„Miegančios“, arba dar vadinamos stabilizuotos, gėlės, puiki alternatyva. Šiuo metu ypač daug dėmesio sulaukia „miegančios“ rožės, kurių elegantiška išvaizda gali džiuginti net kelerius metus. Bet floristai tikisi, kad „miegančios“ gėlės nepakeis skintų ir kvepiančių žiedų.
Technologija, kuri suteikia ilgaamžiškumo
Jau penktus metus su gėlėmis dirbantis „WOW Flowers“ direktorius Karolis Strazdas teigia dažnai girdintis kalbas, kad „miegančios“ rožės yra užkonservuotos, lyg kokiame stiklainyje, kurio jokiu būdu negalima atsukti, šiuo atveju – nuimti stiklinio gaubto.
„Tokios kalbos tik sukelia šypseną ir tenka klientams paaiškinti, jog nuėmus gaubtą gėlėms nieko neatsitiks – jos tikrai nenuvys. Naudojama patentuota moderni ir ekologiška augalų stabilizavimo technologija, kuri leidžia gėlėms išlaikyti savo natūralų grožį ilgiau – net keletą metų“, – teigia K.Strazdas.
Jam antrina ir „Gėlių Teorema“ įkūrėja Karolina Kriukelytė-Slavinskienė. „Klientams atvirai pasakau, jog stabilizuotų gėlių išsilaikymas neturi termino. Pažadame, jog laikysis metus, o toliau viskas priklauso nuo rekomenduojamų sąlygų laikymosi. Girdėjau, kad moteris gyrėsi, jog „miegančia“ rože grožisi jau aštuntus metus“, – pasakoja pašnekovė.
Bet kokia ta paslaptingoji technologija, kuri tarsi sustabdo gėlės gyvavimo procesą?
Apie daugiau nei metus išsilaikančių augalų subtilybes turi ką papasakoti ir „Pompon“ floristikos studijos įkūrėja Kristina Rakauskienė: „Šviežiai nuskintų, pilnai pražydusių gėlių kotelių galiukai panardinami į specialų konservavimo skystį ir laikomi jame iki penkių dienų. Skysčio sudėtyje – 100% augalinės kilmės, gamtoje yranti stabilizavimo medžiaga – glicerinas. Skystis pakeičia gėlėje esančias sultis ir vandenį, nepakenkdamas natūraliai augalo išvaizdai. Vėliau gėlės džiovinamos specialiai įrengtose patalpose.
Stabilizuotos gėlės nėra toksiškos, nealergizuoja, yra draugiškos aplinkai. Patentuota ekologiška augalų stabilizavimo technologija leidžia augalams išlaikyti savo pirminį šviežumą.“
Populiariausios – rožės
Floristikos pasaulyje gausu įvairių stabilizuotų arba „miegančių“ augalų: chrizantemos, gvazdikai, hortenzijos, orchidėjos ir kitos gėlės. Žalumos augalams, tokiems, kaip samanos ar medžių šakos, taip pat pritaikoma ilgaamžiškumo technologija.
„Samanas naudoju kuriant paveikslus, dekoracijas, įkomponuoju į logotipus ir net baldus. Jų spalvų paletė ypač gausi, o panaudojimo galimybės beribės. Namų interjerą galima pagyvinti net stabilizuotais medžiais – įvairių dydžių ir formų bonsais, eukaliptais, palmėmis, tujomis ir kitais, kurie gali džiuginti net iki 8-ių metų“, – apie „miegančių“ augalų pasirinkimą pasakoja K.Rakauskienė.
Karolina Kriukelytė-Slavinskienė pasigenda vos vienos šiuo metu populiarios gėlių rūšies. „Tai – bijūnai. Neturime stabilizuotų bijūnų, matyt, žiedlapiai per trapūs... Bet laukiame, kol technologai sugalvos, kaip ilgiau džiaugtis šiais žiedais“, – teigia moteris.
Kompozicijų kaina skiriasi, priklausomai nuo rožių kiekio.
Nors „miegančių“ augalų pasirinkimas platus, didžiausio susidomėjimo sulaukia rožės. „ Stabilizuotos rožės dovanojamos įvairių gimtadienių, sukaktuvių, šv. Valentino dienos progomis. O naujausia tendencija – įteikti „miegančią“ baltą rožę jauniesiems“, – atskleidžia K.Strazdas.
Tam pritaria K.Kriukelytė-Slavinskienė. „Nors stabilizuotos rožės neskleidžia jokio kvapo, bet jų dovanojama vestuvių proga, kad jaunieji galėtų džiaugtis praėjus net medaus mėnesiui.“
Laikymo sąlygos nesudėtingos
Skintos arba vazone auginamos gėlės reikalauja dėmesio ir priežiūros. O kaip pasirūpinti stabilizuota gėle?
K.Rakauskienė atsako, jog „miegančios“ gėlės priežiūra visiškai nesudėtinga. „Norint, kad tokie augalai kuo ilgiau džiugintų, rekomenduoju laikyti patalpoje, kurioje vyrauja nuo +5 iki +30°C temperatūra, taip pat reikia vengti tiesioginių saulės spindulių. Stabilizuotų augalų nereikia nei merkti į vandenį, nei laistyti. O dulkes nuvalyti galima nestipria vėsia srove, pavyzdžiui, plaukų džiovintuvu.“
Kainos įvairios
„Mieganti“ gėlė nuo įprastos skintos skiriasi ne tik „gyvenimo“ trukme, bet ir kaina. „Stabilizuota rožė kainuoja kelis kartus brangiau už skintą, bet grožėtis galima daug ilgiau. Priklausomai nuo rožės žiedo skersmens, aukščio, vienos, stabilizuotos rožės kaina svyruoja nuo 12 iki 20 eurų“, – atskleidžia K.Kriukelytė-Slavinskienė.
O K.Strazdas teigia, kad stabilizuotų gėlių kaina priklauso nuo kompozicijos. „Kompozicijų kaina skiriasi, priklausomai nuo rožių kiekio, svyruoja nuo kelių eurų iki kelių šimtų. Pavyzdžiui, „mieganti“ raudona rožė po stikliniu gaubtu kainuoja 79 eurus.“