„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dvylikametis Gabrielius – kovotojas nuo pirmo įkvėpimo: gimęs vos 1 kg, dabar skina karate auksus

Energingas, pozityvus, disciplinuotas, pareigingas ir labai darbštus – tai tik keli dvylikamečio Gabrieliaus Mato Taraškevičiaus apibūdinimai. Tiesa, visi, kurių paprašysi charakterizuoti jaunąjį karate talentą, būtinai paminės ir čempionišką dvasią. Ją Gabrielius Matas savo gyvenime ugdė nuo pat pirmojo įkvėpimo, kai pasaulį išvydo gerokai anksčiau nei planuota – 28 savaičių ir sverdamas vos 1040 g. Nepaisant visų iššūkių ir klausos negalios, šiandien jaunuolis užtikrintai siekia sporto aukštumų – skina karate aukso medalius.
Gabrielius matas ir mama
Gabrielius varžybose ir su mama / L. Stankevičos nuotr.

Kovotojas nuo gimimo

Gabrieliaus Mato istorija tokia, kokią retas yra girdėjęs ar bent įsivaizdavęs. Berniuko mama pradėjo lauktis būdama 44-erių. Šeima jau augino du vyresnius vaikus – 21-erių ir 22-ejų, moteris pasakoja, kad besilaukiant jų, nors tai buvo ir labai seniai, jokių komplikacijų nebuvo.

O štai Gabrielius Matas, nusprendęs išvysti pasaulį itin anksti, kaip reikiant išgąsdino ir savo tėvus, ir medikus. Pradėjusi gimdyti 28 savaitę berniuko mama Rimutė buvo tiesiog šoke, jos vyras – taip pat.

„To, ką mes patyrėme, nelinkėčiau net priešui. Tikrai. Mažylį aš pagimdžiau tiesiog namuose, iš pradžių gal net ne visai supratau, kad tai – jau gimdymas. Vyras medikus iškvietė akimirksniu – viena greitoji išsivežė Gabrielių Matą į Vilnių, o kita mane – Alytų.

Asmeninio arch./Gabrielius Matas inkubatoriuje
Asmeninio arch./Gabrielius Matas inkubatoriuje

Žinokit, kai ko gal ir nepamenu gerai, nes tikrai buvome labai išsigandę ir tiesiog šokiruoti. Buvau netekusi labai daug kraujo, buvo silpna labai, todėl medikai išsivežė ir mane. O Gabrielius Matas gimė iš viso labai mažytis – 1040 gramų. Kaip sakome – lyg duonos kepaliukas“, – pasakojo dvylikamečio mama.

Kuomet Rimutė pasijuto geriau, tuoj pat su šeima skubėjo į Vilnių, vyras visą laiką budėjo prie Gabrieliaus Mato, o taip pat padarė ir neįtikėtiną dalyką: „Aš pamačiau Gabrielių Matą jau kitą dieną, kai tik mane išleido, važiavome pas jį. Aišku, jis buvo inkubatoriuje, prijungtas prie aparatų. Medikai sakė – tai, kad Gabrielius Mato išgyveno, yra absoliutus stebuklas ir Dievo dovana. Beje, mano vyras per tą pirmą parą sugebėjo rasti kunigą ir Gabrielių Matą pakrikštyti. Jūs įsivaizduojat? Tą daryti jam patarė net medikai.“

Moteris pasakoja, kad pirmą kartą pamačiusi berniuką ligoninėj labai susijaudino ir net nualpo, bet vėliau medikai jai paaiškino, kad vaikeliai labai jautriai reaguoja į aplinką – viską jaučia, todėl geriausia pagalba jiems – pozityvios mintys: „Nuo tada kažkaip labai susikaupiau, susitvarkiau su savimi ir supratau, kad turime judėti į priekį, kovoti.“

Sunki pradžia

Įveikus pirmą etapą, supratus, kas įvyko ir susidėliojus mintis į lentynėles, pasak Rimutės, visi susitelkė kovai, o Gabrielius Matas labiausiai. Nors dėl to, kad pasaulį išvydo labai anksti, turėjo daug sveikatos sutrikimų, didžiąją dalį jų berniuko ryžtas gyventi įveikė.

„Oi, ligų ligelių buvo labai daug. Ligoninėje nuo gimimo praleidome 99 dienas. 31 dieną mažylis praleido vienas – intensyvios terapijos skyriuje, o vėliau – jau buvo kartu neišnešiotukų skyriuje. Pirmą kartą namo išvyko kone po šimto dienų“, – prisimena berniuko mama.

Rimutė pasakoja, kad Gabrielių Matą išrašė iš ligoninės, stebėjosi ir sėkmės linkėjo net gydytojai: „Jis sakė – tikrai kovotojas nuo mažų dienų.“

Pasak mamos, laimei, šiandien ligos intensyviai sūnaus jau nebetalžo, vienintelis dalykas, kurio nepavyko atstatyti – Gabrieliaus Mato klausa, tačiau komunikuoti su pasauliu berniukui puikiai padeda klausos aparatai. Šiandien jaunuolis lanko muziką, chorą, turi labai daug pomėgių ir, pastebi mama, yra brandus gal kiek ne pagal savo amžių.

„Kažkaip jis labai puikiai supranta tą savo situaciją, nežinau, kaip taip yra, bet jis tiesiog labai vertina savo gyvenimą ir nuolat visiems dėkoja“, – tikina mama. Nors ji nusijuokia, kad greičiausiai, dėkoti jam turėtų kiti, nes jis pakeitė šeimos gyvenimą į gera kardinaliai, taip ir vertybių suvokimą.

O šiandien, pasak Rimutės, jos sūnus Gabrielius Matas savo čempionišką charakterį sėkmingai įrodinėja ir sporte – karate, į kurį jį atvedė tėtis: „Aš iš esmės buvau tik jų palaikytoja. Gabrieliaus Mato polinkį sportui tikrai uždegė tėtis. Jis matydavo, kaip jis daro tuos judesius namuose, susidomėjo, jie kartu pradėjo eiti į treniruotes, o ir dabar – jei tik turi laisvo laiko, eina sportuoti, tobulinti.

Čia jau jų abiejų toks bendras užsiėmimas, o aš kaip palaikymo komanda. Bet šiemet įvyko perversmas, dabar jau net ir aš prie jų prisijungiau, dabar sportuojame visi kartu.“

Auksinis ir čempioniškas Gabrielius

Treneris Gintaras Kazilionis prisimena, kad su Gabrieliumi Matu susipažino prieš penkerius metus, tuomet berniukui buvo septyneri: „Jį į treniruotes atvedė tėvelis, vaikas pradėjo treniruotis kartu su juo. Man iškart sudarė žingeidaus, gabaus berniuko įspūdį. Tarp mūsų užsimezgė draugiškas, pagarbus santykis.“

L. Stankevičos nuotr./Gabrielius Matas Taraškevičius
L. Stankevičos nuotr./Gabrielius Matas Taraškevičius

Treneris atvirauja, kad jo auklėtinis tikrai pasižymi čempionišku charakteriu. „Kas tai yra? Kantrybė, atkaklumas, motyvacija, atsakomybė, gebėjimas mokytis iš pralaimėjimų. Kita vertus, tuo pačiu jis yra toks pats vaikas kaip ir kiti. Judrus, žingeidus, mėgstantis dūkti su kitais. Bet per treniruotes Gabrielius Matas susikaupia, klauso trenerio nurodymų ir tikrai rimtai dirba, stengiasi. Tad todėl geri ir jo rezultatai“, – apie perspektyvų dvylikametį kalbėjo G. Kazilionis.

Pagaliau gali dalyvauti varžybose

Gabrielius Matas nuo mažens turi klausos negalią, nešioja klausos aparatus, kurie jam padeda komunikuoti su aplinka. Karate kyokushin treneris Gintaras atkreipia dėmesį, kad tai kontaktinė sporto šaka, todėl Gabrielius Matas, turintis klausos aparatus, varžybose dalyvauti negalėtų. Vis dėlto, treneris labai džiaugiasi, kad visai neseniai atsirado galimybė prisijungti prie integruoto karate kata ir kumite varžybų, kur Gabrielius Matas gali varžytis su kitais tokią pat negalią turinčiais sportininkais. Jaunuoliui puikiai sekasi, bet, atkreipia dėmesį, vis tiek susiduriama su iššūkiais, kurie iš esmės nuo Gabrieliaus Mato net nepriklauso.

„Kadangi prieš porą metų prisijungėme prie integruoto para karate tarptautinės organizacijos „I – Karate – Global“ ir tapome jos atstovais Lietuvoje, pakvietėme ir Gabrielių Matą dalyvauti integruoto kata ir kumite varžybose.

Organizacija jungia kovos menais užsiimančius sportininkus, turinčius įvairias negalias, todėl Gabrielius Matas dalyvauja varžybose ir kovoja su varžovais, turinčiais tą pačią negalią. Didžiausi iššūkiai šiuo klausimu – finansavimas. Kadangi ši veikla nėra valstybės finansuojama, taigi finansavimo arba bent dalinio finansavimo paieškos, siekiant sudalyvauti varžybose užsienyje, tampa iššūkiu“, – komentavo treneris.

L. Stankevičos nuotr./Gabrielius Matas Taraškevičius
L. Stankevičos nuotr./Gabrielius Matas Taraškevičius

Nepaisant to, treneris džiaugiasi, kad Gabrieliaus Mato pasiekimai – puikūs. Berniukas jau laimėjo du aukso medalius kata ir integruoto kumite rungtyse pasaulio čempionate Belgijoje ir Vengrijoje. „Didžiausias ir maloniausias pasiekimas, manau, buvo pasaulio integruoto para karate čempionato pirma vieta.

Gabrieliui Matui tai buvo pirmas čempionatas, taigi – daug ir nežinomybės, jaudulio, pasiruošimo, ir po jo lydėjusi sėkmė. Didžiausias įspūdis – daugiau kaip 100 dalyvių, turinčių įvairias negalias ir galinčių demonstruoti savo įgūdžius integruoto kata rungtyse“, – įspūdžiai dalinosi G. Kazilionis.

Treneris pasakojo, kad varžybų metu kiekvienas dalyvis pasirodo pagal savo turimas fizines galimybes ir kiekvienas yra įvertinamas. „Gabrielius Matas turi talentą ir fizines galimybes, matau jo ateitį sporte. Svarbu tobulėti ir nesustoti.

Gabrielius Matas rodo ne tik sportinį talentą, bet ir įsipareigojimą bei atkaklumą siekti aukščiausių tikslų. Jo pasiekimai yra ne tik asmeniniai triumfai, bet ir pavyzdys jaunimui, kad net sudėtingiausiomis sąlygomis ir iššūkiais galima siekti didelių dalykų“, – auklėtiniu didžiavosi treneris.

Žavi energija ir susikaupimas

Jaunuolius, turinčius negalią, į varžybas lydėjusi, juos palaikiusi ir jiems padėjusi Laima Stankeviča pabrėžia, kad labai jais didžiuojasi ir labai nori, jog apie šių sportininkų sėkmę ir pasiekimus sužinotų kuo daugiau žmonių: „Aš tiesiog labai noriu, kad Lietuva apie juos sužinotų. Apie tai, kaip jie sportuoja ir kokių nerealių dalykų padaro. Galiausiai ir apie karate įtaką jų gyvenimui, kaip sportas padeda jiems tobulėti, stiprėti“.

Važiavusi į varžybas kartu su komanda L. Stankeviča padėjo komandos nariams, kurie nemato ar negirdi, tiek treniruotėse, tiek kasdienos veikloje – tiesiog juos lydėjo: „Apskritai, mūsų kiokušin karatė komanda yra kiek kitokia. Visi į treniruotes ateina su šeimomis – su vaikais, su paaugliais – ir visi kartu sportuoja. Tarp jų visų – ir Gabrielius Matas su savo tėveliais.

L. Stankevičos nuotr./Gabrielius Matas Taraškevičius
L. Stankevičos nuotr./Gabrielius Matas Taraškevičius

Man žavu, kad jo tėveliai kiek vyresnio amžiaus, bet jie vis tiek visada ateina kartu, nepraleidžia treniruočių, o Gabrielius iš viso – tiesiog vijurkas“, – kalbėjo L. Stankeviča. Tiesa, pašnekovė pridūrė ir įdomų faktą, kad vis tik atėjus varžyboms, Gabrielius Matas būna visai kitoks – susikaupia, nusiramina. Moteris juokiasi, kad pati filmavo Gabrieliaus auksinį pasirodymą ir net pagalvojo, kad jis puikiai moka prisitaikyti prie varžybų – energingasis vaikinukas persimaino į rimtą sportininką.“

Pašnekovė tikino, kad matyti, jog per treniruotes Gabrielius Matas – itin aktyvus, pas greičiausias, pats vikriausias ir stipriausias: „Jo labai daug, jis viską daro ir padaro, net kelis kartus daugiau už kitus. Jei treneris sako padaryti 10 atsispaudimų, jis padarys penkiolika, pritūpimų ar ko – vėl daugiau, tiesiog jis visko daro su pliusu. Mane iš tiesų be galo žavi ta jo energija ir entuziazmas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“