Ne tik dėl sausų faktų – ji – seniausia pasaulio valdanti monarchė (ir ilgiausiai karaliaujanti Jungtinėje Karalystėje: 2015 m. pergyveno savo legendinę pirmtakę karalienę Viktoriją). Ši mažutė (1,60 m ūgio) moteris, gimusi visai kitame pasaulyje ir net neauklėta užsidėti karūną, sugebėjo ne tik rasti savo vietą XXI a. (ir jokių Z kartos rėmų), bet ir padaryti erdvės tokiam archajiškam institutui, kaip monarchija.
Ką ten, esama nuomonių, kad naujoji Jos Didenybės anūkė – Kembridžo hercogienė Catherine – nei stiliumi, nei asmeniniu žavesiu, nei darbštumu negali prilygti Jos Didenybei. Ir drauge nerimaujama: kad ir kokį plieninį stuburą turėtų karalienė, natūralūs gamtos dėsniai stipresni ir britų monarchijos ateitis ne visiškai garantuota. Net jei atmestume liūdniausią versiją, artimiausiu metu Jungtinės Karalystės soste nesėdės moteris: trys karūnos paveldėtojai – princas Charlesas, princas Williamas ir mažylis princas Georgeʼas.
Kas bus toliau, nė ekspertai nesiima prognozuoti. Reikia nepamiršti, kad istorija – įnoringa dama. Juk kažkada atrodė mažai tikėtina, kad ir pati princesė Elizabeth kada nors bus karūnuota: mergaitė gimė ne sosto įpėdinio šeimoje. Tačiau taip jau išėjo, kad vienas karalius pamilo fatališką moterį, ir lemtis įteikė karališkąsias regalijas jų nesitikėjusiam broliui. O paskui – jau pagal dinastijos taisykles – jos atiteko dabartinei monarchei.
1. Ji darbšti
Per 64 karaliavimo metus Jos Didenybė surengė 266 užsienio vizitus, aplankė 119 šalių (2006 m. spalio 16–18 d. lankėsi ir Lietuvoje). Praėjusiais metais jos dalykiniame kalendoriuje buvo 341 punktas, į kuriuos įeina darbiniai susitikimai, oficialūs renginiai, audiencijos. Palyginkite: karalienės anūkas, sosto įpėdinis princas Williamas, 2015 m. dalyvavo tik 87 renginiuose. Karalienė – per 600 organizacijų ir fondų patronė, atrodo, atspari metų naštai.
2. Ji taupi
Galima ginčytis, ar šis žodis tinka apibūdinti moteriai, kurios asmeninėje papuošalų kolekcijoje – apie 10 000 briliantų (juvelyrai suskaičiavo, kad tiek išeitų išardžius visus karalienės vėrinius, diademas ir auskarus; tarp karūnos briliantų – ir du „Cullinan“ deimantai, gauti apdorojus legendinį jų pirmtaką, 10 cm ilgio ir 3,106 karato brangakmenį). Tačiau karalienė dažnai keliauja traukiniais – neseniai taip vyko iš Norfolko į Londoną, o jos garderobas nesikeičia dešimtmečius.
3. Ji mėgsta žirgus
Kol leido amžius ir sveikata, karalienė jodinėjo (kartais tai daro ir dabar), o jos arklidė garsėja tarp žinovų. Monarchė globoja Askoto turnyrą, stengiasi atvykti į visas lenktynes ir aktyviai stato sumas. 2013 m., kai žirgas Estimate laimėjo Askoto aukso taurę, Jos Didenybė tapo pirmąja per 207 m. lenktynių istoriją valdančia monarche, kurios augintinis pelnė tokį apdovanojimą. O kai pernai kitas karalienės žirgas Capel Path dėl traumos nebaigė distancijos, ji nepajėgė nuslėpti emocijų.
4. Ji dievina šunis
Ištikimieji korgiai lydėjo ją nuo jaunystės: aštuoniolikmetė princesė Elizabeth gimtadienio proga gavo dovanų šios veislės kalytę Susan. Nuo to laiko korgiai – neatskiriami keturkojai Jos Didenybės aksesuarai. Vienu metu Bakingamo rūmuose jų buvo trylika, Velso princesė Diana net vadino anytos augintinius judančiu kilimu. Prieš ketverius metus prislėgta numylėtinių netekčių (kaip tik pora jų nugaišo nuo vėžio) karalienė nusprendė nebeveisti naujų.
5. Ji moka priimti likimo smūgius
Elizabeth buvo 25-eri, kai neteko tėvo (karalius Jurgis VI mirė 56-erių). 1979 m. nuo airių teroristų rankos žuvo mylimas pusbrolis, paskutinis Indijos vicekaralius lordas Mountbattenas... Tačiau ji pati baisiaisiais metais – annus horribilis – pavadino 1992-uosius, kai subyrėjo trijų vaikų santuokos, nuo Jungtinės Karalystės atskilo kelios buvusios kolonijos ir net Vindzoro pilis, viena svarbiausių karališkųjų rezidencijų, nukentėjo per gaisrą.
6. Ji buvo gera dukra
Elizabeth II dievino tėvą (naminė pravardė Lilibet – jo sugalvota: vaikystėje mažoji Elizabeth negalėjo ištarti savo vardo) ir buvo sukrėsta jo mirties. Labai artimi ryšiai siejo ją ir su mama – sakoma, kad ir kaip būtų buvusi užimta, Elizabeth II kasdien kalbėdavosi su Karaliene Motina. Net Dievo pateptosioms valdovėms reikia kuo nors pasitikėti. Beje, Karalienė Motina sulaukė 101-ojo gimtadienio, taigi monarchė – iš ilgaamžių giminės.
7. Ji ištekėjo iš meilės
Princesė Elizabeth ir princas Philipas ilgai slėpė sužadėtuves: princesės tėvai buvo įsitikinę, kad jie per jauni tuoktis (būsimajai karalienei tuomet buvo 20), o princas – netinkama partija Anglijos sosto įpėdinei. Jaunikis, Graikijos sosto įpėdinis, seniai nebeturėjo teisių į karalystę ir turto, be to, buvo graikų ortodoksų tikėjimo. Jurgis VI leidimą tuoktis porai davė tik po metų. 2017 m. karalienė ir Edinburgo hercogas (toks princo Philipo titulas) švęs 70-ąsias vestuvių metines.
8. Ji nusipirko vestuvinę suknelę
Ėjo 1947-ieji, šalis sunkiai kovojo su karo palikimu, ir princesei Elizabeth Alexandrai, tekančiai už leitenanto Philipo Mountbatteno, teko suktis norint pasipuošti svarbiausiai gyvenimo datai. Medžiagą vestuvinei suknelei princesė pirko už sutaupytus specialius kuponus (200 papildomų skyrė vyriausybė, nuotakos iš visos Anglijos taip pat dovanojo jai savuosius). Makiažą ji irgi darėsi pati.
9. Ji dažosi lūpas raudonai
Ir ne blizgiais, o ryškiais lūpų dažais. Ir leidžia sau panaudoti šią kosmetikos priemonę viešumoje. Gali tai padaryti aklai ir net neieško veidrodžio. Raudonos lūpos, balta oda, mėlyni vokų šešėliai, pabrėžiantys akių spalvą, ir truputis skaistalų – toks karalienės makiažo stilius. Žinovai sako, kad dažniausiai Jos Didenybė naudoja „Clarins“ lūpų dažus: jie blizga lygiai tiek, kiek reikia.
10. Ji keliauja be paso
Ir neturi nei jo, nei vairuotojo pažymėjimo, nors vairuoti moka. Tačiau kitaip, nei dažnai manoma, Elizabeth II rankinėje esama pinigų: naujutėlių 5 ar 10 svarų sterlingų banknotų su savo pačios atvaizdu ji aukoja bažnyčioje. Dar yra telefonas – karalienė naudojasi šia modernia ryšio priemone, pastilių nuo kosulio, skaitymo akiniai ir specialus kabliukas rankinei pakabinti po stalu. Sklinda gandų, kad kažkas matė, kaip karalienė spjovė ant plastikinės tabletės, kad geriau priliptų, tačiau maža ką šneka žmonės. Rankinėje visada pavyzdinga tvarka.
11. Ji turi profesiją
Kaip tais laikais buvo priimta, princesė mokėsi namie. Tačiau karo metais, kai karališkoji šeima atsisakė palikti Londoną („Vaikai nevažiuos be manęs, aš nepaliksiu karaliaus, o karalius nesitrauks iš šalies“, – dažnai cituojama Karalienės Motinos frazė), princesė irgi įstojo į moterų savigynos būrį, įgijo vairuotojo mechaniko specialybę ir tarnavo kariuomenėje 5 mėnesius iki Vokietijos kapituliacijos.
12. Ji turi gulbių ir delfinų
Elizabeth II valdo visus delfinus, eršketus ir banginius Jungtinės Karalystėse teritoriniuose vandenyse.
Jos Didenybei priklauso visos nežieduotos gulbės atviruose vandenyse, tačiau karūna riboja nuosavybės teisę ir pretenduoti galima tik į tuos paukščius, kurie gyvena Temzėje ir artimiausiuose jos intakuose. Šios gulbės dalyvauja kasmetinėje karališkojoje ceremonijoje, kai pati karalienė užmauna paukščiams žiedus ir juos paleidžia. Taip pat Elizabeth II valdo visus delfinus, eršketus ir banginius Jungtinės Karalystėse teritoriniuose vandenyse.
13. Ji karštai tiki
Naujausioje knygoje „Karalienė tarnaitė ir Karalius, kuriam ji tarnauja“ („The Servant Queen and the King She Serves“), išleistoje 90-mečio proga, apie tai kalbama labai atvirai (monarchė pabrėžia pripažįstanti visas religijas, tačiau pati esanti krikščionė) ir cituojami Jos Didenybės žodžiai: „Dėkojau ir dėkoju savo pavaldiniams už tai, kad jie už mane meldžiasi, ir Dievui už Jo meilę, lydinčią visus 64 mano valdymo metus. Tiesą sakant, aš ne kartą jaučiau Jo meilę ir buvimą – ir triumfo, ir tragedijų dienomis.“
14. Ji nebijo kalbėti apie mirtį
Taip teigia slaptosios tarnybos lordas prezidentas Nickas Cleggas (istorija įtraukta į naują BBC dokumentinį filmą apie karalienę). 2012 m. politiką, atvykusį audiencijos į Bakingamo rūmus, karalienė paklausė, ką gi veikiąs parlamentas. Lordas prezidentas atskleidė, kad garbieji nariai svarsto naują įstatymą, pagal kurį sostą galėtų paveldėti pirmagimė mergaitė, neužleisdama jo jaunesniam broliui. Sutrikęs Cleggas perklausė, ar šie pokyčiai nesukels sunkumų Jos Didenybei. „Dieve mano, pone Cleggai, – ramiai atsakė karalienė. – Iki to meto aš jau būsiu mirusi.“
15. Ji pelnė „Oskarą“
Na, ne pati karalienė, o talentingoji jos vaidmens atlikėja Helen Mirren (2006 m. filmas „Karalienė“). Ši aktorė ir Kristin Scott Thomas vaidino Jos Didenybę teatro spektaklyje „Audiencija“. Televizijos spektaklyje „Walking the Dogs“ Elizabeth II tapo Emma Thompson. Populiariojoje dramoje „Karaliaus kalba“, pasakojančioje karalienės tėvo Jurgio VI istoriją, mažąją Elizabeth vaidino aktorė Freya Wilson. Beje, Jos Didenybei juosta patiko.