„Talentingi vaikai“ – 15min projektas apie gabius, išskirtinių talentų turinčius vaikus.
Jei auginate talentus, praneškite apie juos 15min komandai, pildykite anketą, ir mes apie jų gebėjimus ir įkvepiančias istorijas pranešime visai Lietuvai. Anketą rasite teksto gale.
Visus straipsnius apie talentingus vaikus skaitykite ČIA.
Tačiau pats Dovydas šių savo gebėjimų nesureikšmina: „Gal mano išskirtinis loginis mąstymas, labai greitai gaudausi ir gerai suprantu matematinius, fizikos dalykus. Bet iš tiesų net neįsivaizduoju, kas tai yra.
Nemoku žodžiais apibūdinti, kas mano galvoje vyksta, kai matau, pavyzdžiui, bėgantį žmogų. Galvoju – bėga, o kas būtų, jeigu nugriūtų? Kokiu greičiu turi bėgti, kad nutiktų vienas ar kitas dalykas? Man matematika, kodavimo dalykai labai lengvai suprantami. Nesuprantu pats, kaip suprantu, bet suprantu.“
Dalyvaudamas pamokose vienuoliktokas sako informaciją priimantis taip, kaip ją pateikia mokytojas, o tuomet ją perkelia į savo vaizduotę. Priduria, kad jo įsivaizdavimas nebūtinai visada būna teisingas, nes „žmogus negali visą laiką visko daryti gerai“.
Astrofizika – meilė iš pirmo žvilgsnio
Į Dovydo gabumus tiksliesiems mokslams dar pradinėse klasėse dėmesį atkreipė mama. „Papildomai lankiau programavimo – svetainių kūrimo būrelį, – pasakoja D.Gražys. – Neblogai sekėsi, lankiau savaitgaliais visus mokslo metus, o vėliau baigiau.“
Paklaustas, kodėl nesiekė tobulinti šios srities gebėjimų, Dovydas atsako, kad programavimas tiesiog netapo jo aistra. Nors interneto svetainių bei įvairių kodų kūrimas vaikinui ir atrodo smagus užsiėmimas, bet „grynas“ programavimas – ne. Vis dėlto, ir šis pomėgis jau duoda vaisių: Dovydas atsakingas už „Gifted“ programos pristatymą Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) interneto svetainėje.
Nors jau šiais metais Dovydas lankys paskutiniąją mokyklos klasę, ką rinksis studijuoti, kol kas nenusprendė. Prisipažįsta, kad norėtų siekti astrofizikos mokslo aukštumų, nes šia sritimi domisi nuo penktos klasės.
„Nors kol kas nesu daug nuveikęs šioje srityje, bet labai ja domiuosi, daug skaitau internete, – prisipažįsta vaikinas. – Man labai patinka filmai apie ateitį. Mane tie dalykai labiausiai stebina.“
Labiausiai nemėgsta pažymių
Dar penktoje klasėje D.Gražys norėjo mokytis prancūzų kalbos, tačiau pritrūkęs kelių balų neįstojo į LSMU gimnaziją ir tokios galimybės neturėjo.
Tuomet antrąja užsienio kalba pasirinko rusų. Tačiau kai šiais mokslo metais Kauno Maironio universitetinėje gimnazijoje, kurioje Dovydas mokosi, atsirado prancūzų kalbos pamokos, jis nesvarstydamas ėmėsi jas lankyti.
Klausiamas apie mokyklą, jis prisipažįsta labiausiai nemėgstantis pažymių – jie tik trukdo ir neleidžia įsijausti į pačią mokslo sritį.
Dovydas dabar daug laisvo laiko skiria astronomijai, nors vien šia sritimi neapsiriboja.
Būdamas dešimtokas D.Gražys svarstė dalyvauti programoje, suteikiančioje galimybę išvykti mokytis į JAV. „Reikėjo parašyti rašinį apie save, aš neparašiau, man pritrūko laiko, – teisinasi vaikinas. – Nors iš tiesų reikia pripažinti, kad kaltas mano tingėjimas.“
Tad kai praėjusios vasaros pabaigoje klasės draugas pasiūlė dalyvauti „Gifted“ testavime, nebesvarstė ir užsiregistravo. Ar gabiam moksleiviui testas pasirodė sunkus? „Nepasakyčiau, ar sunkus, ar lengvas, – sako Dovydas. – Kadangi jie viską skaičiuoja pagal savo metodiką, manyčiau, atsirenka, ko jiems reikia, mato, ką sugebi, ko ne.“
Vertina mokytojus – „telepatus“
D.Gražys svajoja sulaukti pilnametystės, kad galėtų savarankiškai keliauti ir patirti ekstremalių nuotykių: „Man labai patinka ekstremalus sportas, norėčiau šokti su guma nuo tilto, parašiutu iš lėktuvo.“
Anksčiau žaidęs futbolą, lankęs dviračių sporto, buriavimo treniruotes, Dovydas dabar daug laisvo laiko skiria astronomijai, nors vien šia sritimi neapsiriboja. Sako, žmogus išprotėtų, jei nuolat galvotų ir domėtųsi tik vienu dalyku. Jis taip pat domisi investavimu, kaip ši sritis veikia ir į ką svarbiausia atkreipti dėmesį prieš pradedant investuoti.
Be to, kasdien vidutiniškai valandą ir daugiau vienuoliktokas skiria savo darbui bendroje JAV, Izraelio ir Lietuvos įmonėje – renka informaciją apie socialinius tinklus ir savo elgesį juose.
„Gifted“ jis sako atrandantis daug įdomių dalykų. Ypač patiko paskaita apie matematikos rizikos vertinimo rodiklius, į kuriuos D.Gražys norėtų pasigilinti išsamiau. „Įdomių faktų parenka istorijos, ekonomikos mokytojai, – pasakoja vaikinas. – Iš kiekvieno mokytojo ką nors sužinau ir atsirenku, ko man reikia. Kartais jaučiuosi, tarsi jie telepatiškai suprastų, ką norėčiau sužinoti.“
Matematika puikiai sekasi ir keturiolikmetei Dovydo seseriai Austėjai. „Ji dalyvauja matematikos olimpiadose, be to, mokslams skiria daugiau dėmesio už mane, – šypsosi vaikinas. – Turiu dar vieną sesę, devynmetę Augustę, bet kol kas negaliu pasakyti, kur ji linksta.“