Dažnai padvejoju, ar įveikčiau milimetrinių karoliukų dėliones, kalėdinius žaisliukus, odos gaminius? O jūs?“ – svarsto talentingą amatininką Paulių Ūsą jau trečius metus pažįstanti ir jo kūriniais besižavinti socialinė darbuotoja Violeta Voznikė.
„Skirtumas nuo kitų šiose erdvėse kuriančių bendraminčių tas, kad Paulius į socialines dirbtuves atmina dviračiu pats, o atvėsus orams jis važiuoja autobusu. Vaikinas čia negyvena, todėl pasibaigus projektui nežinia, kas jo lauks“, – graudinosi pokalbio metu socialinė darbuotoja.
„Kėdainiuose gyvenant sutrikusio intelekto asmenims socialinio pobūdžio užsiėmimai tikras išsigelbėjimas, gal didmiestyje būtų kitaip, bet širdį užgula sunkumas, pagalvojus, kas toliau su Pauliumi ir jo talentais bus?
Pats reikiamų priemonių neras ir neįsigys, išdovanoję esame jo kurtų dirbinių šimtais“, – pasakojo V.Voznikė, akcentuojanti, kad Pauliui ši veikla ne tik laisvo laiko praleidimas, savirealizacija, talentų išsigryninimas, bet ir būdas pabendrauti su kitais, išeiti iš namų, na, ir būdas justi gyvenimo prasmę.
Paulius, kaip ir dar dešimt jo bendraminčių, dalyvauja Europos socialinio fondo lėšomis finansuoto projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ projektinėje idėjoje, kurią įgyvendina VšĮ „Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims“.
Bėda tik, kad šis projektas, kaip ir visi geri dalykai gyvenime, turi pabaigą, taigi, klausimas, kas laukia šio likimo asmenų toliau, lieka neatsakytas.
Į socialines dirbtuves P.Ūsą atvedė tėvai: „Sakė gal bus įdomiau ir aktualiau nei namuose per dienas sėdėti“, – jų pradžią prisimena kėdainiškis.
Gyvenant Kėdainiuose sutrikusio intelekto asmenims socialinio pobūdžio užsiėmimai tikras išsigelbėjimas. Bet širdį užgula sunkumas, pagalvojus, kas toliau su Pauliumi ir jo talentais bus?
Paulius atvyko į jas norėdamas tapti savarankiškesnis, jam svarbu buvo lavinti atmintį, kad galėtų pabaigti didesnę dalį pradėtų darbų be nuolatinio priminimo, taip pat, kad ugdytų atidumą, susikaupimą atliekant konkretų darbinį veiksmą.
Anot socialinės darbuotojos, trečius metus vykstantys užsiėmimai gelbėja ir ugdant vaikino gebėjimą spręsti nesudėtingas iškilusias problemas darbinėje aplinkoje.
Iki projekto Paulius nenumanė turintis gebėjimų dirbti su oda ar įvaldyti dekupažo techniką, būtiną gaminti kalėdiniams žaislams ar kurti didžiulius paveikslus iš karoliukų.
Per socialinio projekto laiką, anot socialinės darbuotojos, dalyvaudamas socialinėse dirbtuvėse Paulius atsiskleidė keletu aspektų: pradėjo atviriau reikšti savo nuomonę, išmoko priimti kritiką, pagelbėti šalia esantiems.
Pagerėjo ir jo savivertė, bendra savijauta: Paulius dabar linkęs labiau bendrauti, tapo linksmesnis ir kalbesnis, malonu būti ir šalia jo esantiems.
Taip pat jis išsiugdė gebėjimą savarankiškai užbaigti konkretų gaminį ir objektyviai vertinti savo paties atliktą darbą.
Beveik trejus socialinio projekto metus įvairaus dydžio odines rankines, dėklus telefonams, dokumentams, kompiuteriams, stalo įrankiams gaminęs vaikinas jau žinomas ir už Lietuvos. Jo darbai eksponuojami parodose, mugėse, siunčiami į užsienį.
Ne vienas jį geru žodžiu mini šventiniu žiemos laikotarpiu įsigijęs jo kalėdinių žaislų/burbulų, kuriems naudojama dekupažo technika.
Kurti rankdarbius Paulių, kaip ir jo bendraminčius, motyvuoja premijos, tai yra 38 eurai per mėnesį. Vaikinas tuos pinigus taupo ir kuria ateities planus.
Vaikino darbai įkvepia tikėti savimi netgi tada, kai tas tikėjimas menkas.
„Bandyk, daryk, jei nepavyks nenusimink ir anksčiau ar vėliau pasiseks“, – savo kūriniais tarsi primena kėdainiškis.
Bet ir jam pačiam tų dienų pasitaiko visokių, kai nuotaika prastesnė, sako, kad gelbėjasi remiksuota muzika, miestinėjimais su draugais.
Kalbos vaikinas su jais niekada nepritrūksta, nors artimiausi draugai dabar gyvena nuo jo atokiau, tad tenka bendrauti nuotoliu.
Kartkartėm Paulių aplanko jau atskirai nuo šeimos gyvenantis vyresnėlis brolis, ypač dabar, kai jaunėlis susilaužęs koją, tie pasimatymai brolių tokie reikalingi.
Paulius Ūsas dalyvavo Europos socialinio fondo lėšomis finansuoto projekto "Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra" projektinėje idėjoje, kurią įgyvendina VšĮ "Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims".