Ekologiškai gyvenantis M.Gailius: man gėda skristi lėktuvu ir pirkti greitosios mados parduotuvėse

Naujausiame 15min tinklalaidės „Šiuolaikiniai vyrai“ epizode distopinio romano „Oro“ autorius Marijus Gailius kalbėjo apie klimato krizę ir nevengė išsakyti nuomonės apie visuomenės pasipriešinimą švedų aktyvistei: „Greta Thunberg yra ypač nekenčiama vidutinio amžiaus baltaodžių vyriškių, nes ji užmina labai gilius, skaudžius dalykus, prasmę. Tai tiesiog gąsdina.“
marijus-gailius-5e32bf1e6cb02
Marijus Gailius

Klimato temomis rašantis žurnalistas neslėpė, kad G.Thunberg garsiąją frazę „Kaip jūs drįstate?“ (angl. „How dare you?“) ir pats priėmė asmeniškai, nes jaučiasi nusikaltęs gamtai. M.Gailiaus nuomone, būtent ši jauna mergina išmokė mus pilietinio sąmoningumo pradmenų bei parodė, kad turėtume reikalauti valdančiųjų laikytis standartų ir nedelsiant veikti, kai kas nors tuos standartus pažeidžia.

Nesame per maži, kad mūsų veiksmai būtų svarbūs

Paklaustas, kaip susidomėjo ekologija, Palangoje augęs M.Gailius atsakė paprasčiausiai ieškojęs sau artimo gyvenimo būdo: „Aš tarsi bandau susikurti sąlygas, kurias turėjau praeityje, kad man būtų patogiau, natūraliau gyventi. Tai svarbu ir mano žmonai.“

„Aš nelaukiu, kol miestas pasikeis. Pats keičiuosi ir važiuoju į kaimą“, – sakė autorius. M.Gailius pripažino sau keliantis aukštus reikalavimus, todėl jau daugelį metų dviratį naudoja kaip transporto priemonę, vengia skristi lėktuvu ir džiaugiasi sodyboje kuriamu gyvenimu.

M.Gailius teigė, kad turime save suprasti kaip didesnės visumos dalį ir apsiriboti tiek ką nors pirkdami, tiek rinkdamiesi internete vartojamą turinį: „Man yra gėda skristi, gėda pirkti drabužius „H&M“, bet kitam galbūt bus gėda, kad aš einu į „Humana“. Taip yra. Pavyzdžiui, ar tu, būdamas paauglys, seki Karoliną Meschino, ar tu seki Gretą Thunberg? Karolina yra, bet palikime ją ramybėje. Sekti ją, mano manymu, yra gėda. Sekti Gretą yra žavu ir progresyvu.“

Marijus Gailius ir Donatas Paulauskas
Marijus Gailius ir Donatas Paulauskas

Ekologinius pokyčius lems požiūris į žmoniją

Pasak pašnekovo, tolimesnis planetos likimas priklauso nuo mūsų požiūrio į save pačius kaip į rūšį, nes negalime išspręsti klimato krizės, kol nesijaučiame įsipareigoję vieni kitiems. Nors ir nenoriai, M.Gailius atkreipė dėmesį į posovietinį palikimą Lietuvoje – bendrą visuomenės aklumą bei pilietinį neveiksnumą: „Kaip gali adekvačiai rūpintis klimato kaitos klausimais, jeigu nekreipi dėmesio net į visai šalia esantį vamzdį?“

Autorius pastebėjo, kad nuo ekologijos negalima atskirti ir rasinių, socialinių bei lyties problemų, nes jos visos yra glaudžiai susijusios. Kalbėdamas apie vis didėjantį klimato pabėgėlių skaičių, jis akcentavo, kad bendruomenėse, gyvenančiose užliejamose teritorijose, greičiausiai tebevyrauja tradicinis šeimos modelis, todėl moterys susidariusiose situacijose nukenčia labiau. M.Gailiaus nuomone, nebegalime ir toliau vadovautis archajinėmis tradicijomis, nes tvarkytis namie, namais laikant ir savo planetą, nebėra tik moterų pareiga – už tai atsakingi visi.

Priešingai nei rodo tyrimai, 15 metų gamtos problemomis besidomintis žurnalistas rado ganėtinai stiprų ryšį tarp ekologijos ir vyriškumo. Jo teigimu, globodamas tiek kitos, tiek tos pačios lyties atstovus, vyras yra atidesnis ir planetai. Vadinasi, jis yra neabejingas ir drąsus, o tai M. Gailius laiko svarbiais vyriškumo aspektais.

Visą tinklalaidės „Šiuolaikiniai vyrai“ pokalbį galite išgirsti čia (arba 15min KLAUSYK programėlėje, taip pat Spotify, Podbean, Google ir Apple Podcasts ir kt. platformose).

Tinklalaidės naujienas ir anonsus galite sekti socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis