15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

Justė diagnozę – autizmo spektro sutrikimas – išgirdo jau būdama suaugusi. Kaip pasikeičia žmogaus gyvenimas?

Nors autizmo spektro sutrikimas nustatomas vis ankstesniame vaiko amžiuje, tokią diagnozę galima išgirsti ir suaugus. Kaip tuomet pasikeičia gyvenimas bei kokie dažniausi suaugusiųjų autizmo diagnozę supantys mitai, kalbėta iniciatyvos „Skirtingos spalvos” rubrikoje „Patarimai”.
Mergina
Mergina / 123RF.com nuotr.

Šį kartą laidos autorius Dalius Stankevičius kalbino psichiatrę psichoterapeutę Ramunę Mazaliauskienę ir Justę Pareigytę, kuriai autizmo spektro sutrikimas diagnozuotas vos prieš keletą mėnesių.

„Ilgą laiką visai neturėjau įtarimo, kad man gali būti autizmo spektro sutrikimas”, – tokiais žodžiais pasakojimą pradeda Justė.

Mergina nuo dvylikos metų lankėsi pas specialistus dėl itin didelių galvos skausmų, kurių priežasties nepavykdavo nustatyti. Vis didesnis nuovargis ir stiprios emocijos trukdė mokytis, o kartą net teko gulėti ligoninėje dėl panašių į insultą požymių. Tik po daugybės tyrimų ir vizitų pas psichikos sveikatos specialistus, pašnekovė sužinojo, kad jai ne depresija, o autizmo spektro sutrikimas.

Kadangi po diagnozės praėjo tik keli mėnesiai, Justė vis dar gyvena pokyčių periodo nuotaikomis: „Kyla vis daugiau klausimų, o ką su ta diagnoze daryti? Ar turėčiau apie ją pranešti ieškodama darbo, ar vos sutiktam nepažįstamam žmogui turėčiau pasakyti, jog esu autistiška?“.

Tiesa, šiuo metu gyvendama vienoje iš Skandinavijos šalių, mergina sulaukia nemažai pagalbos. Čia galima lankyti specialius kursus, kuriuose autizmo spektro sutrikimą turintys suaugusieji išmoksta įveikti po diagnozės kylančius iššūkius.

Nors kol kas Lietuvoje panašių kursų ir terapijos grupių nėra, psichoterapeutės R.Mazaliauskienės nuomone, didėjant poreikiui jų netrukus turėtų atsirasti. Psichoterapeutę džiugina ir vis didesnis visuomenės sąmoningumas, dažnėjanti tendencija ieškoti reikiamos pagalbos.

Pašnekovė taip pat laidos žiūrovams priminė: „Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų autizmas neretai koja kojon žengia su depresija ir nerimu, tad jį atpažinti prireikia nemažai laiko, o svarbiausia – bendradarbiavimo.“

Visą laidą galite pamatyti ČIA.

Socialinė iniciatyva „Skirtingos spalvos“ kviečia nelikti abejingais ir palaikyti autistiškų žmonių bendruomenę. „Facebook“ paskyroje galite daugiau sužinoti apie iniciatyvos renginius bei įsigyti specialiai autizmo temai sukurtus rankų darbo marškinėlius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais