„Čepulio fotoklajonių“ autorius užfiksavo Lietuvos raganosio grožį

„Tai vasaros vakarų gyventojas. Vienas didžiausių ir storiausių Lietuvos vabalų. Ačiū Daliai už jį“, – saulėje, kone visomis galimomis naktinių žvaigždynų spalvomis žairaruojantį, gražuolį pristato gamtos fotografas, ornitologas, tinklaraščio „Čepulio fotoklajonės“ autorius Marius Čepulis. Pasigrožėti juo į „Čepulio fotoklajonių“ puslapį socialiniame tinkle fb jau užsuko kone 2,5 tūkst. skaitytojų.
Mariaus Čepulio užfiksuotas vabalas Raganosis
Mariaus Čepulio užfiksuotas vabalas raganosis / M.Čepulio nuotr.

Sužavėti M.Čepulio nufotografuoto vabalo spalvine gama skaitytojai kelia ir dalinasi savo užfiksuotais raganosiais ir jų rakursais.

S.Štulienės nuotr./Vabalas raganosis
S.Štulienės nuotr./Vabalas raganosis

Tuo metu gamtininkas sako, kad šis vabalas Lietuvoje nėra retas, gana dažnai žmogaus kaimynystėje sutinkamas gyventojas.

„Jei komposte, pjuvenose randate iki 10 cm baltų lervų, žinokite, tai vabalo raganosio vaikai. Gamtoje jie dirba naudinga darbą, t.y. skaido organiką, o žmogui jokios žalos nedaro. Taigi bijoti jų tikrai nereikia.

Vabalų lervos pjuvenose, irstančioje medienoje vystosi 3–4 metus.

Pasigrožėti raganosiu į „Čepulio fotoklajonių“ puslapį socialiniame tinkle fb jau užsuko kone 2,5 tūkst. skaitytojų“

Deja, suaugę šie vabalai gyvena trumpai, vos porą vasaros mėnesių.

Per juos spėja susiporuoti, na, o patelės sudėjusios kiaušinius išeina pas vabalų Abraomą“, – vaizdžiai vabalų rojų apibūdino pašnekovas.

Jei surasite šį vabalą dieną, kuomet nešvies saulė, jis atrodys kaštoninės rudos spalvos, tik apšviestas nušvis naktinio žvaigždyno spalvomis.

J.Sparnauskienės nuotr./Vabalas raganosis
J.Sparnauskienės nuotr./Vabalas raganosis

Suaugęs vabalas raganosis siekia maždaug 5 centimetrus ir nors turi žandus, kai skraido, niekuo nesimaitina. Jei vabalas su ragu, žinokite, kad matote patinėlį, patelės jo neturi.

Tiesa, didžiausia tikimybė susidurti su šiuo gražuoliu, anot pašnekovo, yra vakare. Na, nebent dirbate sode, komposto dėžėje, tuomet taip pat akistata galima.

Pasiteiravus, ar galima vadinti Lietuvą vabalu kraštu, gamtininkas neslėpė, kad dalis visuomenės sunkiai orientuojasi gamtoje ir neatskiria vabalų nuo ne vabalų.

Bet taip, iš vabzdžių, M.Čepulio tvirtinimu, vabalai yra pati gausiausia ir įvairiausia rūšis: boružėlės, ūsuočiai, karkvabaliai, grambuoliai, mėšlavabaliai elniaragiai ir daugybė kitų, – pagautas įkvėpimo vardijo pašnekovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis