„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 05 15

Arterinė hipertenzija: kas ją lemia, kaip gydoma ir ką žinoti apie kraujospūdį?

Arterinė hipertenzija (AH) – tai liga, kuriai būdingas ilgalaikis arterinio kraujospūdžio padidėjimas. Pagal Lietuvoje vykdomą pirminės širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą, tai itin dažna liga, nustatoma kone kas antram vidutinio amžiaus gyventojui mūsų šalyje. Apie tai, kas turi didžiausią riziką susirgti šia liga, kokios galimos komplikacijos, gydymo metodai ir kaip teisingai matuotis kraujospūdį, portale manodaktaras.lt pasakoja VU Medicinos fakulteto Širdies ir kraujagyslių ligų klinikos profesorė, „Konstitucijos klinikos“ gydytoja kardiologė Žaneta Petrulionienė.
Kardiologė Žaneta Petrulionienė – apie arterinę hipertenziją
Kardiologė Žaneta Petrulionienė – apie arterinę hipertenziją / Asmeninio archyvo ir 123RF.com nuotr.

Arterinis kraujospūdis (AKS) – tai spaudimas stambiosiose kraujagyslėse, susidarantis širdžiai išstumiant kraują jėga, priverčiančia jį cirkuliuoti ratu. Optimalus AKS yra 120/80 mmHg, normalus – 120–129/80–84 mmHg, aukštas-normalus – 130–139/85–89 mmHg.

„Arterinė hipertenzija diagnozuojama, kai sistolinis kraujospūdis pakartotinų matavimų metu viršija 140 mmHg ir / arba diastolinis kraujospūdis viršija 90 mmHg. Kraujospūdžio padidėjimas gali būti pirmo, antro arba trečio laipsnio. Sunkiausia yra trečio laipsnio hipertenzija, kai AKS viršija 180 / 110 mmHg. Dar išskiriama izoliuota sistolinė hipertenzija, kai padidėjęs tik sistolinis AKS virš 140 mmHg, o diastolinis lieka normalus < 90 mmHg. Tai labiau būdinga vyresnio amžiaus žmonėms“, – paaiškino kardiologė prof. Ž.Petrulionienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“