Hipnoterapeutė Laura Steponavičiūtė: „Hipnozė – visiškai natūrali, padidinto susitelkimo būsena, kurią patiriame kasdien“

Išgirdus žodį hipnoterapija, daliai žmonių prieš akis iškyla laikroduko vaizdinys. Tačiau tai yra labai toli nuo to, kaip atrodo mokslu grįsta terapijos forma, kurios tikslas – padėti spręsti problemas ir įsišaknijusias nuostatas.
Hipnoterapeutė Laura Steponavičiūtė
Hipnoterapeutė Laura Steponavičiūtė / Kadras iš laidos „PIN“

Kas tai tiksliai yra, kaip veikia ir kodėl pasaulyje susilaukia vis didesnio pripažinimo, Aurimo Mikalausko vedamoje laidoje „Pradėk iš Naujo“ dalijosi akredituota hipnoterapeutė Laura Steponavičiūtė.

Aurimas Mikalauskas: Hipnoterapija. Man ji visiškai nepažįstama. Tiksliau gal teorinį suvokimą turiu, bet mitų esu girdėjęs daugiau nei realių dalykų. Tad tu man turi papasakoti, kas tai yra.

Laura Steponavičiūtė: Iš karto noriu pabrėžti, kad tai yra RTT hipnoterapija (Rapid Transformational Therapy), kurios mokiausi akredituotoje institucijoje. Mes taikome tik klinikinio pobūdžio, pagrįstą hipnoterapiją. Tai yra vienas iš psichoterapijos įrankių, kurios mokomės visus metus.

Kadras iš laidos „PIN“/Hipnoterapeutė Laura Steponavičiūtė laidoje „Pradėk iš naujo“ su Aurimu Mikalausku
Kadras iš laidos „PIN“/Hipnoterapeutė Laura Steponavičiūtė laidoje „Pradėk iš naujo“ su Aurimu Mikalausku

Hipnozė, pati kaip forma, gali būti naudojama skirtingai. Hipnozė turi neigiamų asociacijų dėl sceninės hipnozės – ją taikydavo Kašpirovskis, Amerikoje ji kur kas populiaresnė ir naudojama pramoginiais tikslais, tad kartais gali būti ir pavojinga. Tai visiškai skiriasi nuo to, ką mes darome terapijos metu.

Hipnoterapija, kurią aš taikau, yra terapijos metodas, kuris yra kur kas greitesnis ir orientuotas į rezultatą. Tikslas tas pats – padėti žmogui suprasti, atrasti ir pakeisti problemą, su kuria dirba, bet hipnoterapijos metu procesai vyksta kur kas greičiau. Taip yra todėl, kad mes dirbame ne su protu, o su emocijomis, jų perrašymu, tai yra – su pasąmone.

Kare tarp logikos ir emocijos, kol emocija yra neišspręsta, logika visada pralaimi. Logiškai mes galime prisiminti, kas įvyko, bet mes negalime to išgyventi. Tai hipnoterapijos metu mes išgyvename emociškai iš naujo ir tuomet nuo to atsiskiriame, tam kad mes emociškai nebūtume prisirišę prie tos istorijos. Ir tada prasideda perrašymas.

A. M.: Kaip vyksta pats procesas tavo kabinete? Kaip viskas atrodo terapijų seansų metu?

L.S.: Hipnoterapijoje, kurią aš taikau, taikoma trimis lygmenimis. Pirmos sesijos metu mes dirbame su protu, kai žmogus ateina, mes su juo tik kalbamės. Tai reiškia, mes pradedame suprasti problemą, mes suprantame, kaip ji paveikė žmogaus gyvenimą, kaip ji galimai galėjo atsirasti, kokios prielaidos galėjo jai būti, kaip tu jautiesi su ta problema.

Antras sluoksnis – darbas su pasąmone. Hipnozės metu mes gebame sugrįžti į įvykius, situacijas, patirtas iš mūsų praeities, kurie ir yra priežastis tos problemos, kurią mes sprendžiame. Ką tai reiškia? Hipnozė – visiškai natūrali būsena, mes ją patiriame kiekvieną dieną.

Tai yra padidinto susitelkimo būsena, pavyzdžiui, žiūri filmą, ateina kitas žmogus, pašaukia vardu ir tu krūpteli. Tai ir yra hipnozės būsena. Pateiksiu šiek tiek mokslinių žinių, kad būtų lengviau suprasti, kad nuimtume mitus. Hipnozė yra unikali būsena, vykstanti centrinėje nervų sistemoje. Jos metu kūnas jaučiasi atsipalaidavęs, tačiau tuo pat metu ir labai stipriai susitelkęs. Tai padidinto budrumo būsena, kurios metu žmogus visiškai save valdo ir kontroliuoja.

Kadras iš laidos „PIN“/Hipnoterapeutė Laura Steponavičiūtė
Kadras iš laidos „PIN“/Hipnoterapeutė Laura Steponavičiūtė

Hipnozė nuo senų laikų buvo naudojama, pavyzdžiui, sporte. Sportininkai ją naudoja tam, kad priprastų prie viso proceso ir atėjus varžyboms nebūtų toks šokas. Tarkim treneriai įrašo sportininkui hipnozę, kad plaukikas turi šimtą metrų nuplaukti per minutę.

Tu būdamas hipnozėje klausaisi įrašo, susitelki, leidi savo smegenims tai išgyventi. Ir kai ateis laikas varžyboms, tu jausi jaudulį, bet tavo smegenys jau žinos, kur tu eini, jos bus labai sufokusuotos ir plius nuims baimę, nes tavo smegenys galvos, kad tu tą darai jau kokį trisdešimtą kartą. Tai hipnozė gali būti naudojama pasiekti konkretų tikslą, o terapijos metu ją naudojame spręsti konkrečią problemą.

Terapijos metu mes sugrįžtame į prisiminimus, įvykius iš praeities. Būsena labai unikali – esi kaip ir atsipalaidavęs, bet tu viso seanso metu neprarandi jokios kontrolės. Esi užsimerkęs, kad tavęs nedirgintų aplinka, labiau susitelktum, bet tu kontroliuoji, mąstai ir viską valdai. Mano pagalba, kadangi aš pirmos sesijos metu susirinkau informaciją, kas tau yra aktualu, kur yra tavo tam tikri trigeriai, kur yra problema, aš to vedama sutelkiu tavo pasąmonę būtent į tą problemą.

Sakykim, nepasitikėjimas savimi, finansiniai blokai ar santykiai ir mano klausimais aš žmogų įvedu į situaciją, įvykį, kurie ateina iš pasąmonės. Tada pagal juos taikome schemų terapiją, kitus psichoterapijos įrankius, kur jau gali suprasti, kas ir kaip įvyko. Čia yra tas antras lygmuo – pasąmonės, atrandame tikrąsias problemos priežastis. Kas unikalu, kad tuo metu tu viską supranti logiškai, gali prisiminti tą situaciją, bet tu išgyveni ją kaip vaikas. Tai labai svarbu pokytyje, kuris tavęs laukia.

Pavyzdžiui, mes ateiname pas draugą ar psichologą, kalbamės ir sakome, kad buvo skyrybos ir tavęs klausia apie jas, tu sakai, kad buvo nefaina, logiškai paaiškini daug dalykų, kad, tarkim, nemylėjo vienas kito, kad taip buvo geriau. Tačiau emociškai tu negali prisiminti, ką išgyvenai ir taip tarsi nuneigi tą patirtį, kurią patyrei. Kai tu išgyveni tą situaciją iš naujo kaip vaikas, tu gali pamatysi, kad ten logikos – labai mažai.

Dėl to, pavyzdžiui, kai supranti, kad tau nebuvo paaiškinta, kodėl tėvai skiriasi, vieną dieną tėtis tiesiog dingo ir pasirodydavo tik savaitgaliais, tu galvoji, kad pats padarei kažką ne taip. Vaikas neturi logikos, ji tik formuojasi. Viskas, kas vyksta tuo metu, jis galvoja, kad tai vyksta apie jį.

Tada tu gali išgyventi kaip tas mažas vaikas, kur tu mano klausimų pagalba supranti, kuo esi įtikėjęs, kad pats esi nepakankamas, nes tėtis išėjo. Ir tu logiškai supranti, kad ne, buvo tai buvo, bet tu taip pat supranti, kuo būdamas vaiku įtikėjai ir viskas, pagrindas pasėtas, kur pradėjai galvoti, kad esi nepakankamas. Ir tada mes jau keliaujame į trečią, paskutinį hipnozės etapą.

Koks jis – išgirste klausydami visą „Pradėk Iš Naujo“ pokalbį su hipnoterapeute Laura. Laidą rasite čia. O jei norite sužinoti daugiau apie Lauros požiūrį į moteriškumą, manifestacijos galią, nuoskaudas dėl vaikystės traumų, ribas, motyvaciją ir laimę – spauskite čia, kur rasite antrą pokalbio, skirtą ištikimiausiems laidos žiūrovams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų