka turėti geriamojo vandens. Panašu, kad Lietuvos gyventojai į šią rekomendaciją žiūri vis rimčiau – tai įrodo kasmet augantys geriamojo vandens plastikiniuose buteliuose pardavimai.
Vasara
Aplinkosauginkai jau seniai kalba apie vienkartinių plastikinių buteliukų žalą gamtai. / 123rf.com nuotr.

Aplinkosauginkai jau seniai kalba apie vienkartinių plastikinių buteliukų žalą gamtai, tačiau ne paskutinėje vietoje ir finansinė reikalo pusė – vanduo iš čiaupo yra ne tik visiškai saugus ir sveikas, bet ir šimtus kartus pigesnis už vandenį buteliuose.

Verta paskaičiuoti: jei vidutiniškai per dieną išleidžiate bent 0,50 Eur pirktiniam vandeniui, aukštos kokybės gertuvė atsipirks mažiau nei per dvi savaites.

Vienkartinė tara gertuvės nepakeis

Tinkamai prižiūrima daugkartinė gertuvė gali tarnauti ne vienerius metus, tačiau pasitaiko, kad ir vienkartinis vandens buteliukas yra naudojamas daugiau nei kartą. Taip esą bandoma sutaupyti ir mažiau teršiama aplinka. Panaudoti plastikiniai vandens buteliukai vėliau pakartotinai pripildomi čiaupo vandens ar kitų skysčių, pavyzdžiui, vaikams į juos pripilama vaisvandenių, sulčių ir pan.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Daugkartinės gertuvės
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Daugkartinės gertuvės

Svarbu atkreipti dėmesį, jog vienkartinis buteliukas, kaip kad išduoda ir jo pavadinimas, sukurtas pagal paskirtį – vienkartiniam naudojimui. Šių buteliukų gamyboje naudojamas itin lengvas, plonas, mechaniniams pažeidimams neatsparus plastikas.

Tokį butelį patogu nešioti, tačiau itin sunku gerai išplauti, nes siauras butelio kakliukas neleidžia tinkamai prieiti prie buteliuko sienelių. Be to, pakaitintas plastikas gali išskirti žmogaus organizmui žalingų medžiagų, taigi daugkartinis skalavimas karštu vandeniu taip pat nėra sektina praktika.

Vienkartinis buteliukas, kaip kad išduoda ir jo pavadinimas, sukurtas pagal paskirtį – vienkartiniam naudojimui. Šių buteliukų gamyboje naudojamas itin lengvas, plonas, mechaniniams pažeidimams neatsparus plastikas.

Be to, vertėtų nepamiršti, kad Lietuvoje centralizuotai tiekiamas požeminis vanduo yra labai aukštos kokybės, natūraliai apsaugotas nuo taršos šaltinių. Palyginimui, užsienyje didžioji dauguma didmiesčių gyventojų geria išvalytą ežerų ir upių vandenį.

Kaip išsirinkti tinkamą gertuvę?

Dalis vartotojų vengia daugkartinių gertuvių: baiminamasi, kad dėl sąlyčio su burnos gleivine kambario temperatūroje laikomas vanduo gali tapti puikia terpe patogeninėms bakterijoms bei pelėsiui. Specialistai ramina, kad tinkamai prižiūrima ir pagal paskirtį vartojama gertuvė yra visiškai saugus pasirinkimas.

Renkantis gertuvę pirmiausia reikėtų atsižvelgti į jos formą: kuo lengviau išvalyti, tuo geriau. Rinkoje galima rasti net išardomų gertuvių, kurių viršutinė dalis su kakleliu patogiai nusisuka. Patariama vengti gertuvių, turinčių didelį nelygaus paviršiaus plotą, itin siaurą kakliuką. Ne pats geriausias pasirinkimas yra gertuvės su tradiciniais užsukamais dangteliais – tokio butelio kaklelis turi labai daug briaunų, kuriose gali pradėti kauptis įvairūs mikroorganizmai.

Antras kriterijus yra medžiaga, iš kurios gaminama gertuvė. Tarp populiariausių pasirinkimų yra plastikas, aliuminis ir nerūdijantis plienas.

Vaikams ir sportininkams dėl lengvumo ir atsparumo smūgiams patogiausios plastikinės gertuvės. Tačiau renkantis plastikinę gertuvę rekomenduojama išsiaiškinti, ar plastiko sudėtyje nėra PBA, ar daiktas atsparus karščiui, ar tinkamas plauti indaplovėje ir pan. Taip pat verta žinoti, kad iš polikarbonato pagamintų gertuvių paviršius yra labiau linkęs kaupti bakterijas.

Aliuminio gertuvės atrodo stilingai bei padeda išlaikyti žemą vandens temperatūrą, tačiau kai kurių firmų aliuminio produkcija gali turėti kitų toksiškų metalo priemaišų. Be to, tokios gertuvės neatsparios stipriems smūgiams – lengvai susilanksto. Taip pat dalies aliuminio gertuvių vidus būna išklotas plastiku, turinčiu PBA.

Patariama vengti gertuvių, turinčių didelį nelygaus paviršiaus plotą, itin siaurą kakliuką.

Nerūdijantis plienas yra bene saugiausia ir populiariausia medžiaga, turinti natūralių antibakterinių savybių. Plieninės gertuvės yra ganėtinai sunkios, tačiau jos pasižymi ilgaamžiškumu. Tokią gertuvę pripildžius šaltu vandeniu iš čiaupo, vanduo net vasaros metu ilga laiką išliks vėsus.

Nors stiklas ir laikoma saugiausia medžiaga laikyti vandeniui, tokios gertuvės yra sunkios ir dužios, todėl ne itin populiarios tarp vertinančių patogumą. Tačiau norintys saugiausio varianto gali surasti stiklinių gertuvių su nuo smūgių apsaugančiais silikono apdangalais.

123rf.com nuotr./Vanduo
123rf.com nuotr./Vanduo

Kaip naudoti ir valyti gertuvę?

Svarbu atkreipti dėmesį, kad dauguma gertuvių gamintojų į daugkartines gertuves rekomenduoja pilti tik nesaldintą geriamąjį vandenį – tik tuomet daiktas tarnaus ilgai ir neužsiterš mikroorganizmais. Tai reiškia, kad vandens gertuvė neturėtų būti naudojama sultims, vaisvandeniams, baltymų, vaisų kokteiliams, alkoholiui laikyti.

Ši taisyklė ypač aktuali plastikinių gertuvių savininkams, nes riebalai, rūgštys ir alkoholis yra puikūs tirpikliai, kurie gali reaguoti su plastiko sudėtyje esančiomis cheminėmis medžiagomis.  Be to, rūgštūs gėrimai gali pakenkti gertuvės sienelėms.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad dauguma gertuvių gamintojų į daugkartines gertuves rekomenduoja pilti tik nesaldintą geriamąjį vandenį – tik tuomet daiktas tarnaus ilgai ir neužsiterš mikroorganizmais.

Svarbu nepamiršti higienos – gertuvę reikėtų kuo dažniau gerai praskalauti karštu vandeniu, kasdieną iš naujo pripildyti švaraus vandens iš čiaupo. Taip pat rekomenduojama gertuvę kruopščiai išvalyti, išdezinfekuoti – jei ne kasdieną, tai bent kartą per savaitę. Norint užkirsti kelią grybeliui, išplautą gertuvę prieš naudojimą patariama gerai išdžiovinti.

Paprasčiausias valymo būdas yra išplauti gertuvę indaplovėje, tačiau prieš tai pravartu išsiaiškinti, ar gertuvė tam pritaikyta. Galima gertuvę išplauti su šiltu muiluotu vandeniu: gertuvė pripildoma šilto vandens su keletu lašų indų ploviklio, užsukamas kamštelis ir keletą minučių pakratoma. Mėgstantieji natūralumą indų ploviklį gali pakeisti geriamosios sodos tirpalu. Jeigu gertuvės kaklelis yra platus, verta įsigyti siaurą pailgą šepetėlį ir stipriai pašveisti gertuvės sieneles.

Jei kilo įtarimas, kad inde užsiveisė mikroorganizmų, praplovimo neužteks – gertuvę būtina kruopščiai dezinfekuoti. Bene paprasčiausias ir natūraliausias būdas – penktadalį butelio pripildyti acto, tuomet iki butelio viršaus reikia pripilti vandens ir palikti visai nakčiai. Ryte gertuvę reikia gerai išskalauti ir leisti natūraliai išdžiūti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų