– Taigi, jūsų asociacija įsikūrė prieš 3 metus. Ar galite papasakoti nuo ko viskas prasidėjo, kaip sekasi burti savo tautiečius ir bendraminčius į asociaciją, kurios pasekėjai dar vadinami liberalaus islamo sekėjai?
– Visų didžiųjų religijų pasekėjai laukė pasirodant Pažadėtojo pastarosiomis dienomis, kaip išpranašauta šventuosiuose raštuose. Hinduistai laukė Krišnos, žydai ir krikščionys – Mesijo, budistai – Budos, o musulmonai – Imam-al-Mahdi, taip pat Mesijo. Per Dieviškąjį apreiškimą, Hazrat Ahmad(as) paskelbė, kad iš tiesų tik vienas asmuo turi pasirodyti, turintis visas Pažadėtojo savybes skirtingose religijose, ir žmonija galiausiai bus atvesta prie vienos universalios religijos. Hazrat Ahmad (as), Ahmadijos musulmonų bendruomenės įkūrėjas, teigė esantis tas Pažadėtasis, kurio laukė skirtingų tikėjimų žmonės visame pasaulyje.
Ahmadijos musulmonų bendruomenė moko tikrojo Islamo savo grynąja forma. Islamas yra taikos religija. Tai religija, atitinkanti kintančio pasaulio poreikius ir iššūkius.
Islamas tiki absoliučiu moralumu ir reikalauja teisingumo bei sąžiningumo tiek draugams, tiek priešams visose žmogiškųjų interesų sferose. Ahmadijos musulmonų bendruomenė tvirtai tiki, jog Islamas gali išgydyti visas negandas, negalavimus bei kančias šių dienų žmonijoje.
Islamas mums moko, kad tik išmokęs gyventi taikoje su savimi ir su aplinkiniais, žmogus gali gyventi taikoje su Dievu. Islame galima rasti ramybę ir taiką širdyje atsidavus Dievo valiai. Su šiuo įsitikinimu Ahmadijos musulmonų bendruomenė sparčiai išaugo ir savo masteliu yra tikrai tarptautinė, turinti bendruomenes daugiau nei 200 šalių visuose žemynuose.
Viso pasaulio mastu jau yra milijonai žmonių, kurie priklauso Ahmadijos musulmonų bendruomenei ir jų su kiekviena diena vis daugėja.
Bendruomenė atstovauja taikų Islamo atgimimą, skatinantį vienybę, meilę, pagarbą visoms religijoms ir atjautą žmonijai.
– Kaip vertinate lietuvių požiūrį į kitataučius ar kitos religijos asmenis? Ar Lietuva – tolerantiška tauta, ar vis tik tenka susidurti su problemomis?
– Ahmadijos bendruomenė yra paplitusi visame pasaulyje ir noras supažindinti Lietuvos žmones su šia gražia ir teisinga Islamo atšaka paskatino mus imtis veiksmų. Juolab, kad kaip tik tuo metu atsirado jauna šeima, kuri priėmė šią religiją. Be to, kai atvažiuoja žmonės į Lietuvą studijuoti, dirbti verslo poreikiui ir gyventi jie turi galimybes per asociacijos veiklas integruotis į visuomenę.
Pastebėjome, kad Lietuvoje nemažai žmonių bijo žodžio „Islamas“. Tačiau Ahmadijos bendruomenė skleidžia taikos žinią Pasauliui per Islamo mokymus ir praktiką. Mes nepripažįstame smurto. Mes aiškiname ir kovojame su žodžiu, raštu bei knyga.
Visuomenės tolerancija pasireiškia kasdienybėje einant apsipirkti, ar važiuojant autobusu, kartais būna, kad žmonės tiesiog išreiškia savo pyktį į užsieniečius tačiau atsakome visada gražiai ir būna staigmena, kai atsakoma lietuviškai.
Vienos šeimos priklausančios Ahmadijos musulmonų bendruomenei pastebėjimas: prieš 12 metų situacija buvo visiškai kitokia. Tolerancijos tiek šeimoje, tiek universitete ar gatvėje buvo žymiai mažiau. Tiesiog reikėjo kovoti (būti stipriam visuomenės atžvilgiu), aiškinti, pasakoti ir „nuryti blogus užgauliojimus“. Tačiau šiandieną požiūris į Lietuvių tautą yra gan geras. Ir žmonės yra daug tolerantiškesni kitataučiams bei pačiam Islamui. Jau keletą metų tiek žmonės iš akademinės bendruomenės, tiek kiti piliečiai buriasi į grupę ir aplanko Vokietijoje Ahmadijos musulmonų bendruomenės kasmetinį suvažiavimą (kur dalyvauja apie 40 tūkst. tikinčiųjų ir svečių iš daugelių šalių). Sudaroma galimybė pažinti tikrąjį islamą, draugiškumą, dvasingumą ir pan.
– Po Naujųjų metų sutikimo šiemet vidurnaktį jūs ėmėtės tvarkyti Katedros aikštę – kaip kilo tokia idėja?
Asociacija „Ahmadija“ laikosi pozicijos, jog bendruomenės turi kurti bendrą gerbūvį ir prisidėti prie švarios, saugios, sveikos aplinkos kūrimo, todėl teikia pagalbą organizuojant ir vykdant socialinius projektus tokius kaip medžių sodinimas, aplinkos tvarkymas ir pan. Tokie tęstiniai projektai yra sėkmingai vykdomi daugelyje kitų šalių, tokių kaip Vokietija, Anglija, Kanada ir pan.
Šios asociacijos veiklos tikslai yra: kultūrinio ir socialinio identiteto vystymas; savanoriškos veiklos vystymas; socialinė pagalba; žmogaus teisių apsauga. Asociacija „Ahmadija“ įgyvendindama veiklos tikslus teikia paramą vaikų ir senelių namams. Juose savanoriauja, organizuoja renginius. Glaudžiai bendradarbiauja su įvairiomis organizacijomis. Asociacija „Ahmadija“ taip pat siekia supažindinti Lietuvos žmones su kitų tautų kultūra, tradicijomis ir atvirkščiai užsieniečius su Lietuvių kultūra ir tradicijomis.
– Ar galėtumėte plačiau papasakoti apie Ahmadijos religijos šaką, kuri dar vadinama liberalaus islamo religija?
Jalsa Salana: metinis susirinkimas
– 1891-ųjų metų gruodžio 27 dieną buvo pirmasis metinis Ahmadijos musulmonų bendruomenės susirinkimas (Jalsa), įvykęs Qadiane, Indijoje; jame dalyvavo 75 žmonės. Ahmadijos musulmonų bendruomenės įkūrėjas Hazrat Mirza Ghulam Ahmad (as) paskelbė, jog tokie trijų dienų bendruomenės susirinkimai vyks kiekvienais metais. Dabar šis renginys yra vienas iš ypatingiausių bendruomenės kalendoriuje ir rengiamas skirtingu laiku įvairiose šalyse.
Šių susirinkimų tikslas – apžvelgti per praeitus metus nuveiktus darbus ir pasiklausyti įžymių mokslininkų bei Kalifo kalbų bei pranešimų apie Dievą, Islamą, Ahmadiją, lyginamąsias religijas, ekonomines, socialines, politines problemas ir jų sprendimo būdus. Ahmadi musulmonai, dalyvaujantys šiuose susirinkimuose, atvyksta iš visų pasaulio kraštų. Jie ne tik pagilina religijos žinias bei dvasinę energiją, bet taipogi atgaivina senas draugystes. Jie taip pat klauso kitų tikėjimų ypatingų asmenų ir išskirtinių svečių kalbų.
Penktasis Kalifas – Taikos Žmogus
Ahmadijos musulmonų bendruomenė dabar išgyvena kitą – auksinę erą su penktuoju Kalifu Hazrat Mirza Masroor Ahmad (ABA), laikančiu visą Ahmadijos bendruomenę vienybėje. Jis užtikrina, kad kiekvienas žingsnis būtų žengiamas teisinga kryptimi, išpildant Pažadėtojo Mesijo (as) misiją. Kalifas ypatingai stengiasi, kad Islamas būtų tinkamai suprantamas kaip taikos religija visame pasaulyje. Jis vis pabrėžia, kad Islamas atmeta bet kokios formos smurtą dėl bet kokios priežasties ir kuris yra visai nesuderinamas su Islamu – žodžiu, reiškiančiu taiką.
Hazrat Mirza Masroor Ahmad (ABA), Kalifas ir pasaulinės Ahmadijos musulmonų bendruomenės dvasinis lyderis aiškino:
„Integracija reiškia atsidėti savo šaliai. Naudokite visus savo gebėjimus, pajėgas bei galimybes tautos labui. Visada laikykitės šalies įstatymų ir gerbkite juos. Mylėkite šalį, kurioje gyvenate. Tai yra pagrindinis Islamo pranašo šventojo Muhammedo (ramybė ir Alacho palaima jam) priesakas, jog meilė šaliai yra tikėjimo dalis, Tai yra integracija“
– Ko palinkėtumėte Lietuvai ir jos gyventojams, švenčiantiems 100 metų valstybės atkūrimo metines ?
Asociacija Ahmadija nuoširdžiai linki sėkmės visiems paminant 100-ąsias valstybės atkūrimo metines. Džiaugiamės, jog esame čia ir turime galimybę kartu švęsti. Tikėjimo atžvilgiu lojalumas šaliai yra labai būtinas dalykas. Islamo pagrindinis pranašas (ramybė ir Alacho palaima jam) pasakė: „Meilė šaliai yra dalis tikėjimo“. Tad gyvendami Lietuvoje esame šiai šaliai labai dėkingi. Mes jaučiamės lietuviais, dalis visuomenės, ta prasme, kad turime tarnauti Lietuvai ir integruotis į visuomenę, jog visi gyventų kartu gražiai ir tolerantiškai.
Kalbinome Ahmed Faraz, asociacijos, „Ahmadija“ direktorių. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/AhmadijaLT/
Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Lietuvos identitetas – tautų mozaika“, kuris yra bendrai finansuojamas iš Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo 2014-2020 metų nacionalinės programos lėšų.