Tokios problemos beveik nėra Vokietijoje, kur jau daug metų laikomasi vienos tradicijos net turinčios specialų pavadinimą – lüften.
Lüften naudojama visur – namuose, mokyklose, biuruose ir kitose viešose erdvėse. Kartais Vokietijoje šis reikalavimas net įtraukiamas į būsto nuomos sutartį.
Kas yra lüften?
„Lüften – tai istorinė praktika, kai patalpose atidaromi visi langai, kad į vidų patektų šviežio oro, o užsistovėjęs oras išeitų“, – sako Lauren Riddei, „Healthy Home Wellness" interjero dizainerė.
Priklausomai nuo metų laiko, paros meto ir namų dydžio, yra keletas būdų, kaip tai padaryti.
Jei patalpos mažesnės, dažnai pakanka kelioms minutėms atidaryti visus kambario langus, kad jos prasivėdintų. Kai namai (ar kita erdvė) didesni, pravartu atidaryti visus langus ryte ir vakare.
„Lüften tikslas – kad būtų pašalintas anglies dioksido, pelėsių, bakterijų, alergenų ar kondensato perteklius, o deguonis vėl patektų į vidaus aplinką“, – sako L.Riddei.
Priklausomai nuo sezono, lüften galite praktikuoti skirtingais intervalais ir skirtingą laiką. Vasarą maždaug du kartus per dieną 30 minučių atidarykite visus langus. Pavasarį ir rudenį sutrumpinkite langų atidarymo laiką iki maždaug 10-15 minučių. Žiemos metu langus tereikia atidaryti du kartus per dieną, paliekant juos atvertus maždaug 5-10 minučių.
Nors pagrindinis tikslas išvėdinti patalpas ir neleisti jose kauptis drėgmei, plisti įvairioms bakterijoms ir pelėsiui, tačiau verta prisiminti, kad vėsus, deguonies turtingas oras taip pat padeda geriau miegoti naktį. O vasarą ryte ir vakare atverti langai padeda natūraliai patalpose išlaikyti vėsų ir gaivų orą.
„Mėgstu šiek tiek praverti langus iš pat ryto, kai imuosi darbų, – sako L.Riddei. Taip pat šaltais žiemos vakarais man nėra nieko geriau, kaip vos kelioms minutėms atverti langus prieš einant miegoti. Tai padariusi iškart užmiegu.“
Reguliariai vėdinti patalpas ypač patariama virusinių ligų piko metu. Pvz., dabar, kai Lietuvoje ant kulnų lipa gripo epidemija, o nuo jų mažai atsilieka kiti šiuo metų laiku siaučiantys virusai.