„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Absurdiškos socialinių tinklų dietos – nuo „kiaušinių iššūkio“ iki ledo kubelių valgymo

Socialiniuose tinkluose ir interneto forumuose galima aptikti daug patarimų. Bene dažniausiai interneto vartotojai dalinasi greitais ir efektyviais būdais numesti svorio – siūloma visiškai atsisakyti tam tikrų maisto produktų, daryti „becukrius“ iššūkius, o kartais net ir badauti.
Tuščia lėkštė
Tuščia lėkštė / Shutterstock nuotr.

Specialistai pastaruosius patarimus vertina neigiamai ir sako, kad eksperimentavimo su neaiškiomis dietomis reikėtų vengti, kadangi tai ateityje gali sukelti itin rimtus valgymo sutrikimus ar psichologines problemas, „blokus“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

123RF.com nuotr./Kiaušiniai
123RF.com nuotr./Kiaušiniai

10 dienų – vien kiaušiniai

Pastarąją savaitę socialinių tinklų naudotojai džiaugėsi atradę naują būdą numesti svorio – internetas buvo kupinas vaizdo įrašų, kuriuose žmonės dalyvavo „10 dienų kiaušinių iššūkyje“ bei džiaugėsi pasiektais rezultatais. Pavyzdžiui, viena iššūkį priėmusi mergina gyrėsi per 5 dienas atsikračiusi 4 kilogramų svorio, kiti – per 10 dienų numetę 8,5 kilogramų.

„Kiaušinių iššūkis“ – dieta, kurios metu 10 dienų iš eilės valgomi tik virti arba kepti kiaušiniai ir geriama tik žalia arbata. Kaune įsikūrusio sporto komplekso „Padel Hub“ asmeninis treneris ir mitybos specialistas Rokas Zobarskas sako, kad tokias dietas reikėtų „apeiti ratu“, kadangi jos daro rimtą žalą asmens sveikatai – žmogus negauna reikiamų vitaminų ir mineralų, pritrūksta angliavandenių. Jo teigimu, sunku net įsivaizduoti, kaip vangiai ir bejėgiškai turėjo jaustis iššūkio dalyviai 9 ar 10 jo dieną

„Kalbant apie pačią dietą, jos motyvas, ko gero, buvo toks – kiaušiniuose yra daug baltymų, mažai kalorijų, todėl jeigu tam tikrą laiko tarpą valgysiu vien tik kiaušinius, sugebėsiu atsikratyti nenorimo svorio. Taip, kiaušiniai yra puikus baltymų šaltinis, tačiau žmogaus organizmui baltymų gauti reikia iš skirtingų maisto produktų – pavyzdžiui, žuvies, mėsos arba ankštinių daržovių. Lygiai taip pat su maistu reikia gauti vitaminų, mineralų ir skaidulų. Tokios ekstremalios dietos neturėtų būti traktuojamos kaip koks nors eksperimentas – rizika žmogaus sveikatai yra neapsakomai didelė. Dalyvaudamas tokiuose iššūkiuose žmogus ne meta svorį, o save alina. Tam tikrais atvejais visa tai gali baigtis itin rimtu nusilpimu arba net mirtimi“, – sako jis.

Japonų dainininkės dieta

Socialiniuose tinkluose daug dėmesio susilaukė ir japonų dainininkės Momo Hirai dieta, kurios metu ji visą savaitę badavo, o kartą per dieną suvalgydavo vieną ledo kubelį. Po savaitės tokios dietos dainininkė atsikratė net 7 kilogramų svorio.

„Kad ir kaip ši dieta būtų įvardinama, tai yra badavimas. Šiuo atveju svarbu atskirti protarpinį badavimą, kuris kartais gali būti naudingas, nuo visiško nevalgymo ir „žaidimo“ su sveikata. Protarpinis badavimas skaidomas į 3 skirtingas dietas: 16/8 metodą, 5:2 metodą ir vadinamąjį „Eat-stop-eat“ (liet. „Valgyk-sustok-valgyk“) metodą. 16/8 metodas reiškia, kad žmogus 16 valandų per parą badauja, o per 8 valandas suvalgo 3 valgius. 5:2 metodas nurodo, kad asmuo 2 dienas per savaitę turi badauti, o likusias 5 dienas suvartojamos kalorijos neturėtų peržengti 500-600 kcal ribos. „Eat-stop-eat“ metodas yra kiek sudėtingesnis, kadangi žmogus kartą ar du kartus per savaitę 24 valandas turi visiškai nevalgyti. Likusias dienas mityba išlieka įprasta ir priklauso nuo pačio žmogaus norų“, – pasakoja jis.

Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr./Treneris Rokas Zobarskas
Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr./Treneris Rokas Zobarskas

Tačiau mitybos specialistas priduria, kad visi jo išvardinti protarpinio badavimo metodai nurodo, jog žmogus vis tiek privalo valgyti. Tokios dietos, kuomet per savaitę nėra suvalgomas joks maisto produktas, išskyrus ledo kubelį, yra ne tik nesveikos, bet ir ekstremaliai pavojingos žmogaus sveikatai.

„Akivaizdu, kad žmogui per dieną reikia suvartoti tam tikrą kalorijų kiekį, kuris priklauso nuo individualių organizmo poreikių. Ledo kubeliai kalorijų neturi, todėl kūno energijos poreikių patenkinti yra neįmanoma. Be to, organizmas negauna jokių maistinių medžiagų, vitaminų ar mineralų. Tai reiškia, kad ilgainiui gali pasijausti nuovargis, raumenų silpnumas, galvos svaigimas ar kitos sveikatos problemos. Na ir, žinoma, tokia dieta yra neapsakomai ribojanti bei sunki psichologiškai ir emociškai. Po tokių iššūkių ateityje kyla labai didelė rizika susidurti su valgymo sutrikimais arba psichologinėmis problemomis, vadinamaisiais „blokais“, kuomet žmogaus bijo net pažvelgti į maistą“, – perspėja pašnekovas.

Kokybiškas miegas padeda kovoti su alkiu

R.Zobarskas sako, kad vieno „teisingo“ būdo numesti svorio nėra, kadangi visa tai priklauso nuo individualių žmogaus poreikių ir galimybių, tačiau yra tam tikrų gairių, kurių laikantis, tikėtina, svoris gali pradėti kristi greičiau.

„Visų pirma – mityba turėtų būti sveika ir subalansuota. Reikėtų valgyti daug vaisių, daržovių, liesų baltymų, pilno grūdo produktų. Atsisakykite perdirbto maisto, cukringų produktų, nesveikų riebalų – tiesa, pastarųjų geriau gaukite iš sveikesnių maisto produktų, pavyzdžiui, avokadų, riešutų ar panašiai“, – vardina jis.

Asmeninis treneris priduria, kad norint numesti svorio vertėtų pažvelgti į per dieną suvartojamų kalorijų skaičių – jis turėtų būti mažesnis nei sudeginamų kalorijų skaičius.

„Pagrindiniai būdai, kaip tai reikėtų padaryti – arba rinktis mažiau kaloringą maistą, arba didinti fizinį aktyvumą. Apskritai sportui vertėtų skirti bent 30 minučių per dieną, tačiau tai neprivalo būti kokių nors rekordų gerinimas treniruoklių salėje – galite vaikščioti, plaukti baseine, minti dviratį ar užsiimti bet kokia kita jums malonia fizine veikla“, – teigia pašnekovas.

Čikagos universitetinės ligoninės „UChicago Medicine“ atliktas tyrimas rodo, kad žmonės, kuriems pavykdavo per parą išmiegoti bent 8 valandas, kitą dieną savo suvartojamų kalorijų kiekį sumažindavo vidutiniškai 270 kcal per dieną. Tyrimo duomenys sako, kad jeigu kokybiškas poilsis būtų ilgalaikis ir žmogus kasdien išmiegotų 8 arba daugiau valandų, per 3 metus jam pavyktų atsikratyti 12-26 kg kūno svorio.

„Todėl akivaizdu, kad kokybiškas miegas yra svarbus ne tik po fizinės veiklos. Taip pat labai svarbu nepamiršti vandens – per dieną vertėtų išgerti bent 8 jo stiklines, o įvairių limonadų ar alkoholinių gėrimų, žinoma, geriausia būtų atsisakyti. Svorio metimas užtrunka laiko, todėl nenusiminkite, jeigu rezultatų nepamatote iškart. Laikykitės disciplinos, nenukrypkite nuo savo plano ir ilgainiui tikrai pamatysite pokyčius“, – reziumuoja „Padel Hub“ asmeninis treneris R. Zobarskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“